REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

REKLAMA

Karty płatnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, systematycznie rozszerzają swoją ofertę w tym segmencie rynku.
Firmom oferowane są przede wszystkim karty debetowe (wydawane do rachunku bieżącego) oraz karty obciążeniowe pozwalające na krótkotrwałe odroczenie wykonywanych płatności. Karty kredytowe są jeszcze (wśród podmiotów gospodarczych) bardzo mało popularne. Sytuacja ta ulega jednak zmianie. Karty kredytowe mogą stać się wkrótce usługą konkurencyjną w stosunku do bardzo popularnego kredytu w rachunku bieżącym (ang. overdraft). Spowodowane jest to faktem, że oprocentowanie kredytu zaciągniętego kartą kredytową systematycznie spada i w niektórych bankach jest tylko nieznacznie wyższe niż overdraftu.

REKLAMA

W Polsce banki oferują podmiotom gospodarczym 3 główne rodzaje kart płatniczych. Są to karty debetowe, obciążeniowe oraz kredytowe. Do końca 2005 roku banki wydały ich (dla klientów indywidualnych i firm) ponad 20 milionów. Zdecydowana większość kart opatrzona jest logiem systemu VISA lub Mastercard. Karty pozostałych organizacji płatniczych są w naszym kraju mało popularne.

Karty debetowe

REKLAMA

Karty debetowe (ang. debit cards) są najbardziej rozpowszechnionymi kartami na polskim rynku. Stanowią one ponad 75 proc. wydanych w Polsce kart. Wykonane nimi transakcje natychmiast są rozliczane (w ciężar rachunku, z którym są związane) natychmiast po otrzymaniu przez bank informacji o ich przeprowadzeniu. Kartą debetową można posługiwać się tylko do wysokości aktualnego salda na rachunku powiększonego ewentualnie o dostępny limit zadłużenia (kredyt w rachunku bieżącym). Dlatego też wydając klientowi tego rodzaju kartę, bank nie musi badać jego zdolności kredytowej. O kartę debetową przedsiębiorca może wystąpić już w momencie składania wniosku o otwarcie rachunku bankowego.

Karta debetowa może posiadać również określony przez bank limit transakcji, wówczas posiadacz może dokonywać transakcji tylko do wysokości przyznanego limitu, niezależnie od aktualnego stanu rachunku. Zdarza się, że banki stosują oba rozwiązania jednocześnie – posiadacz karty może dokonywać transakcji do wysokości przyznanego limitu, jednak nie więcej niż aktualne saldo rachunku. Ustalony limit może dotyczyć wszystkich operacji, jednak niektóre banki umożliwiają ustalenie osobnych limitów dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Za karty debetowe banki pobierają opłaty. Może to być jedna, roczna opłata za wydanie i użytkowanie karty lub tylko opłata miesięczna za korzystanie z niej.

Karty kredytowe mogą stać się wkrótce usługą konkurencyjną w stosunku do bardzo popularnego kredytu w rachunku bieżącym

Kart obciążeniowe

Karty obciążeniowe (ang. charge cards) oraz karty z odroczonym terminem płatności (ang. deferred debit cards) są, oprócz kart debetowych, najpopularniejszymi kartami wśród podmiotów gospodarczych.

Funkcjonowanie tego rodzaju kart opiera się na następujących zasadach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dla każdego posiadacza karty bank ustala tzw. miesięczny limit wydatków, do wysokości którego może dokonywać transakcji w ciągu miesiąca,
• raz w ciągu miesiąca (w dniu rozliczenia karty) bank sumuje wszystkie dokonane transakcje (gotówkowe i bezgotówkowe) i przedstawia je do rozliczenia posiadaczowi karty.

Karty obciążeniowe i karty z odroczonym terminem płatności to jednak nie to samo. Różnica pomiędzy nimi uwidacznia się wyłącznie w momencie rozliczania transakcji:

REKLAMA

• w przypadku karty obciążeniowej, bank przedstawia posiadaczowi rozliczenie i oczekuje jego całkowitego spłacenia w przeciągu określonego czasu (np. tygodnia),
• w przypadku karty z odroczonym terminem płatności, bank automatycznie pobiera całą należność za wykonane transakcje z rachunku posiadacza karty.

Dzień rozliczenia karty z reguły jest ustalany odgórnie przez bank (np. każdego piątego dnia miesiąca). Niektóre banki umożliwiają posiadaczom kart ustalenie odpowiadającego im dnia rozliczenia (wybór spośród kilku proponowanych terminów).

Dodatkowo w przypadku karty z odroczonym terminem płatności, warunkiem wydania karty jest posiadanie przez firmę rachunku bieżącego oraz czasem również przedstawienie dokumentów świadczących o zdolności kredytowej i dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Ten drugi warunek dotyczy nowych klientów banku.

Omawianymi kartami można się posługiwać do wysokości przyznanego miesięcznego limitu wydatków, niezależnie od salda rachunku bieżącego, jaki jest w momencie dokonywania transakcji.

Bank, rozliczając transakcje z użyciem kart obciążeniowych, udziela ich posiadaczom krótkoterminowego kredytu, którego okres (liczony od dnia wykonania transakcji do dnia rozliczenia posiadacza z bankiem) może wynosić nawet ponad miesiąc. Po tym okresie karta musi zostać w pełni spłacona.

Karty kredytowe

Tego rodzaju karty są wydawane przez banki podmiotom gospodarczym od niedawna. Dopiero cztery z nich zdecydowały się na udostępnienie tej usługi firmom. Są to PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, ING Bank Śląski i Bank Pekao SA.

Karta kredytowa to nic innego jak udzielenie przez bank kredytu (przed wydaniem karty badana jest zdolność kredytowa firmy), z którego może korzystać przedsiębiorstwo. Jednak kredyt ten nie musi być oprocentowany. W konstrukcji kart kredytowych występuje bowiem okres bezodsetkowy (ang. grace period).

Jeżeli przedsiębiorca spłaci zaciągnięty (za pomocą karty kredytowej) kredyt w określonym przez bank terminie, to nie zostaną mu naliczone odsetki. Okres ten wynosi zwykle do 55 dni i liczony jest od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego karty. Możliwa jest również spłata jedynie określonej przez bank kwoty minimalnej (zwykle ok. 5 proc. zadłużenia, nie mniej niż 50 zł). Od niespłaconego kredytu kartowego bank nalicza odsetki. Wynoszą one aktualnie do 22 proc.

W przypadku klientów indywidualnych bank nie wymaga, aby wnioskujący o kartę kredytową posiadał w nim konto osobiste. Usługi te nie są bowiem ze sobą powiązane. Inaczej jest w przypadku podmiotów gospodarczych. Banki z reguły (wyjątkiem jest ING Bank Śląski) wymagają, aby wnioskująca o kartę kredytową firma posiadała u nich również rachunek bieżący.

Na jaką kartę się zdecydować

Przede wszystkim warto posiadać (wydawaną do rachunku bieżącego) kartę debetową, która będzie służyła do doraźnych wypłat gotówki z bankomatu oraz do wykonywania operacji bezgotówkowych. Przedsiębiorca powinien dysponować również drugą kartą, obciążeniową albo kredytową. Jeżeli istnieje taka możliwość, to lepszym rozwiązaniem jest posiadanie karty kredytowej.

Karta ta będzie służyła przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych, np. płatność za hotel, benzynę w czasie delegacji. Nie należy dokonywać nią wypłat gotówki z bankomatu. Nie dość, że z transakcją taką związane są wysokie prowizje, to jeszcze operacje gotówkowe nie są zaliczane go okresu bezodsetkowego. Oznacza to, że bank naliczy nam odsetki już od momentu pobrania gotówki z bankomatu.

Karta kredytowa powinna stanowić alternatywę dla kredytu w rachunku bieżącym. Przede wszystkim limit kredytowy (na karcie) negatywnie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Atutem karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, w ramach którego bank nie nalicza odsetek od zaciągniętego kredytu.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy preferują overdraft (zamiast karty kredytowej), powinni wybrać kartę obciążeniową. Muszą jednak pamiętać, że wykorzystany (w ciągu okresu rozliczeniowego) limit będą musieli spłacić (w całości) w dniu wskazanym przez bank.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

REKLAMA

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA