Zmiany w prawie telekomunikacyjnym
REKLAMA
Ministerstwo Transportu przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przewiduje on włączenie w zakres usług telekomunikacyjnych pocztę elektroniczną, co pozwoli objąć użytkowników e-maila taką samą ochroną, jak abonentów telekomunikacyjnych. Abonenci będą musieli być informowani na piśmie o treści zmian w cennikach i regulaminach. Nowelizacja zobowiązuje operatorów do udostępnienia klientom monitoringu ponoszonych przez nich kosztów i powiadamiania kon-sumentów o przekroczeniu ustalonej kwoty. Planuje się, aby operatorzy wypłacali klientom odszkodowanie już po 4 godzinach przerwy w świadczeniu usług, a nie jak dotychczas po 36.
Nowe uprawnienia będzie miał również prezes Urzędu Regulacji Elektronicznej. Będzie on mógł zgłosić sprzeciw nie tylko do cennika czy regulaminu, ale również do wzoru umowy. Prezesa UKE premier będzie powoływał samodzielnie, a nie spośród kandydatów wskazywanych przez KRRiT.
Organizacje pożytku publicznego i służby ratownicze zapłacą mniej za prawo do dysponowania częstotliwością (20 proc., a nie 50 proc. rocznej opłaty).
Wprowadzono również przepisy mające chronić użytkowników przed spamami – prezes UKE będzie miał możliwość przeprowadzania kontroli w prywatnych mieszkaniach, a kara za przesyłanie spamów ma wynieść nawet 100 000 zł.
Ewa Usowicz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA