REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedno okienko od października 2008 r.

REKLAMA

Do 1 października 2008 r. zostanie przesunięty termin wejścia w życie przepisów umożliwiających zawieszenie działalności gospodarczej oraz uproszczenie procedury rejestrowania przedsiębiorców.


 zmiana prawa

REKLAMA



Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, których pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w komisjach sejmowych. Jeszcze podczas rozpoczynającej się dzisiaj sesji Sejmu ten pilny rządowy projekt ma być uchwalony.

W przygotowywanej noweli ministerstwo zaproponowało przedłużenie aż do października 2008 r. okresu obowiązywania przepisów, które miały przestać obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Przez to aż do października 2008 r. zostanie odłożony termin wejścia w życie opracowywanej przez ministerstwo uproszczonej procedury rejestrowania przedsiębiorców w ramach tzw. jednego okienka oraz możliwość zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej na 10 miesięcy w ciągu każdego roku kalendarzowego. Do października 2008 r. ewidencję działalności gospodarczej będą nadal prowadziły gminy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Sposób dokonywania wpisów do tej ewidencji normują art. 7 i 7a-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), których okres obowiązywania zostanie przedłużony aż do 30 września 2008 r.

– W związku z konfliktem w łonie rządu w sprawie tzw. jednego okienka w urzędzie skarbowym, powstały duże opóźnienia w pracach nad projektem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – mówi Katarzyna Urbańska z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rząd postanowił nie wdrażać przepisów ustawy z 2004 roku.

Przepisy projektu noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostały zakwestionowane podczas konsultacji międzyresortowych – dodaje Urbańska.

Zamiast je poprawić, Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z datą 6 października 2006 r. i uruchomiło superszybką ścieżkę przekazania go do Sejmu. Nawet Rada Ministrów przyspieszyła i przyjęła projekt w tzw. trybie obiegowym zamiast na posiedzeniu rządu.

– Projekt nie był z nami konsultowany – mówi Katarzyna Urbańska. – Nie był też konsultowany z innymi organizacjami.

– Resort uznał – mówi Mariusz Kozłowski z Ministerstwa Gospodarki – że postanowienia projektu stanowią powtórkę art. 16 projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a ten przepis był konsultowany.


Plusy

• Nie wchodzą w życie przepisy, które obowiązywałyby tylko dwa lata
• Oszczędność wydatków na centralną ewidencję, która działałaby tylko przez dwa lata

Minusy
• Brak możliwości prowadzenia ewidencji przedsiębiorstw w formie elektronicznej
• Uniemożliwienie przedsiębiorcom zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej



Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA