Z zaświadczeniem o dochodach
REKLAMA
Niezachowanie terminu złożenia takiego zaświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik obowiązany był złożyć zaświadczenie w kasie. W praktyce oznacza to, że rolnicy i domownicy, którzy nie złożą takiego dokumentu do końca maja, od 1 lipca będą podlegać ubezpieczeniu w ZUS już jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, płacąc równocześnie większe składki.
Równocześnie warto pamiętać, że rolnicy lub domownicy mogą ubiegać się o przywrócenie terminu złożenia zaświadczenia z urzędu skarbowego. Jest to tylko możliwe na wniosek zainteresowanego rolnika lub domownika, jeżeli osoba uprawniona udowodni, że niezachowanie terminu nastąpiło wskutek zdarzeń losowych, np. choroby lub powodzi. Obowiązek złożenia zaświadczenia w KRUS wynika z art. 5a ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm.).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej mają rolnicy lub domownicy, którzy podlegli ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 3 lata. W praktyce oznacza to, że osoba, która zostanie teraz wykluczona z ubezpieczenia w kasie, a będzie chciała ponownie do niej wrócić, może to zrobić dopiero po 3 latach. Równocześnie osoby, które od kilku lat podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, mogą równocześnie prowadzić działalność gospodarczą pod warunkiem, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 2528 zł.
Bożena Wiktorowska
REKLAMA
REKLAMA