| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nawet nowe firmy mogą zdobyć kapitał

Nawet nowe firmy mogą zdobyć kapitał

Firmy dopiero rozpoczynające działalność nie mają łatwo. To nie bariery biurokratyczne, ale brak środków na rozruch i inwestycje stanowi ich główny problem. Gdzie nowe firmy moga szukac funduszy na rozwój?Nowym firmom najłatwiej zdobyć środki na finansowanie inwestycji w Funduszu Mikro. Ale również banki uruchamiają ofertę dla przedsiębiorstw działąjących od niedawna.

Także dla nowych

Jest jednak kilka adresów, pod którymi firma nie zostanie odprawiona z kwitkiem. Jednym z nich jest Fundusz Mikro. Od kilkunastu lat udziela on pożyczek zarówno mikroprzedsiębiorcom, jak i nowo powstałym firmom. W Polsce działają 44 oddziały Funduszu.

– Przedsiębiorca nie musi gromadzić zaświadczeń z ZUS czy urzędów skarbowych, na które czeka się bardzo długo i za które trzeba płacić. Opieramy się tylko na oświadczeniach firm. W przypadku nowych przedsiębiorstw, kryteria są trochę zaostrzone, ponieważ wymagamy od nich dodatkowo opisu planowanego przedsięwzięcia. Nie jest to jednak klasyczny biznesplan – uspokaja Beata Nanasik z Funduszu Mikro.

Fundusz udziela pożyczek do 150 tys. zł. Pierwsze pożyczki nie są jednak tak wysokie, bo firma musi najpierw zyskać zaufanie. Przykładowy koszt pożyczki 10 tys. zł, udzielonej na okres 12 miesięcy i z jednym poręczycielem wynosi 1820 zł dla nowych klientów i 1270 zł dla stałych.

Pod skrzydłami anioła

Coraz powszechniejszym sposobem pozyskiwania kapitału są tzw. Aniołowie Biznesu, czyli zamożne osoby szukające możliwości ulokowania kapitału. Inwestują w dany projekt lub bezpośrednio w firmę, wnosząc nie tylko swój kapitał, ale również wiedzę i doświadczenie.

W Polsce istnieje kilkuset Aniołów Biznesu skłonnych zainwestować od 50 tys. do 500 tys. zł. Znalezienie ich nie jest jednak łatwe. Żeby zainteresować Anioła Biznesu, firma musi umieć przekonać, że jej pomysł i wizja rozwoju mają szansę realizacji. Konieczny jest więc profesjonalny biznesplan. Tak było np. w przypadku Biotonu, firmy z branży biotechnologicznej, która swój rozwój zawdzięcza inwestycji Ryszarda Krauzego.

Aniołów Biznesu można szukać w stowarzyszeniach, np. w Lewiatan Business Angel, który ma ponad 40 członków, lub skorzystać z platform internetowych, kojarzących inwestorów z poszukującymi kapitału, np. na www.ivp.pl czy www. znajdzinwestora. wp.pl.

A może jednak bank

Kredyt, mimo że jest najpopularniejszym sposobem finansowania, dla młodej firmy jest praktycznie niedostępny. Po kilku miesiącach działalności firmy mogą liczyć na przyznanie linii kredytowej w rachunku, jednak dostępne kwoty są często symboliczne. Niektóre banki wychodzą jednak naprzeciw młodym przedsiębiorcom.

W Kredyt Banku firmy funkcjonujące do 6 miesięcy, również te, które rozpoczynają działalność, mogą liczyć na kredyt w wysokości do 15 tys. zł. Jest on udzielany jedynie na podstawie oświadczenia o planowanych przychodach i dochodach w okresie kredytowania.

Kilka dni temu specjalny kredyt dla mikrofirm wprowadził Bank BISE. Mogą z niego skorzystać firmy istniejące dopiero 6 miesięcy.

– Nie wymagamy wkładu własnego, tylko przyglądamy się obrotom z ostatnich miesięcy. Zabezpieczenie zależy od wysokości kredytu, ale może nim być tylko weksel firmy i pełnomocnictwo do rachunku – zapewnia Krzysztof Rykowski z Banku BISE.

Bez zabezpieczeń

Młodzi przedsiębiorcy, bez historii kredytowej, powinni też zapukać do drzwi firm leasingowych, bo leasing może być bardziej dostępny niż kredyt.

– Dla firm leasingowych nie ma znaczenia brak historii rachunku bankowego, ani wielkość przedsiębiorstwa. Każdy kto udokumentuje możliwość spłaty zobowiązań, może otrzymać linię kredytową – mówi Maja Lidke z EFL.
Nie można też zapomnieć o funduszach unijnych. Dotacja unijna może stanowić tylko część kosztów inwestycji, więc firma musi więc posiadać wkład własny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Maciej Bednarek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »