W kwietniu koniunktura w przemyśle nieco w górę
REKLAMA
Poprawę koniunktury sygnalizuje 29 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 14 proc., podczas gdy w marcu było to odpowiednio: 27 proc. i 15 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
REKLAMA
"W kwietniu bieżący portfel zamówień jest oceniany optymistycznie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu, na co składa się poprawa zagranicznego jak i krajowego portfela zamówień. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali większej niż prognozowano miesiąc wcześniej" - napisał GUS w komentarzu.
REKLAMA
Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo odnotowywanych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, zmniejszają się trudności przedsiębiorstw w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.
"W najbliższych miesiącach przewiduje się większą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw niż wskazywała prognoza z marca. Skala zwolnień pracowników może być niewielka. Spodziewany jest nieznaczny wzrost cen wyrobów gotowych" - pisze GUS.
REKLAMA
REKLAMA