REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O istnieniu firmy decydują kwalifikacje wspólników

REKLAMA

Utrata uprawnień do wykonywania wolnego zawodu przez wspólnika spółki partnerskiej może być przyczyną jej rozwiązania. Odpowiednie kwalifikacje mają też większe znaczenie od wkładów pieniężnych wnoszonych przez partnera i są też nieodzowną przesłanką wstąpienia do spółki spadkobiercy w przypadku jego śmierci.

Spółka partnerska jest specyficznym rodzajem spółki handlowej, w której uczestniczyć mogą wyłącznie osoby fizyczne posiadające uprawnienia do wykonywania określonego wolnego zawodu (adwokat, pielęgniarka, księgowy). Zakaz uczestniczenia w spółce partnerskiej innych podmiotów uzasadniony jest szczególnymi regułami odpowiedzialności partnerów wynikającej z ich aktywności zawodowej. Jedynym i wyłącznym celem spółki jest świadczenie usług profesjonalnych, dlatego partner, który utracił prawo do wykonywania wolnego zawodu, będącego przedmiotem działalności spółki, musi ją opuścić. Może to nastąpić na przykład w momencie, kiedy lekarz operował pacjenta pod wpływem alkoholu, albo fałszowania dowodów na korzyść klienta przez adwokata.

REKLAMA

Co najmniej dwóch wspólników

REKLAMA

W momencie utraty uprawnień wspólnik powinien złożyć pisemne oświadczenie o wystąpieniu ze spółki. Adresatem pisma może być zarząd spółki albo partner uprawniony do jej reprezentowania. Jeżeli nie zrobił tego do końca roku obrotowego, w którym utracił uprawnienia do wykonywania zawodu, jego wyłączenie następuje tutaj z mocy prawa.

Często zdarza się, że taka sytuacja komplikuje sytuację spółki i staje się zagrożeniem dla jej dalszego bytu. Ma to miejsce w momencie, kiedy w spółce pozostaje tylko jeden partner mający kwalifikacje zawodowe związane z przedmiotem jej działalności. Sytuacja taka może powstać, także jeżeli niektórzy spośród partnerów odejdą ze spółki albo umrą. Nie ma to większego znaczenia, dlatego że spółka partnerska musi mieć co najmniej dwóch wspólników z uprawnieniami.

WAŻNE
Ostateczne orzeczenie przez właściwy organ, że osoba będąca partnerem spółki utraciła prawo wykonywania oznaczonego wolnego zawodu, jest wiążące dla spółki i jej partnerów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odróżnieniu od innych typów spółek osobowych spółka partnerska nie musi wcale wtedy się rozwiązać. Jedyny partner ma jeszcze rok na znalezienie sobie nowego wspólnika, z którym będzie mógł kontynuować działalność, z tym że nie może to być oczywiście osoba bez niezbędnych uprawnień (adwokat nie może sobie wziąć za wspólnika osobę posiadającą wyłącznie tytuł magistra prawa). Jeżeli w tym czasie tego nie zrobi, spółka zostanie postawiona w stan likwidacji.

Spadkobiercy pod rygorami

REKLAMA

Uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu mają także istotne znaczenie dla spadkobierców partnera w przypadku jego śmierci. Kodeks spółek handlowych przewiduje tutaj szczególne rygory dla następców prawnych wspólnika spółki partnerskiej. Aby spadkobierca mógł wstąpić do spółki w miejsce zmarłego wspólnika, musi spełnić łącznie dwa warunki. Po pierwsze umowa spółki musi przewidywać taką możliwość, a po drugie, niezależnie od woli partnerów, powinien on posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Odpowiednie postanowienie umowy spółki partnerskiej, o którym była mowa powyżej, tworzy uprawnienie, a nie obowiązek spadkobiercy zmarłego wspólnika. Nawet jeśli posiada on stosowne uprawnienia i nie chce do niej przystąpić, to nikt nie może go do tego zmuszać. Ani spółce, ani partnerom nie przysługuje roszczenie przeciwko spadkobiercy o wstąpienie do spółki.

Grunt to renoma

Ze względu na specyficzny przedmiot działalności spółki partnerskiej wartość wkładów pieniężnych wnoszonych przez wspólników będzie miała niewielki wpływ na rozmiar wypracowanego zysku. Przy wykonywaniu wolnych zawodów, takich jak zawód prawnika czy lekarza, bardzo istotne znaczenie ma osoba świadcząca tego rodzaju usługi. Jej umiejętności, prestiż w środowisku może być ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji, czy skorzystać z usług oferowanych przez daną spółkę. Dodatkowo ważnym atutem może być efektywność i jakość świadczonych przez niego usług czy liczba klientów, z którymi nawiązał stosunki prawne. Niekiedy samo zamieszczenie w firmie spółki nazwiska partnera posiadającego określoną renomę znacznie bardziej przyczyni się do dochodowości spółki, niż jakakolwiek inna wartość majątkowa wniesiona tytułem wkładu.

Dlatego zasadniczo najistotniejsze znaczenie w spółce ma nie tyle wartość wniesionych do niej wkładów pieniężnych, ile sama osoba wspólnika i jego kwalifikacje. Niezależnie od tego w umowie spółki niezbędne jest określenie wartości wnoszonych przez wspólników wkładów, gdyż ma to przełożenie na udział w zyskach. Wówczas to przyszli partnerzy muszą wycenić przydatność swojej osoby dla interesów spółki.

CECHY SPÓŁKI PARTNERSKIEJ

ZALETY

• Brak odpowiedzialności partnera za zobowiązania powstałe na skutek działalności pozostałych wspólników lub osób podlegających ich kierownictwu
• Brak wymagań odnośnie do kapitału zakładowego
• Każdy partner ma prawo do 5 proc. odsetek od swojego udziału, nawet gdy spółka poniosła stratę
• Jasne określenie w nazwie spółki rodzaju działalności wspólników
• Możliwość ujawnienia w nazwie spółki nazwiska tylko jednego partnera

WADY

• Forma prawna prowadzenia działalności tylko dla wybranych zawodów
• Konieczność sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego
• Spadkobierca partnera może wstąpić do spółki, tylko jeśli wykonuje dany wolny zawód

 Adam Makosz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA