REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrzy pracownicy w cenie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W Polsce brakuje pracowników specjalizujących się w sprzedaży bezpośredniej. Dlatego firma Zepter przeprowadziła eksperyment, zatrudniając absolwentów, dla których przygotowano specjalne ścieżki kariery.

Grzegorz Wilkosz - prezes zarządu Zepter International Poland

REKLAMA

Nasza firma przez cały czas poszukuje pracowników zarówno do części sprzedażowej, jak i operacyjnej. Niewiele osób wie, że w sumie na etatach zatrudniamy blisko 200 osób. Podobnie jak w innych koncernach prowadzimy kadry, księgowość, magazyny, marketing. Osoby zatrudnione w różnych departamentach muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, być godne zaufania oraz legitymować się doświadczeniem w sprzedaży bezpośredniej. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, gdyż przedstawiciele handlowi pracujący w terenie bezpośrednio u klientów mają inne potrzeby niż pracownicy pracujący w biurze firmy. Trzeba wiedzieć, jak zarządzać grupą osób, która pracuje zarówno w domach prywatnych czy firmach prowadząc prezentacje w różnych godzinach.

Menedżerowie poszukiwani

REKLAMA

W przypadku osób zatrudnionych na najwyższych stanowiskach firmy mamy naprawdę ogromne kłopoty ze znalezieniem kandydatów, które w zamian za odpowiednią zapłatę mają wysokie kwalifikacje. Coraz częściej spotykam się z sytuacją, że kandydaci na dane stanowisko świetnie prezentują swoje umiejętności. Jednak o wiele gorzej wychodzi to w praktyce, kiedy dana osoba musi już wykonać konkretną pracę.

Według mnie idealny menedżer powinien być komunikatywny, samodzielny, energiczny i aktywny. Musi również posiadać wiedzę z zakresu zarządzania, planowania oraz negocjacji. Dodatkowo kandydat na Top Menedżera powinien także wiedzieć, jak przeprowadzać zmiany w działaniu działu sprzedaży, za który będzie odpowiadać. Niezwykle ważną sprawą jest także doświadczenie handlowe w bezpośrednich relacjach z klientem. W zamian za ciężką pracę oferujemy wynagrodzenie uzależnione od wyników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomagają łowcy głów

Na rynku bardzo trudno jest znaleźć fachowców w dziedzinie sprzedaży bezpośredniej. Czasami do naszej firmy trafiają osoby, które wcześniej pracowały na przykład w zakładach ubezpieczeniowych. Muszę jednak z przykrością stwierdzić, że mimo posiadania przez te osoby listów polecających mieliśmy z takimi osobami poważne kłopoty.

REKLAMA

W przypadku poszukiwania do pracy księgowych, kadrowych czy specjalistów od logistyki korzystamy z pomocy wyspecjalizowanych firm. Osoby takie muszą bowiem posiadać specjalne umiejętności. Łowcy głów najczęściej wyszukują odpowiednich kandydatów już pracujących u innych przedsiębiorców i próbują ich zachęcić do zmiany pracy, w zamian oferując wyższe zarobki.

Z przykrością muszę stwierdzić, że w przypadku menedżerów średniego szczebla niewiele osób posiada odpowiednie kwalifikacje. Kiedy w prasie pojawia się ogłoszenie, że poszukujemy nowego pracownika, wówczas spływają do nas setki ofert. Przeważnie zgłaszają się do nas osoby świeżo po studiach bez żadnego doświadczenia, które mają natomiast bardzo duże wymagania. Nasze szkoły nie kształcą studentów praktycznie, lecz teoretycznie. Natomiast wpajają swoich abiturientom, że po zakończeniu edukacji bardzo szybko będą wyjątkowo dużo zarabiać. Według mnie najpierw trzeba się dużo nauczyć, a dopiero później chcieć. Co więcej, wiele z tych osób musi być prowadzonych za rękę. Trzeba im precyzyjnie określać pracę, jaką mają do wykonania. A przecież menedżer musi być kreatywny i umieć rozwiązywać problemy związane z wykonaniem zadania.

Eksperyment z absolwentami

Podjęliśmy decyzje, że będziemy przyjmować osoby bezpośrednio po studiach i budować dla nich specjalne indywidualne ścieżki kariery. Swoją pracę w Zepterze zaczynają na zwykłych stanowiskach w operacjach i przechodzą przez kolejne działy, aby w przyszłości objąć stanowisko menedżera. Obecnie już zatrudniliśmy kilku absolwentów, którzy, jak na ich potrzeby, otrzymują w miarę dobre wynagrodzenie, a ich podstawowym zadaniem jest nauka. Dodatkowo wysyłamy ich na różnego rodzaju szkolenia. Mają oni także możliwość nauki od menedżerów pracujących bezpośrednio z nimi. Jednak są to rozwiązania, które przyniosą konkretne efekty dopiero za kilka lat.

Co prawda, takie osoby nie posiadają doświadczenia, ale są także pozbawione negatywnych przyzwyczajeń. W firmach takich jak nasza szczególnie ważna jest uczciwość i przestrzeganie zasad etycznych.

Aktywizacja bezrobotnych

Eksperyment objął także bezrobotnych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie pracy w charakterze przedstawicieli handlowych. Ze względu na fakt, że praca przedstawiciela handlowego jest trudna i zaledwie 3–4 spotkania na dziesięć kończą się podpisaniem umowy, więc specjalnie dla tych osób wprowadziliśmy pensje. Przez trzy miesiące oprócz prowizji wypłacamy im stałe wynagrodzenie. To ma pozwolić na przełamanie psychologicznej bariery, jaką jest strach przed porażką. Równocześnie sprawdzamy takie osoby. Kontrolujemy, czy faktycznie zostały przeprowadzone prezentacje, które zostały opisane w raportach. W zamian oferujemy dobrą pracę i jeszcze lepsze wynagrodzenie. Inwestujemy w rozwój naszych pracowników. Zdobywają nowe umiejętności, które będą dla nich potrzebne nawet, jeśli od nas odejdą. Przykładowo uczymy przedstawicieli handlowych zasad skutecznego telemarketingu oraz zarządzania czasem pracy, tak aby potrafili wykorzystywać go jak najlepiej. Niestety, bardzo często zauważamy, że ludzie nie szanują czasu pracy. A przecież wszyscy przedstawiciele handlowi są zatrudniani przez nas na podstawie umowy na świadczenie usług (umowa cywilnoprawna). Każdy z pracowników jest zgłoszony do ubezpieczenia społecznego w ZUS i płacimy za niego składki.

Wysokie wymagania

Nie wszystkie osoby, które rozpoczynają pracę w tym zawodzie, nadają się do niej. Przy czym, muszę z całą stanowczością podkreślić, przedstawiciel handlowy nie ma nic wspólnego z akwizytorem. Nie sprzedaje bowiem towaru, nie otrzymuje za niego pieniędzy do ręki. Jego zadaniem jest tylko prezentacja produktów i podpisanie umowy. Pozostałe czynności związane z zapłatą, przesłaniem produktów są w naszej gestii. Nasi pracownicy zatrudnieni w pionie sprzedaży mają tylko przedstawić produkty i znaleźć potencjalnego klienta. Dlatego przez cały czas inwestujemy w najlepszych handlowców, aby ciągle podnosić ich kwalifikacje.

Maria Sankowska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA