reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kłopotliwe świąteczne dni w listopadzie

Kłopotliwe świąteczne dni w listopadzie

Pracodawcy muszą uważać przy ustalaniu wymiaru czasu pracy w listopadzie, bo przypada w nim kilka świąt, a Narodowe Święto Niepodległości jest tego roku w sobotę.Zasady obliczania wymiaru czasu pracy, czyli liczby godzin, jakie pracownik musi pracować w danym miesiącu czy dłuższym okresie rozliczeniowym, określone zostały w art. 130 kodeksu pracy. Zgodnie z ich treścią, aby prawidłowo ustalić wymiar czasu pracy, należy pomnożyć liczbę pełnych tygodni z danego okresu rozliczeniowego przez 40 godzin. Następnie do uzyskanego wyniku dodać wynik pomnożenia 8 godzin przez liczbę dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku. Kolejnym krokiem jest skorygowanie uzyskanego wyniku przez odjęcie liczby świąt przypadających w danym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziele, pomnożonej przez 8 godzin.

Stosując powyższe zasady obliczania w praktyce okaże się, że w listopadzie 2006 roku wymiar czasu pracy wynosić będzie 160 godzin. Wynik ten jest rezultatem następujących działań:

4 pełne tygodnie x 40 godzin + 2 x 8 godzin(29 i 30 listopada) – 2 x 8 godzin (tj. 1 i 11 listopada) = 160 godzin.

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy należy tak rozłożyć w listopadzie, aby zgadzała się liczba dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. W tygodniu przypadającym od 6 do 12 listopada tego roku, święto 11 listopada przypada w sobotę. W związku z tym pracownik nie zrealizuje swojego uprawnienia do przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dlatego PIP wyjaśnia, że jeżeli u pracodawcy rozkład czasu pracy przewiduje wykonywanie pracy od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to pracodawca ma obowiązek ustalić inny termin dnia wolnego od pracy, w którym pracownik zrealizuje swoje prawo do pięciodniowego tygodnia pracy.

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem zmian w ustalaniu zasad uwzględniania świąt przy ustalaniu wymiaru czasu pracy. Rząd chce, aby wymiar czasu był pomniejszany o 8 godzin z tytułu świąt przypadających w dni inne niż niedziela niezależnie od tego, ile ich będzie w jednym tygodniu. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują organizacje pracodawców.

Tomasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama