REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korporacje nie oszczędzają na informatyce

REKLAMA

Komputeryzacja magazynów największych polskich przedsiębiorstw oraz oddziałów globalnych koncernów działających na naszym rynku jest na poziomie światowym.

Szybki rozwój gospodarczy kraju w kilku ostatnich latach oraz wzrost konkurencji spowodowany wejściem Polski do Unii Europejskiej wymusiły na firmach komputeryzację wszelkich procesów w ich strukturach. Jednak wobec bardzo wysokich kosztów wdrożenia najbardziej zaawansowanych technologii, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset nawet tysięcy euro, pozwolić na to mogą sobie tylko najwięksi i najbogatsi.

Najlepsze technologie

Jeżeli jednak taka decyzja w firmie zapadnie, polscy przedsiębiorcy kupują i wdrażają najlepsze technologie dostępne na rynku. Wyciągają po prostu wnioski z doświadczeń swoich kolegów za granicą i uczą się od nich liczyć. A badania np. z rynku amerykańskiego wskazują, że wprowadzenie do firmy najnowocześniejszego programu magazynowego w pełni zintegrowanego z modułami finansowo-księgowymi przynosi nawet 25 proc. oszczędności. Z tego właśnie powodu poziom zaawansowania technologicznego i informatyzacja największych i najbogatszych przedsiębiorstw funkcjonujących na polskim rynku nie odbiega od ich zagranicznych odpowiedników. Molochy typu KGHM, Orlen czy PTC nie mogą pozwolić sobie na nieścisłości w raportach o stanach magazynowych czy na zaleganie zbyt dużej ilości towaru na półkach, czyli zamrażanie kapitału obrotowego.

REKLAMA

Trzeba dojrzeć

Jak zauważa Dominik Tylczyński z Icon Consulting, firmy zajmującej się wdrażaniem systemów informatycznych do firm, podjęcie decyzji o komputeryzacji magazynu nie jest proste, a sam proces również nie należy do najłatwiejszych.

REKLAMA

– Firma musi dojrzeć do wdrożenia kompleksowego systemu informatycznego obsługującego wszelkie poziomy jej funkcjonowania. Najczęściej po roku–dwóch stosowania modułów księgowych, finansowych, kadrowych i logistycznych przychodzi czas na niższe poziomy. Dopiero wtedy następuje oswojenie z systemem, ale też staje się on jednocześnie bardzo wygodnym i niezbędnym narzędziem pracy. I powstaje chęć rozbudowy – wyjaśnia Dominik Tylczyński.

To tylko jeden z powodów, dla którego przedsiębiorstwa nie kupują od razu pełnego pakietu oprogramowania. Pozostałe to czynniki logistyczne i organizacyjne w samej firmie. Wdrożenie systemu zajmuje ok. 3 miesięcy, ale konieczne jest często przeorganizowanie dotychczasowej struktury firmy, przeszkolenie pracowników, zintegrowanie nowego systemu z istniejącymi dotąd. To wszystko wymaga sporego wysiłku organizacyjnego oraz oddelegowania do tych prac najlepszych pracowników, znających firmę od podszewki.

Polscy przedsiębiorcy wdrażają najlepsze technologie dostępne na rynku.

Wdrażanie po kolei

Najczęściej poszczególne elementy systemów wdraża się systematycznie, by uniknąć chaosu w przedsiębiorstwie. Magazyny najczęściej stoją na końcu tej kolejki, ale praktycznie żadna firma nie zapomina o nich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Przy zakupie zintegrowanego systemu informatycznego w dużych firmach cena nie gra roli, więc po kolei wdrażane są wszystkie moduły operacyjne. Komputeryzacja magazynów, choć często odbywa się na końcu, jest bardzo istotną częścią całej sieci – dodaje Dominik Tylczyński.


Lesław Kretowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA