| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Państwo pozwoli na domowe rafinerie

Państwo pozwoli na domowe rafinerie

Każdy litr benzyny silnikowej i oleju napędowego wprowadzanych do obrotu będzie musiał zawierać co najmniej 4 proc. biokomponentów - zakłada rządowy projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach.

Nowa ustawa zastąpi istniejącą od października 2003 roku ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Okazało się, że zmian jest tak wiele, że trzeba było przygotować zupełnie nowy projekt.

Ustawa po raz pierwszy pozwala rolnikom produkować legalnie biopaliwa na własny użytek. Jednak nie będą oni mogli wprowadzać ich do obrotu, tj. sprzedawać hurtowniom, stacjom paliw, a nawet sąsiadom. Zostanie im także zabroniona produkcja mieszanek z udziałem oleju napędowego czy benzyn. Oznacza to, że rolnik będzie mógł wytwarzać jedynie takie biopaliwa, które będą paliwem samoistnym. Najbardziej popularny okaże się prawdopodobnie czysty olej roślinny. Nie będzie w tym przypadku norm oddziaływania biopaliwa na silnik, a jedynie wymagania jakościowe dotyczące ochrony środowiska.

Nowa ustawa zakłada obowiązek dodawania do paliw określonej ilości biokomponentów. W benzynie i oleju napędowym sprzedawanych na stacjach będzie ich przynajmniej 4 proc. Ustawa może trafić pod obrady Sejmu w czerwcu.

Także w czerwcu pojawi się rozporządzenie ministra gospodarki określające wymagania jakościowe dla dwóch biopaliw: estrów metylowych stanowiących samoistne paliwo i oleju napędowego z 20-proc. dodatkiem estrów. Resort przygotowuje również projekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, mającej zastąpić obecną ustawę z 23 stycznia 2004 roku. Nowe przepisy zajmą się m.in. stosowaniem paliw z wyższym udziałem biokomponentów. Mogą dotyczyć np. pojazdów należących do publicznego transportu, wojska, MSWiA czy publicznej służby zdrowia.

Nowe przepisy określą także kwestię zwolnień z akcyzy i dopłat do inwestycji.

– Wszyscy zainteresowani inwestycjami w biopaliwa mogą liczyć na stabilne warunki wsparcia – powiedział Zbigniew Kamiński, wicedyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

Stabilna ma być także polityka podatkowa, czego przykładem ma być ustalanie akcyzy na poziomie ustawy. Konkretnych stawek resort jeszcze nie przedstawił.


Adam Woźniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »