REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W II kwartale gospodarka nie zwolniła

REKLAMA

Pierwsze trzy miesiące tego roku zakończyliśmy wzrostem PKB na poziomie 5,2 proc. Wszystko wskazuje na to, że II kwartał nie będzie gorszy. Po podsumowaniu wyników gospodarczych za czerwiec prezes GUS Janusz Witkowski pokusił się o prognozę, że wzrost gospodarki w całym pierwszym półroczu mógł przekroczyć 5 proc. To ważne słowa, gdyż szefostwo GUS rzadko kiedy chce spekulować na temat danych, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Optymizm Witkowskiego wynika z utrzymania się korzystnych tendencji w gospodarce. Wprawdzie sprzedaż detaliczna wypadła w czerwcu nieco gorzej, niż to przewidywali analitycy rynkowi (wzrost w ujęciu rocznym o 10,7 proc, wobec średniej prognoz na poziomie 11,2 proc.), jednak wzrost sprzedaży w całym II kwartale był wyższy od tego z I kwartału. - A handel w istotny sposób uczestniczy w tworzeniu PKB - mówił na konferencji prasowej.

Analitycy spodziewają utrzymania się solidnej dynamiki sprzedaży także w kolejnych miesiącach. - Ciągle mamy do czynienia ze wzrostem płac i kredytów dla gospodarstw domowych - wyjaśnia Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

W pierwszym półroczu dobrze wypadła także sprzedaż innych usług: - transportowych o 12,3 proc. - łącznościowych o 6 proc. (liczba użytkowników telefonów komórkowych wzrosła o ponad 26 proc., spadła natomiast o 2,8 proc. liczba abonentów publicznej telefonii przewodowej). W przemyśle produkcja wzrosła o 12,3 proc., a wydajność pracy w tym sektorze wzrosła o 10,4 proc. przy zatrudnieniu większym średnio o 1,7 proc.

Sytuacja na rynku pracy poprawiła się zgodnie z tym, co wcześniej raportowało Ministerstwo Pracy. Stopa bezrobocia spadła do 16 proc., a liczba bezrobotnych poniżej 2,5 mln. Zdaniem minister Anny Kalaty aż do października nie będzie już większych zmian w poziomie bezrobocia.

Prezes GUS potwierdził, że emigracja zarobkowa w coraz bardziej widoczny sposób wpływa na rynek pracy. Firmy muszą podnosić płace, by zapewnić sobie pracowników (najbardziej narzeka budownictwo).

Ekonomiści są zdania, że z miesiąca na miesiąc problem ten będzie narastał. Zapotrzebowanie na pracowników rośnie. W ciągu roku liczba pracujących w oficjalnej gospodarce i szarej strefie zwiększyła się o ponad 400 tys., a znalezienie odpowiednich fachowców w rzeszy 2,5 mln bezrobotnych będzie coraz trudniejsze. - Wśród zarejestrowanych 800 tys. osób nie spełnia kryteriów bycia bezrobotnym według międzynarodowych standardów - wyjaśnia Janusz Witkowski. To osoby w rzeczywistości nie są zainteresowane podjęciem pracy - pracują na czarno lub są faktycznie bierne zawodowo. Kolejne 720 tys. nie ma kwalifikacji zawodowych (od listopada ubiegłego roku zaliczają się do nich absolwenci liceów ogólnokształcących niemający żadnych innych uprawnień do wykonywania jakiegoś zawodu).

Tymczasem zdaniem Anny Kalaty emigracja zarobkowa nie zagraża rynkowi pracy w Polsce. Zdaniem resortu liczba emigrantów wynosi 600 tys. - Wciąż mamy zarejestrowanych 8 tys. bezrobotnych pielęgniarek. Pracy w Polsce szukają liczni robotnicy budowlani, kierowcy, hydraulicy - powiedziała wczoraj na konferencji prasowej.

Patrycja Maciejewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA