Więcej podmiotów skorzysta z poręczeń
REKLAMA
– W stosunku do kwoty Funduszu poziom wykorzystania jest niewielki. Dlatego dążąc do jak najwyższego stopnia rozdysponowania środków unijnych, dostosowujemy odpowiednie instrumenty rynku finansowego – podkreśla minister gospodarki.
REKLAMA
REKLAMA
Uchwalona przez Sejm nowelizacja, zmieniająca ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych z dnia 16 kwietnia 2004 r., ma zacząć obowiązywać od połowy września (ustawa nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw). Nowela ma ujednolicić maksymalny poziom gwarancji lub poręczenia do wysokości 80 proc., zarówno w przypadku wkładu własnego, jak również nakładów refinansowanych. W obecnie obowiązującej ustawie wielkości te wynoszą odpowiednio 60 proc. i 80 proc. Takie rozwiązanie ma obniżyć koszty finansowania danego przedsięwzięcia.
Zwiększona zostanie także wysokość maksymalnego poręczenia dla projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego do 5 mln euro. Dla innych projektów poręczenie zostanie zwiększone ze 100 tys. do 500 tys. euro. Nowe przepisy przewidują również wprowadzenie gwarancji realizacji przedsięwzięcia oraz gwarancje dobrego wykonania kontraktu.
Nowela pozwala na korzystanie ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych także firmom, które są np. podwykonawcami projektów realizowanych przez samorządy. Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki są wynikiem dotychczasowych doświadczeń i wniosków zebranych w porozumieniu ze Związkiem Banków Polskich i innymi bankami.
Łukasz Kuligowski
REKLAMA
REKLAMA