| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Dynamiczny rozwój rynku kart płatniczych dla firm

Karty płatnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, systematycznie rozszerzają swoją ofertę w tym segmencie rynku.

Firmom oferowane są przede wszystkim karty debetowe (wydawane do rachunku bieżącego) oraz karty obciążeniowe pozwalające na krótkotrwałe odroczenie wykonywanych płatności. Karty kredytowe są jeszcze (wśród podmiotów gospodarczych) bardzo mało popularne. Sytuacja ta ulega jednak zmianie. Karty kredytowe mogą stać się wkrótce usługą konkurencyjną w stosunku do bardzo popularnego kredytu w rachunku bieżącym (ang. overdraft). Spowodowane jest to faktem, że oprocentowanie kredytu zaciągniętego kartą kredytową systematycznie spada i w niektórych bankach jest tylko nieznacznie wyższe niż overdraftu.

W Polsce banki oferują podmiotom gospodarczym 3 główne rodzaje kart płatniczych. Są to karty debetowe, obciążeniowe oraz kredytowe. Do końca 2005 roku banki wydały ich (dla klientów indywidualnych i firm) ponad 20 milionów. Zdecydowana większość kart opatrzona jest logiem systemu VISA lub Mastercard. Karty pozostałych organizacji płatniczych są w naszym kraju mało popularne.

Karty debetowe

Karty debetowe (ang. debit cards) są najbardziej rozpowszechnionymi kartami na polskim rynku. Stanowią one ponad 75 proc. wydanych w Polsce kart. Wykonane nimi transakcje natychmiast są rozliczane (w ciężar rachunku, z którym są związane) natychmiast po otrzymaniu przez bank informacji o ich przeprowadzeniu. Kartą debetową można posługiwać się tylko do wysokości aktualnego salda na rachunku powiększonego ewentualnie o dostępny limit zadłużenia (kredyt w rachunku bieżącym). Dlatego też wydając klientowi tego rodzaju kartę, bank nie musi badać jego zdolności kredytowej. O kartę debetową przedsiębiorca może wystąpić już w momencie składania wniosku o otwarcie rachunku bankowego.

Karta debetowa może posiadać również określony przez bank limit transakcji, wówczas posiadacz może dokonywać transakcji tylko do wysokości przyznanego limitu, niezależnie od aktualnego stanu rachunku. Zdarza się, że banki stosują oba rozwiązania jednocześnie – posiadacz karty może dokonywać transakcji do wysokości przyznanego limitu, jednak nie więcej niż aktualne saldo rachunku. Ustalony limit może dotyczyć wszystkich operacji, jednak niektóre banki umożliwiają ustalenie osobnych limitów dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Za karty debetowe banki pobierają opłaty. Może to być jedna, roczna opłata za wydanie i użytkowanie karty lub tylko opłata miesięczna za korzystanie z niej.

Karty kredytowe mogą stać się wkrótce usługą konkurencyjną w stosunku do bardzo popularnego kredytu w rachunku bieżącym

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK