| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duży wzrost płac w przedsiębiorstwach

Duży wzrost płac w przedsiębiorstwach

W pierwszym półroczu realne wynagrodzenia w firmach były o około 4 proc. wyższe niż przed rokiem. W całym roku realne zarobki mogą się zwiększyć o ponad 3 proc.

W czerwcu przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 2625 zł i było o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem, a po sześciu miesiącach zwiększyło się o 4,6 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2005 r. – poinformował GUS. Oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji siła nabywcza płac wzrosła o około 4 proc. Przed rokiem realne wynagrodzenia w przedsiębiorstwach obniżyły się o 0,2 proc.

Według bankowych analityków duże podwyżki płac nie niosą groźby przyspieszenia inflacji. – Wzrost wydajności pracy z nawiązką rekompensuje wzrost płac – ocenia Piotr Kalisz, ekonomista Citibanku Handlowego. Według jego szacunków, w czerwcu wydajność pracy była o około 9 proc. większa niż przed rokiem.

– Można się spodziewać, że w całym roku przeciętne wynagrodzenia wzrosną realnie o 3,2 proc. – mówi Piotr Kalisz. Dodaje, że dzięki temu wzrosną dochody rodzin, co pozwoli na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego, tym bardziej że towarzyszy mu także poprawa na rynku pracy, bo rośnie zatrudnienie. W rezultacie w pierwszym półroczu wzrost PKB mógł wynieśc 5,1 proc., a w całym roku może osiągnąć 4,8 proc.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w czerwcu w przedsiębiorstwach pracowało ponad 4,9 mln osób – o 148 tys. więcej niż przed rokiem. Analitycy oczekują, że ta korzystna tendencja utrzyma się do końca roku. To spowoduje, że w końcu roku stopa bezrobocia może spaść do 16,1-16,5 proc.

– Dane GUS o płacach i zatrudnieniu nie powinny niepokoić banku centralnego. Inflacja pozostanie niska. Dlatego uważam, że do końca roku Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

Główna stopa procentowa NBP będzie więc nadal wynosić 4 proc. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 25-26 lipca.

Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK