reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ubezpieczenia. Mniej nieuczciwych pośredników?

Ubezpieczenia. Mniej nieuczciwych pośredników?

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzić przeszłość pośrednika, który chce rozpocząć współpracę. Ułatwi to wykluczenie z rynku agentów łamiących prawo, np. nierozliczających się z otrzymanych składek czy fałszujących umowy ubezpieczenia.Nowe prawo

Zaczyna działać baza danych z informacjami o nieuczciwych agentach. 18 października weszło w życie rozporządzenie w sprawie prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz sposobu udostępniania informacji z tego rejestru. Dzięki bazie towarzystwa będą mogły sprawdzić przed podpisaniem umowy o współpracy z pośrednikiem, z jakich powodów została z nim rozwiązana poprzednia umowa agencyjna. Wcześniej same dostarczą takie informacje do Komisji Nadzoru Finansowego, która z kolei przekaże je do Polskiej Izby Ubezpieczeń, a ta będzie mogła je udostępniać towarzystwom. Co ważne, informacje będą przechowywane 10 lat. W praktyce więc wpis do rejestru z informacją o nieprawidłowościach może oznaczać koniec kariery pośrednika.
Tak z pewnością będzie w rażących przypadkach naruszenia prawa. Można do nich zaliczyć nierozliczenie się ze składek pobranych przez klienta, wystawianie polis z datą wsteczną (gdy klient zgłasza się do agenta już po wypadku) czy nieprzekazywanie informacji o zawartych umowach (kiedy klienci dostają druk polisy, ale zakład nie wie o objęciu ich ubezpieczeniem).

Więcej wątpliwości mogą budzić wpisy dotyczące naruszenia zapisów umowy agencyjnej (najczęściej chodzi o niespełnienie wymogów dotyczących liczby sprzedanych polis czy przepisywanie klientów do innego towarzystwa) czy staranności lub dobrych obyczajów. Jeśli agent nie zgadza się z uzasadnieniem wypowiedzenia umowy i sprawa trafia do sądu, informacja o tym również trafia do rejestru. Będzie to sygnał, że być może agent nie był winny rozwiązaniu umowy.

– Istnienie takiej bazy poprawi przejrzystość rynku – komentuje Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Dodaje jednak, że oczekiwałby możliwości pozyskania informacji o tym, które towarzystwa rozwiązują z jakich powodów umowy agencyjne. Czy są to rzeczywiście poważne naruszenia, czy rozwiązują zwykle za porozumieniem stron czy w trybie wypowiedzenia.

Istotna byłaby też informacja, jak chętnie powołują się na rażące naruszenie umowy agencyjnej, co pozwala im na uniknięcie wypłacania tzw. świadczenia wyrównawczego, czyli wypłacania przez rok średniej kwoty prowizji miesięcznej z ostatnich pięciu lat.

ROZWIĄZANIE UMOWY
Umowę z agentem ubezpieczeniowym można rozwiązać, jeśli wykonuje on działalność z naruszeniem:
• przepisów prawa,
• umowy agencyjnej,
• staranności lub dobrych obyczajów.

Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra finansów z dnia 18 września 2006 r. w sprawie prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz sposobu udostępniania informacji z tego rejestru (Dz.U. nr 178, poz. 1316).Marcin Jaworski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama