Kategorie

Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Każdy wierzyciel będzie mógł zabezpieczyć pożyczkę lub kredyt zastawem rejestrowym. Znowelizowane przepisy wprowadzają elektroniczny dostęp do rejestru zastawów. Z wnioskiem o wpis zastawu do rejestru będzie można wystąpić bez terminowych ograniczeń


Zmiana prawa

Usprawnienie postępowania, ograniczenie do minimum formalności związanych z zawieraniem umowy o zastaw rejestrowy i rejestrowaniem umowy w sądzie oraz przyznanie prawa wszystkim wierzycielom do zabezpieczania swoich roszczeń zastawem – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym przygotowany przez zespół prawników z Ministerstwa Sprawiedliwości, którym kieruje wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże.
– Wprowadzenie tych zmian jest konieczne – mówi Jerzy Bańka, dyrektor do spraw legislacyjno- prawnych Związku Banków Polskich – ponieważ biurokratyczne bariery związane ze skomplikowaną procedurą ustanawiania zastawu, występujące w obowiązujących przepisach, doprowadziły do tego, że zastaw rejestrowy powoli obumierał. Przedsiębiorcy coraz rzadziej korzystali z tej praktycznej instytucji dla zabezpieczenia udzielanych pożyczek na przykład na zakup samochodów czy kredytów na działalność inwestycyjną. Regres ten może doprowadzić – jego zdaniem – do zupełnego zaniechania stosowania zastawu rejestrowego w obrocie gospodarczym.

Każdy zostanie zastawnikiem

Zastawnikiem, który zabezpieczy swoją wierzytelność umową zastawu rejestrowego, będzie mógł zostać każdy wierzyciel. Twórcy projektu ustawy zaproponowali usunięcie zamkniętego katalogu wierzycieli. Są to m.in. wierzytelności skarbu państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego, gminnej, powiatowej i wojewódzkiej osoby prawnej, banku krajowego lub zagranicznego. Teraz z dobrodziejstwa tej jakże użytecznej w obrocie gospodarczym instytucji będzie mógł skorzystać każdy. Wystarczy, że zostanie zawarta umowa na piśmie pod rygorem nieważności.
– Przyjęcie takiego rozwiązania – zdaniem adwokata Jacka Sińskiego z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak – jest korzystne dla dłużników, ponieważ częściej będą mogli zabezpieczać zaciągnięte długi zastawem rejestrowym. Dzięki temu przedmiot, na którym został ustanowiony zastaw rejestrowy, pozostaje nadal w ich rękach. Takiej możliwości dłużnicy nie mieli, gdy zaciągali pożyczkę pod tzw. zwykły zastaw przewidziany w kodeksie cywilnym bądź w razie zabezpieczenia jej przewłaszczeniem na zabezpieczenie. W obu tych przypadkach posiadanie rzeczy było przenoszone na wierzyciela.
przystosowanie systemów informatycznych w sądach do elektronicznego składania wniosków 800 tys. zł
dostosowanie systemów informatycznych w wydziałach rejestru zastawów 1300 tys. zł

Złagodzenie formalności

Procedura ustanawiania zastawu rejestrowego jest obecnie dostatecznie skomplikowana i zbiurokratyzowana, by odstraszać przedsiębiorców i konsumentów.
– Nawet drobny błąd przy wypełnieniu formularza – tłumaczy Jerzy Bańka – uniemożliwiał uzyskanie wpisu zastawu do rejestru zastawów w sądzie rejestrowym. Wniosek o dokonanie wpisu należy obecnie składać w ciągu miesiąca od daty zawarcia umowy zastawniczej pod rygorem odrzucenia wniosku. Usunięcie tego terminowego ograniczenia jest w pełni uzasadnione. Skoro o pierwszeństwie zastawu decyduje data wpisu do rejestru, to sam zastawnik jest zainteresowany szybkim złożeniem wniosku.
– Jest to więc istotne uproszczenie procedury – tłumaczy Antoni Łepkowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha. – Zmiana bez wątpienia korzystna i dla wierzycieli, i dłużników.
Projekt noweli upoważnia też ministra sprawiedliwości do wydania przepisów wykonawczych w sprawie dostępu drogą elektroniczną do rejestru zastawów.
– Umożliwi to wierzycielowi – tłumaczy Jerzy Bańka – szybko sprawdzić drogą on line, czy przedmiot, na którym chce ustanowić zastaw rejestrowy, nie został już wcześniej obciążony przez innego wierzyciela zastawem rejestrowym. Jest to istotna informacja, ponieważ pierwszeństwo przy egzekucji ma roszczenie zabezpieczone wcześniej zastawem rejestrowym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Administrator zastawów

Nowe przepisy o zastawie rejestrowym wprowadzają nieznaną obowiązującym przepisom instytucję: administrator zastawów. Byłby on wyznaczany, wówczas gdy kredyt udzielony przez jeden podmiot stałby się kredytem wspólnym na skutek przelewu części wierzytelności, bądź wówczas gdy zawierany byłby układ z wierzycielami i ich wierzytelności byłyby zabezpieczone zastawem rejestrowym na majątku upadłego. W razie takiego zabezpieczenia należałoby ustanowić jeden zastaw na zabezpieczenie wszystkich wierzytelności objętych układem i dokonać wyboru administratora zastawu bądź ustanowić tyle zastawów, ilu jest wierzycieli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.