REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwo pozwoli na domowe rafinerie

REKLAMA

Każdy litr benzyny silnikowej i oleju napędowego wprowadzanych do obrotu będzie musiał zawierać co najmniej 4 proc. biokomponentów - zakłada rządowy projekt ustawy o biokomponentach i biopaliwach.
Nowa ustawa zastąpi istniejącą od października 2003 roku ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Okazało się, że zmian jest tak wiele, że trzeba było przygotować zupełnie nowy projekt.

REKLAMA

Ustawa po raz pierwszy pozwala rolnikom produkować legalnie biopaliwa na własny użytek. Jednak nie będą oni mogli wprowadzać ich do obrotu, tj. sprzedawać hurtowniom, stacjom paliw, a nawet sąsiadom. Zostanie im także zabroniona produkcja mieszanek z udziałem oleju napędowego czy benzyn. Oznacza to, że rolnik będzie mógł wytwarzać jedynie takie biopaliwa, które będą paliwem samoistnym. Najbardziej popularny okaże się prawdopodobnie czysty olej roślinny. Nie będzie w tym przypadku norm oddziaływania biopaliwa na silnik, a jedynie wymagania jakościowe dotyczące ochrony środowiska.

REKLAMA

Nowa ustawa zakłada obowiązek dodawania do paliw określonej ilości biokomponentów. W benzynie i oleju napędowym sprzedawanych na stacjach będzie ich przynajmniej 4 proc. Ustawa może trafić pod obrady Sejmu w czerwcu.

Także w czerwcu pojawi się rozporządzenie ministra gospodarki określające wymagania jakościowe dla dwóch biopaliw: estrów metylowych stanowiących samoistne paliwo i oleju napędowego z 20-proc. dodatkiem estrów. Resort przygotowuje również projekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, mającej zastąpić obecną ustawę z 23 stycznia 2004 roku. Nowe przepisy zajmą się m.in. stosowaniem paliw z wyższym udziałem biokomponentów. Mogą dotyczyć np. pojazdów należących do publicznego transportu, wojska, MSWiA czy publicznej służby zdrowia.

Nowe przepisy określą także kwestię zwolnień z akcyzy i dopłat do inwestycji.

– Wszyscy zainteresowani inwestycjami w biopaliwa mogą liczyć na stabilne warunki wsparcia – powiedział Zbigniew Kamiński, wicedyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stabilna ma być także polityka podatkowa, czego przykładem ma być ustalanie akcyzy na poziomie ustawy. Konkretnych stawek resort jeszcze nie przedstawił.


Adam Woźniak
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA