Uproszczone przetargi mają przynieść pieniądze
REKLAMA
REKLAMA
Pojawiły się nowe definicje dynamicznego systemu zakupów i umowy ramowej, zmodyfikowano definicję robót budowlanych. Przez dynamiczny system zakupów ustawa rozumie ograniczony w czasie elektroniczny proces udzielania zamówień publicznych, których przedmiotem są dostawy powszechnie dostępne nabywane na podstawie umowy sprzedaży lub usługi powszechnie dostępne. Umową ramową jest umowa zawarta między zamawiającym a jednym lub większą liczbą wykonawców, której celem jest ustalenie warunków dotyczących zamówień publicznych, jakie mogą zostać udzielone w danym okresie, w szczególności cen i, jeżeli zachodzi taka potrzeba, przewidywanych ilości.
REKLAMA
Przez roboty budowlane należy teraz rozumieć wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, a także realizację obiektu budowlanego w rozumieniu tej ustawy za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
REKLAMA
Obowiązek żądania przez zamawiającego od wykonawców dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu powstaje dopiero od wartości zamówienia określonego przepisami unijnymi. Przykładowo dla robót budowlanych wynosi on obecnie 5 mln 278 tys. euro, co w złotych daje ok. 22 mln zł, a z podatkiem VAT – 28 mln zł. Niewątpliwie wielu zamawiających taka zmiana bardzo cieszy. Zamawiający może, ale nie musi żądać od wykonawcy wniesienia wadium, gdy wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych. Obowiązek taki powstaje dopiero przy przekroczeniu tych progów.
Wiele wykonawców obawia się centralnego zamawiającego, instytucji nieznanej dotychczas naszemu prawu. Centralny zamawiający może przygotować i przeprowadzać postępowanie o udzielenie zamówienia, udzielać zamówień lub zawierać umowy ramowe na potrzeby zamawiających z administracji rządowej, jeżeli zamówienie związane jest z działalnością więcej niż jednego zamawiającego. Mali przedsiębiorcy boją się, że nie dobiją się do takich zamówień. Kolejną istotną zmianą jest skrócenie czasu rozpatrywania skargi przez sąd okręgowy do miesiąca. Postępowanie odwoławcze w obecnym kształcie może bardzo wydłużać postępowanie o udzielenie zamówienia, a czas, to pienądz.
Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 79, poz. 551 i wejdzie w życie 25 maja 2006 r.
Marta Pionkowska
REKLAMA
REKLAMA