| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy składają wnioski do końca roku

Pracodawcy składają wnioski do końca roku

Płatnicy składek, którzy w 2007 roku chcą nadal składać za swoich pracowników wnioski i dokumenty o ustalenie kapitału początkowego, muszą zwrócić się do końca roku do ZUS o zgodę na takie czynności.Ostateczny termin składania wniosków o ustalenie wysokości kapitału początkowego upływa 31 grudnia 2006 roku. Obowiązek przekazywania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego przez płatników składek i ubezpieczonych wynika z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Pracodawcy mają obowiązek skompletowania dokumentacji umożliwiającej ustalenie kapitału początkowego dla pracowników, za których przekazują do ZUS imienne raporty miesięczne. Przekazują oni tę dokumentację na żądanie organu rentowego i w terminie wyznaczonym przez ten organ. Co więcej, dokumenty te muszą być przekazane do jednostki organizacyjnej ZUS, która wystąpiła z wezwaniem o jej nadesłanie. Jeśli pracownicy nie mogą w wyznaczonym terminie złożyć dokumentów, płatnik musi wystąpić do oddziału ZUS o ustalenie innego terminu. Z informacji uzyskanych z ZUS wynika, że nowe terminy są wyznaczane bez żadnego problemu. Jednak pracodawca musi złożyć wniosek. Ponieważ obecnie zbliża się ustawowy termin przyjmowania wniosków, więc do końca grudnia płatnik składek powinien wystąpić o ustalenie nowej daty w 2007 roku. Jeśli tego nie zrobi, jego pracownicy będą sami załatwiać w ZUS sprawy związane z ustaleniem kapitału początkowego. Ustawodawca nałożył na ZUS obowiązek ustalenia kapitału początkowego w formie decyzji organu rentowego.

Decyzja ZUS

Decyzje w tej sprawie powinny być wydane do dnia 31 grudnia 2006 roku. Jednak już teraz wiadomo, że ZUS nie będzie w stanie wywiązać się z ustawowego obowiązku. Z danych szacunkowych wynika, że prawo do takiego świadczenia może mieć około 12 mln osób. Natomiast do Zakładu wpłynęło ponad 7 mln wniosków o ustalenie i przeliczenie kapitału początkowego. Natomiast organ rentowy wydał już ponad 5 mln decyzji. Ponieważ jeszcze kilka milionów osób nie złożyło żadnych dokumentów o ustalenie wysokości świadczenia, więc ZUS zobowiązał się do przyjmowania wniosków praktycznie do dnia przejścia na emeryturę. W praktyce oznacza to, że każdy z ubezpieczonych może wystąpić w przyszłości o ustalenie wysokości tego świadczenia.

Komu kapitał

Kapitał początkowy zostanie wyliczony dla tych spośród ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., którzy sami opłacali za siebie składkę lub za których składkę opłacał ich pracodawca. Prawo do kapitału początkowego mają wszystkie osoby, które pracowały zawodowo przed 1 stycznia 1999 r. przez co najmniej 6 miesięcy. ZUS oblicza wysokość kapitału początkowego wyłącznie na wniosek zainteresowanych.


Bożena Wiktorowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »