REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie firmy przejmują konkurentów

REKLAMA

W najbliższym czasie fuzje i przejęcia nabiorą impetu. Spółki już teraz przygotowują się do procesów konsolidacyjnych, które mają nie tylko umocnić ich pozycję na rynku, ale przede wszystkim ograniczyć koszty działalności.
Sygnały ze świata – m.in. zapowiedziana fuzja dwóch gigantów telekomunikacyjnych Nokii i Siemensa – wyznaczają trendy na naszym podwórku.
Spółki łączą siły

Do ataku szykuje się już ComputerLand, który zamierza połączyć siły z innym czołowym integratorem na rynku informatycznym – grupą Emax. Co na to konkurencja?

REKLAMA

REKLAMA

Ryszard Krauze, właściciel i główny akcjonariusz Prokomu nie zamierza pozostawać w tyle. Wręcz przeciwnie – czeka nas bardzo dynamiczna konsolidacja wewnątrz grupy kapitałowej gdańskiego integratora. Coraz częściej mówi się o połączeniu dwóch skupionych pod skrzydłami Prokomu firm – ABG Ster-Projektu i Spinu. Wcześniej informację o fuzji przekazały również Asseco Poland i Softbank.

Zdaniem Alfreda Adamca, doradcy inwestycyjnego Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, wraz z poprawą koniunktury gospodarczej i możliwością realizowania nowych – często bardzo lukratywnych kontraktów – spółki chcą m.in. wzmocnić swoją pozycję przetargową.

– Z drugiej jednak strony, konsolidacja to recepta na ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości dynamicznego rozwoju w kolejnych latach – ocenia Alfred Adamiec.

Tym tropem podąża producent insuliny Bioton – także ze stajni Ryszarda Krauze. Firma podpisała ostatnio m.in. list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów w dwóch włoskich firmach. Chodzi o producenta i dystrybutora leków iniekcyjnych Pharmatex Italia SRL oraz Fisiopharma SRL – łączny koszt przejęcia to około 17 mln euro. Ostateczne sfinalizowanie obu transakcji powinno nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Jednak, jak podkreślają eksperci, to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w wykonaniu Biotonu. A plany są naprawdę imponujące. Łącznie wydatki na budowę nowych fabryk i przejęcia konkurencyjnych podmiotów mają przekroczyć 400 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W ciągu najbliższych 8-10 lat chcemy dzięki temu zdobyć 10 proc. światowego rynku insuliny – wylicza Adam Wilczęga, prezes zarządu Biotonu.

Imponujący wzrost

Według Krzysztofa Rozena, partnera zarządzającego w KPMG Corporate Finance, już w 2005 roku widać było wyraźny wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce.

– W tym okresie wartość tego typu transakcji wzrosła o ponad 111 proc., z prawie 4,46 mld do 9,41 mld dolarów – podkreśla Krzysztof Rozen.

Według niego, znacząco zwiększyła się również liczba zawieranych transakcji (wzrost ze 191 do 276). W tym czasie na rynku globalnym wartość transakcji wzrosła o 19 proc., z 1 736 do 2 059 mld dolarów.

Skąd jednak aż tak duże zainteresowanie procesami konsolidacyjnymi w Polsce?

– To proste, ożywienie na rynku jest przede wszystkim rezultatem zmiany nastawienia naszych przedsiębiorców, którzy zrozumieli, że dzięki konsolidacji mogą osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki – mówi Krzysztof Rozen.

Jego zdaniem, rozpoczęło się więc aktywne poszukiwanie potencjalnych obiektów do przejęcia. Do ataku ruszyły także kolejne giełdowe spółki, a wśród nich Boryszew, kontrolowany przez biznesmena Romana Karkosika. Najbliższe plany spółki zakładają ostateczne sfinalizowanie fuzji z Impexmetalem. W dalszej kolejności wzmocniona już grupa zamierza skupić się na akwizycjach firm z branży chemicznej i metali nieżelaznych. W grę wchodzą również spółki budowlane, a łączny koszt akwizycji to 100-150 mln zł.Akwizycje w regionie

Według analityków PricewaterhouseCoopers, w ostatnim czasie nie tylko Polska, ale i inne kraje z Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały dynamiczny wzrost w zakresie fuzji i przejęć. W 10 krajach objętych badaniem (w tym na Ukrainie i w Rosji) wartość transakcji sięgnęła 91,2 mld dolarów.

– Rok wcześniej było to zaledwie 51 mld USD – ocenia Jolanta Kokosińska, partner w PricewaterhouseCoopers.

Jej zdaniem, do najbardziej atrakcyjnych obszarów należy sektor usług finansowych, energetyczny i użyteczności publicznej, a także spożywczy.

Swojej szansy w konsolidacji upatrują m.in. Graal (producent konserw rybnych), Hoop (producent napojów) czy też Wawel (producent słodyczy).Kto następny?

Wśród agresywnych graczy planujących przejęcia na warszawskim parkiecie pojawia się PBG, firma zajmująca się budową instalacji wodnych oraz wydobywczych dla górnictwa gazu ziemnego i ropy naftowej.

REKLAMA

Z kolei w przypadku Koelnera, specjalizującego się m.in. w produkcji i dystrybucji narzędzi oraz elementów wykończenia dla budownictwa, konsolidacja z innym giełdowym producentem – Śrubeksem – to kolejny krok w rozbudowie grupy kapitałowej.

– Śrubex może zostać przejęty jeszcze w tym roku, natomiast do ostatecznego sfinalizowania fuzji powinno dojść najpóźniej w roku 2007 – zapowiada Radosław Koelner, prezes zarządu grupy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA