REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

40 mln zł rocznie wraca do towarzystw

REKLAMA

Kierowcy, którzy wyrządzili szkody po spożyciu alkoholu albo nie wykupili polisy OC, muszą się liczyć z koniecznością pokrycia ich z własnej kieszeni.

W 2005 roku PZU odzyskało około 21 mln zł odszkodowań wypłaconych z OC komunikacyjnego. Firma ma około 60-proc. udział w rynku, więc można szacować, że wszystkie towarzystwa ściągają od klientów 35-40 mln zł rocznie.

– Najczęściej z roszczeniem regresowym, czyli o zwrot wypłaconego poszkodowanym odszkodowania, zwracamy się do osób, które wyrządziły szkodę po spożyciu alkoholu – mówi Tomasz Gręda z Warty.

Według szacunków towarzystw to około 80 proc. wszystkich przypadków. Inną istotną podstawą do regresu jest ucieczka z miejsca wypadku czy jazda samochodem bez prawa jazdy. Najrzadziej towarzystwa zarzucają klientom, że nie starali się złagodzić skutków zdarzenia. To towarzystwo musi udowodnić, że klient nie zrobił tego z winy umyślnej lub na skutek rażącego niedbalstwa, a takie spory są zawsze zawiłe i długotrwałe, więc przy mniejszych szkodach towarzystwa rezygnują z roszczeń.

Z własnej kieszeni za szkody muszą płacić też ci, którzy nie kupili polisy OC komunikacyjnego. Ich zobowiązania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie dość, że karze ich (za samochód osobowy to 500 euro), to żąda od nich zwrotu wypłaconych poszkodowanemu kwot. W 2005 roku fundusz zajmował się ponad 21 tys. takich spraw i pozyskał od zapominalskich kierowców prawie 9 mln zł.

Z OC komunikacyjnego może być wypłacana renta dożywotnia, jeśli poszkodowany nie może po wypadku pracować. Nie wiadomo, ile takich spraw mają towarzystwa, ale w UFG zarejestrowano w ubiegłym roku 369 takich przypadków. Tyle osób przez lata będzie oddawało część swoich zarobków, tylko dlatego, że oszczędzili 200-500 zł na polisę OC.

POLISA OC NIE DA OCHRONY, JEŚLI SPRAWCA WYPADKU:
• zbiegł z miejsca zdarzenia,
• był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
• nie miał uprawnień do kierowania autem,
• wszedł w posiadanie pojazdu na skutek przestępstwa,
• nie starał się złagodzić skutków zdarzenia przez np. wezwanie lekarza, zabezpieczenie miejsca wypadku i mienia poszkodowanych.
Uwaga!
Za szkody wyrządzone przez osoby, które nie posiadały polisy OC komunikacyjnego, płaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak potem żąda zwrotu wypłaconych odszkodowań. Dokładne określenie powinności posiadacza polisy znajduje się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (Dz.U. z 16 lipca 2003 r.) w art. 16-17, 43 oraz 110.

Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA