| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akcjonariusze chcą głosować przez internet

Akcjonariusze chcą głosować przez internet

PKN Orlen, jako pierwsza spółka publiczna, zorganizowała obrady walnego zgromadzenia, w którym akcjonariusze mogli wziąć udział przez internet. Przy udziale internetu mogli również wykonywać prawo głosu. Przedsięwzięcie to było ryzykowne, gdyż prawnicy są podzieleni, czy taki sposób oddawania głosów jest zgodny z polskim kodeksem spółek handlowych.


– W Polsce nie ma obecnie możliwości głosowania przez internet bez udziału pełnomocnika. Co prawda, nie ma w tym zakresie żadnych zakazów, ale nie ma też pozytywnej regulacji – mówi Wojciech Grabiński, prezes InfoGiełdy w Warszawie, spółki oferującej transmisje internetowe z walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Z tego właśnie względu PKN Orlen zdecydował, że akcjonariusze dzięki internetowi będą uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia i zabierać na nim głos, ale podczas głosowania będą przekazywali swoje instrukcje obecnym na walnym zgromadzeniu pełnomocnikom, którzy będą faktycznie w ich imieniu wykonywali prawo głosu.

Dla PKN Orlen operacja ta okazała się dużym przedsięwzięciem organizacyjnym.

– Byliśmy pierwszą spółką publiczną, która zdecydowała się na przeprowadzenie głosowania przez internet – mówi Paweł Wochowski. Dodaje, że aby wszystko się powiodło, Orlen musiał zorganizować bardzo dobrą współpracę firmy z dostawcą łącza internetowego, kancelarią prawną oraz firmą, która zaprojektowała aplikację do głosowania.

– Dodatkowo musieliśmy poradzić sobie np. z bezpieczeństwem przekazywania loginów i haseł umożliwiających głosowanie oraz z zabezpieczeniem danych osobowych. Musieliśmy przygotować także oświadczenia i pełnomocnictwa, które akcjonariusze mogli pobierać w internecie – wskazuje P. Wochowski.

W transmitowanych w internecie obradach walnego zgromadzenia wzięło udział prawie 1050 osób, a cała operacja przebiegła bez zakłóceń. Najważniejsze jest jednak to, że żadna z tak przyjętych uchwał nie została zakwestionowana prawnie.

PKN Orlen oraz InfoGiełda, która świadczy całą usługę, zgodnie twierdzą, że takie rozwiązanie jest korzystne dla spółek, ale przede wszystkim dla akcjonariuszy.

– Duże korzyści są przede wszystkim dla akcjonariuszy transgranicznych, którzy z powodu dużych odległości nie decydują się na udział w walnych zgromadzeniach – mówi Wojciech Grabiński. Wskazuje on także, iż zgodnie z wynikami badań polskich inwestorów, przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w 2005 roku, inwestorzy nie biorą udziału w walnych zgromadzeniach głównie z powodu kosztów oraz braku czasu.

Liczniejszy udział akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach jest też korzystny dla spółki, która w ten sposób może poprawić swój ład korporacyjny.

– Naszym zdaniem sposób, w jaki spółka jest postrzegana przez inwestorów oraz ich wiedza o tym, co dzieje się w spółce, są fundamentalnymi zasadami, dzięki którym inwestorzy podejmują swoje decyzje inwestycyjne – mówi P. Wochowski. Jeżeli spółka bierze to pod uwagę i daje akcjonariuszom wpływ na podejmowane decyzje, to przyciąga do siebie kapitał – dodaje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK