REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez wsparcia dyplomacji

REKLAMA

Polscy eksporterzy nie mogą liczyć na wsparcie państwa. Pracownicy wydziałów ekonomiczno-handlowych w ambasadach pakują walizki, a ustawy o Polskiej Agencji Promocji Gospodarczej jeszcze nie przygotowano.

REKLAMA


Od lutego tego roku zlikwidowane zostały już 34 z 79 wydziałów ekonomiczno-handlo-wych (WEH) w polskich placówkach dyplomatycznych. Zlikwidowano je m.in. w Hamburgu, Lipsku, Szanghaju, Hongkongu, Toronto, Nowym Jorku, Bangkoku i Singapurze. To rezultat porozumienia ministerstw: Gospodarki i Spraw Zagranicznych w sprawie dyplomacji ekonomicznej, która w założeniu ma zwiększyć efektywność gospodarczej promocji Polski. Jej dotychczasowe efekty nie spełniają jednak oczekiwań.

REKLAMA

W miejsce podległych ministrowi gospodarki WEH-ów powstały wydziały ekonomiczne, podległe ministrowi spraw zagranicznych, mające zająć się problematyką makroekonomiczną. To głównie przygotowywanie analiz na użytek rządowej administracji. Jak działają, pokazuje przykład Moskwy: choć Rosja wciąż pozostaje jednym z największych partnerów handlowych Polski, dane ekonomiczne dla inwestorów na internetowej stronie wydziału kończą się na trzecim kwartale ubiegłego roku. Podobnie jest z biuletynem ekonomicznym analizującym sytuację gospodarczą Rosji: ostatni opracowano jeszcze w grudniu.

REKLAMA

Zgodnie z planowanymi zmianami, kontaktami z zagranicznymi przedsiębiorcami w ich krajach miały zajmować się wydziały promocji, handlu i inwestycji naszych placówek dyplomatycznych. Miały one współpracować z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), a potem stać się częścią mającej ją zastąpić Polskiej Agencji Promocji Gospodarczej (PAPG). Jednak urzędnicy PAIiIZ, którą ma zastąpić PAPG, już czyszczą swoje biurka, a do utworzenia PAPG jeszcze jest daleko. Prace nad poprzednimi czterema projektami ustawy powołującej tę instytucję przeciągały się w nieskończoność. Nawet gdyby obecny projekt Sejm przyjął do końca tego roku, kolejnych kilka miesięcy zajmie przygotowanie rozporządzeń wykonawczych. Czym grozi taka sytuacja? Przez wiele miesięcy, dopóki PAPG na dobre nie zacznie działać, polscy i zagraniczni inwestorzy nie będą mogli liczyć na pomoc naszych placówek dyplomatycznych.

Na obecnej dyplomacji ekonomicznej rządu PiS, która według ministra gospodarki ma szerzej niż do tej pory włączyć w działania promocyjne nasze placówki dyplomatyczne i konsularne, opozycja nie pozostawia suchej nitki. Zastrzeżenia budzi zwłaszcza przejęcie zadań WEH-ów przez MSZ.

– Specyfiką polskiego MSZ jest ignorowanie spraw gospodarczych. Ci ludzie w ogóle nie znają się na biznesie – twierdzi Adam Szejnfeld (PO), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MSZ tymczasem zorganizował konkurs na obsadę 45 stanowisk kierowników wydziałów ekonomicznych oraz 8 stanowisk pracowników tych wydziałów. Termin składania ofert mija w końcu lipca.

 Adam Woźniak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA