reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej podmiotów skorzysta z poręczeń

Więcej podmiotów skorzysta z poręczeń

Z Funduszu Poręczeń Unijnych będzie mogło korzystać więcej firm i samorządów. Jeszcze w tym roku Fundusz przeznaczy dodatkowo 900 mln zł na realizację projektów ze środków unijnych.

Andrzej Kaczmarek, minister gospodarki poinformował, że znowelizowana ustawa o Funduszu Poręczeń Unijnych, którą prezydent podpisał 19 czerwca, rozszerza zakres działania Funduszu oraz liczbę podmiotów, które mogą z niego korzystać. Zmiana przepisów była spowodowana niskim stopniem wykorzystania instrumentów funduszu, gdyż do tej pory udzielono zaledwie około 150 gwarancji i poręczeń na kwotę 74 mln złotych.

– W stosunku do kwoty Funduszu poziom wykorzystania jest niewielki. Dlatego dążąc do jak najwyższego stopnia rozdysponowania środków unijnych, dostosowujemy odpowiednie instrumenty rynku finansowego – podkreśla minister gospodarki.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja, zmieniająca ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych z dnia 16 kwietnia 2004 r., ma zacząć obowiązywać od połowy września (ustawa nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw). Nowela ma ujednolicić maksymalny poziom gwarancji lub poręczenia do wysokości 80 proc., zarówno w przypadku wkładu własnego, jak również nakładów refinansowanych. W obecnie obowiązującej ustawie wielkości te wynoszą odpowiednio 60 proc. i 80 proc. Takie rozwiązanie ma obniżyć koszty finansowania danego przedsięwzięcia.

Zwiększona zostanie także wysokość maksymalnego poręczenia dla projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego do 5 mln euro. Dla innych projektów poręczenie zostanie zwiększone ze 100 tys. do 500 tys. euro. Nowe przepisy przewidują również wprowadzenie gwarancji realizacji przedsięwzięcia oraz gwarancje dobrego wykonania kontraktu.

Nowela pozwala na korzystanie ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych także firmom, które są np. podwykonawcami projektów realizowanych przez samorządy. Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki są wynikiem dotychczasowych doświadczeń i wniosków zebranych w porozumieniu ze Związkiem Banków Polskich i innymi bankami.

Łukasz Kuligowski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama