REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie firmy przejmują konkurentów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W najbliższym czasie fuzje i przejęcia nabiorą impetu. Spółki już teraz przygotowują się do procesów konsolidacyjnych, które mają nie tylko umocnić ich pozycję na rynku, ale przede wszystkim ograniczyć koszty działalności.
Sygnały ze świata – m.in. zapowiedziana fuzja dwóch gigantów telekomunikacyjnych Nokii i Siemensa – wyznaczają trendy na naszym podwórku.
Spółki łączą siły

Do ataku szykuje się już ComputerLand, który zamierza połączyć siły z innym czołowym integratorem na rynku informatycznym – grupą Emax. Co na to konkurencja?

REKLAMA

REKLAMA

Ryszard Krauze, właściciel i główny akcjonariusz Prokomu nie zamierza pozostawać w tyle. Wręcz przeciwnie – czeka nas bardzo dynamiczna konsolidacja wewnątrz grupy kapitałowej gdańskiego integratora. Coraz częściej mówi się o połączeniu dwóch skupionych pod skrzydłami Prokomu firm – ABG Ster-Projektu i Spinu. Wcześniej informację o fuzji przekazały również Asseco Poland i Softbank.

Zdaniem Alfreda Adamca, doradcy inwestycyjnego Aegon Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, wraz z poprawą koniunktury gospodarczej i możliwością realizowania nowych – często bardzo lukratywnych kontraktów – spółki chcą m.in. wzmocnić swoją pozycję przetargową.

– Z drugiej jednak strony, konsolidacja to recepta na ograniczenie kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości dynamicznego rozwoju w kolejnych latach – ocenia Alfred Adamiec.

Tym tropem podąża producent insuliny Bioton – także ze stajni Ryszarda Krauze. Firma podpisała ostatnio m.in. list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów w dwóch włoskich firmach. Chodzi o producenta i dystrybutora leków iniekcyjnych Pharmatex Italia SRL oraz Fisiopharma SRL – łączny koszt przejęcia to około 17 mln euro. Ostateczne sfinalizowanie obu transakcji powinno nastąpić w ciągu czterech miesięcy. Jednak, jak podkreślają eksperci, to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w wykonaniu Biotonu. A plany są naprawdę imponujące. Łącznie wydatki na budowę nowych fabryk i przejęcia konkurencyjnych podmiotów mają przekroczyć 400 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W ciągu najbliższych 8-10 lat chcemy dzięki temu zdobyć 10 proc. światowego rynku insuliny – wylicza Adam Wilczęga, prezes zarządu Biotonu.

Imponujący wzrost

Według Krzysztofa Rozena, partnera zarządzającego w KPMG Corporate Finance, już w 2005 roku widać było wyraźny wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce.

– W tym okresie wartość tego typu transakcji wzrosła o ponad 111 proc., z prawie 4,46 mld do 9,41 mld dolarów – podkreśla Krzysztof Rozen.

Według niego, znacząco zwiększyła się również liczba zawieranych transakcji (wzrost ze 191 do 276). W tym czasie na rynku globalnym wartość transakcji wzrosła o 19 proc., z 1 736 do 2 059 mld dolarów.

Skąd jednak aż tak duże zainteresowanie procesami konsolidacyjnymi w Polsce?

– To proste, ożywienie na rynku jest przede wszystkim rezultatem zmiany nastawienia naszych przedsiębiorców, którzy zrozumieli, że dzięki konsolidacji mogą osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki – mówi Krzysztof Rozen.

Jego zdaniem, rozpoczęło się więc aktywne poszukiwanie potencjalnych obiektów do przejęcia. Do ataku ruszyły także kolejne giełdowe spółki, a wśród nich Boryszew, kontrolowany przez biznesmena Romana Karkosika. Najbliższe plany spółki zakładają ostateczne sfinalizowanie fuzji z Impexmetalem. W dalszej kolejności wzmocniona już grupa zamierza skupić się na akwizycjach firm z branży chemicznej i metali nieżelaznych. W grę wchodzą również spółki budowlane, a łączny koszt akwizycji to 100-150 mln zł.



Akwizycje w regionie

Według analityków PricewaterhouseCoopers, w ostatnim czasie nie tylko Polska, ale i inne kraje z Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały dynamiczny wzrost w zakresie fuzji i przejęć. W 10 krajach objętych badaniem (w tym na Ukrainie i w Rosji) wartość transakcji sięgnęła 91,2 mld dolarów.

– Rok wcześniej było to zaledwie 51 mld USD – ocenia Jolanta Kokosińska, partner w PricewaterhouseCoopers.

Jej zdaniem, do najbardziej atrakcyjnych obszarów należy sektor usług finansowych, energetyczny i użyteczności publicznej, a także spożywczy.

Swojej szansy w konsolidacji upatrują m.in. Graal (producent konserw rybnych), Hoop (producent napojów) czy też Wawel (producent słodyczy).



Kto następny?

Wśród agresywnych graczy planujących przejęcia na warszawskim parkiecie pojawia się PBG, firma zajmująca się budową instalacji wodnych oraz wydobywczych dla górnictwa gazu ziemnego i ropy naftowej.

REKLAMA

Z kolei w przypadku Koelnera, specjalizującego się m.in. w produkcji i dystrybucji narzędzi oraz elementów wykończenia dla budownictwa, konsolidacja z innym giełdowym producentem – Śrubeksem – to kolejny krok w rozbudowie grupy kapitałowej.

– Śrubex może zostać przejęty jeszcze w tym roku, natomiast do ostatecznego sfinalizowania fuzji powinno dojść najpóźniej w roku 2007 – zapowiada Radosław Koelner, prezes zarządu grupy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA