REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KRS. Odpisy nadal w formie papierowej

REKLAMA

Na biurko prezydenta trafi nowela ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Umożliwi o­na od 1 stycznia 2007 r. prowadzenie katalogu dokumentów spółek w formie elektronicznej.

Zmiana prawa

Zostanie utworzony nowy elektroniczny katalog dokumentów spółek z o.o., akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i europejskich – przewiduje uchwalona wczoraj przez Sejm ustawa o zmianie ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209). Umożliwi on udostępnianie informacji zawartych w dokumentach spółek złożonych do akt rejestrowych danego podmiotu gospodarczego. W katalogu znajdą się min.: akty założycielskie, umowy, statuty, uchwały o powołaniu i odwołaniu członków organów spółek oraz roczne sprawozdania finansowe.

Rejestr i katalog będą połączone w formie elektronicznej. Dokumenty, które do tej pory zostały w sądach złożone w formie papierowej, zanim zostaną przekazane do katalogu, muszą zostać przetworzone na formę elektroniczną.
Zapewnienie elektronicznego dostępu do Centralnej Informacji spowoduje, że wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać również w formie elektronicznej odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje. Będą one wydawane odpłatnie.

Nadal jednak za dokument wydany przez sąd uznawać się będzie tylko odpis, wyciąg, zaświadczenie i informację w formie papierowej. Przeszkodą do przyznania dokumentom w formie elektronicznej mocy dokumentu wydanego przez sąd są przepisy, które pozwalają wykorzystać podpis elektroniczny wyłącznie osobom fizycznym. W formie elektronicznej nie można też używać elektronicznych pieczęci. Podstawowe informacje o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i do rejestru stowarzyszeń oraz innych organizacji będą przez Centralną Informację udostępniane bezpłatnie.

KRS PO ZMIANACH
Plusy
• Bezpłatne informacje o podmiotach wpisanych do KRS.
• Wydawanie dokumentów w formie elektronicznej.
Minusy
• Informacja elektroniczna nie ma wartości dokumentu sądowego.
• Długa vacatio legis – przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2007 r.
 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA