| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Każdy wierzyciel będzie mógł zabezpieczyć pożyczkę lub kredyt zastawem rejestrowym. Znowelizowane przepisy wprowadzają elektroniczny dostęp do rejestru zastawów. Z wnioskiem o wpis zastawu do rejestru będzie można wystąpić bez terminowych ograniczeńZmiana prawa

Usprawnienie postępowania, ograniczenie do minimum formalności związanych z zawieraniem umowy o zastaw rejestrowy i rejestrowaniem umowy w sądzie oraz przyznanie prawa wszystkim wierzycielom do zabezpieczania swoich roszczeń zastawem – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym przygotowany przez zespół prawników z Ministerstwa Sprawiedliwości, którym kieruje wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże.
– Wprowadzenie tych zmian jest konieczne – mówi Jerzy Bańka, dyrektor do spraw legislacyjno- prawnych Związku Banków Polskich – ponieważ biurokratyczne bariery związane ze skomplikowaną procedurą ustanawiania zastawu, występujące w obowiązujących przepisach, doprowadziły do tego, że zastaw rejestrowy powoli obumierał. Przedsiębiorcy coraz rzadziej korzystali z tej praktycznej instytucji dla zabezpieczenia udzielanych pożyczek na przykład na zakup samochodów czy kredytów na działalność inwestycyjną. Regres ten może doprowadzić – jego zdaniem – do zupełnego zaniechania stosowania zastawu rejestrowego w obrocie gospodarczym.

Każdy zostanie zastawnikiem

Zastawnikiem, który zabezpieczy swoją wierzytelność umową zastawu rejestrowego, będzie mógł zostać każdy wierzyciel. Twórcy projektu ustawy zaproponowali usunięcie zamkniętego katalogu wierzycieli. Są to m.in. wierzytelności skarbu państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej osoby prawnej, banku krajowego lub zagranicznego. Teraz z dobrodziejstwa tej jakże użytecznej w obrocie gospodarczym instytucji będzie mógł skorzystać każdy. Wystarczy, że zostanie zawarta umowa na piśmie pod rygorem nieważności.
– Przyjęcie takiego rozwiązania – zdaniem adwokata Jacka Sińskiego z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak – jest korzystne dla dłużników, ponieważ częściej będą mogli zabezpieczać zaciągnięte długi zastawem rejestrowym. Dzięki temu przedmiot, na którym został ustanowiony zastaw rejestrowy, pozostaje nadal w ich rękach. Takiej możliwości dłużnicy nie mieli, gdy zaciągali pożyczkę pod tzw. zwykły zastaw przewidziany w kodeksie cywilnym bądź w razie zabezpieczenia jej przewłaszczeniem na zabezpieczenie. W obu tych przypadkach posiadanie rzeczy było przenoszone na wierzyciela.
przystosowanie systemów informatycznych w sądach do elektronicznego składania wniosków 800 tys. zł
dostosowanie systemów informatycznych w wydziałach rejestru zastawów 1300 tys. zł

Złagodzenie formalności

Procedura ustanawiania zastawu rejestrowego jest obecnie dostatecznie skomplikowana i zbiurokratyzowana, by odstraszać przedsiębiorców i konsumentów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK