Jedno okienko od października 2008 r.
REKLAMA
zmiana prawa
REKLAMA
Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, których pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w komisjach sejmowych. Jeszcze podczas rozpoczynającej się dzisiaj sesji Sejmu ten pilny rządowy projekt ma być uchwalony.
W przygotowywanej noweli ministerstwo zaproponowało przedłużenie aż do października 2008 r. okresu obowiązywania przepisów, które miały przestać obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Przez to aż do października 2008 r. zostanie odłożony termin wejścia w życie opracowywanej przez ministerstwo uproszczonej procedury rejestrowania przedsiębiorców w ramach tzw. jednego okienka oraz możliwość zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej na 10 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego. Do października 2008 r. ewidencję działalności gospodarczej będą nadal prowadziły gminy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Sposób dokonywania wpisów do tej ewidencji normują art. 7 i 7a-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), których okres obowiązywania zostanie przedłużony aż do 30 września 2008 r.
– W związku z konfliktem w łonie rządu w sprawie tzw. jednego okienka w urzędzie skarbowym, powstały duże opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Katarzyna Urbańska z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rząd postanowił nie wdrażać przepisów ustawy z 2004 roku.
Przepisy projektu noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały zakwestionowane podczas konsultacji międzyresortowych – dodaje Urbańska.
Zamiast je poprawić, Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z datą 6 października 2006 r. i uruchomiło superszybką ścieżkę przekazania go do Sejmu. Nawet Rada Ministrów przyspieszyła i przyjęła projekt w tzw. trybie obiegowym zamiast na posiedzeniu rządu.
– Projekt nie był z nami konsultowany – mówi Katarzyna Urbańska. – Nie był też konsultowany z innymi organizacjami.
– Resort uznał – mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki – że postanowienia projektu stanowią powtórkę art. 16 projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a ten przepis był konsultowany.
Plusy
• Nie wchodzą w życie przepisy, które obowiązywałyby tylko dwa lata
• Oszczędność wydatków na centralną ewidencję, która działałaby tylko przez dwa lata
• Brak możliwości prowadzenia ewidencji przedsiębiorstw w formie elektronicznej
• Uniemożliwienie przedsiębiorcom zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej
Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
REKLAMA
REKLAMA