| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie firmy przejmują konkurentów

Polskie firmy przejmują konkurentów

W najbliższym czasie fuzje i przejęcia nabiorą impetu. Spółki już teraz przygotowują się do procesów konsolidacyjnych, które mają nie tylko umocnić ich pozycję na rynku, ale przede wszystkim ograniczyć koszty działalności.

Sygnały ze świata – m.in. zapowiedziana fuzja dwóch gigantów telekomunikacyjnych Nokii i Siemensa – wyznaczają trendy na naszym podwórku.
Spółki łączą siły

Do ataku szykuje się już ComputerLand, który zamierza połączyć siły z innym czołowym integratorem na rynku informatycznym – grupą Emax. Co na to konkurencja?

Ryszard Krauze, właściciel i główny akcjonariusz Prokomu nie zamierza pozostawać w tyle. Wręcz przeciwnie – czeka nas bardzo dynamiczna konsolidacja wewnątrz grupy kapitałowej gdańskiego integratora. Coraz częściej mówi się o połączeniu dwóch skupionych pod skrzydłami Prokomu firm – ABG Ster-Projektu i Spinu. Wcześniej informację o fuzji przekazały również Asseco Poland i Softbank.

Zdaniem Alfreda Adamca, doradcy inwestycyjnego Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, wraz z poprawą koniunktury gospodarczej i możliwością realizowania nowych – często bardzo lukratywnych kontraktów – spółki chcą m.in. wzmocnić swoją pozycję przetargową.

– Z drugiej jednak strony, konsolidacja to recepta na ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości dynamicznego rozwoju w kolejnych latach – ocenia Alfred Adamiec.

Tym tropem podąża producent insuliny Bioton – także ze stajni Ryszarda Krauze. Firma podpisała ostatnio m.in. list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów w dwóch włoskich firmach. Chodzi o producenta i dystrybutora leków iniekcyjnych Pharmatex Italia SRL oraz Fisiopharma SRL – łączny koszt przejęcia to około 17 mln euro. Ostateczne sfinalizowanie obu transakcji powinno nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Jednak, jak podkreślają eksperci, to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w wykonaniu Biotonu. A plany są naprawdę imponujące. Łącznie wydatki na budowę nowych fabryk i przejęcia konkurencyjnych podmiotów mają przekroczyć 400 mln zł.

– W ciągu najbliższych 8-10 lat chcemy dzięki temu zdobyć 10 proc. światowego rynku insuliny – wylicza Adam Wilczęga, prezes zarządu Biotonu.

Imponujący wzrost

Według Krzysztofa Rozena, partnera zarządzającego w KPMG Corporate Finance, już w 2005 roku widać było wyraźny wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce.

– W tym okresie wartość tego typu transakcji wzrosła o ponad 111 proc., z prawie 4,46 mld do 9,41 mld dolarów – podkreśla Krzysztof Rozen.

Według niego, znacząco zwiększyła się również liczba zawieranych transakcji (wzrost ze 191 do 276). W tym czasie na rynku globalnym wartość transakcji wzrosła o 19 proc., z 1 736 do 2 059 mld dolarów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK