Zamiast jednego będzie kilkanaście przetargów
REKLAMA
"Dotąd w Polsce wybierano pierwsza metodę. My zdecydowaliśmy się na wybór modelu modułowego i podjęcia się roli integratora projektu" - dodał.
Dorn uzasadnił wybór takiego rozwiązania chęcią minimalizacji ryzyka zaskarżania i unieważniania jednego dużego przetargu, a co za tym idzie niebezpieczeństwa przeciągania projektu w czasie. Kolejnym argumentem takiej decyzji była chęć osłabienia pozycji jednego dużego wykonawcy, który ma tendencję do narzucania własnych rozwiązań. PESEL 2 ma być onlinowym rejestrem synchronizującym wszystkie akta stanu cywilnego w całym kraju.
Wartość projektu to 200,1 mln zł. Pierwsze przetargi w ramach projekty PESEL 2 mają być ogłoszone w lipcu, a część budżetu przedsięwzięcia trafi do województw.
"Przetargi będą rozłożone w czasie i w ramach tego projektu będzie ich kilkanaście. Pierwsze, największe przetargi będą ogłoszone w lipcu" - powiedział Piotr Piętak z MSWiA, koordynator projektu PESEL 2.
"Część środków będzie rozdysponowana na szczebel województw na zakup sprzętu, one będą ogłaszały część przetargów" - dodał.
W ocenie Piętaka najtrudniejszym zadaniem projektu będzie integracja systemu centralnego, do czego oprócz specjalistów MSWiA wykorzystana będzie firma zewnętrzna. 25 proc. budżetu projektu PESEL 2 pochodzić będzie z budżetu państwowego, a reszta zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Dlatego ograniczony jest czas realizacji przedsięwzięcia. Środki na PESEL 2 muszą zostać wydane do końca 2007 roku.
Projektem zainteresowanych jest wiele firm IT o czym może świadczyć obecność na środowym spotkaniu w sprawie PESEL 2 przedstawicieli około 200 przedsiębiorstw, a wśród nich takich giełdowych spółek jak: Prokom Software, Computerland, Softbank, ABG Sterprojekt, Comarch, Comp, Emax, Spin, ATM SA jak i międzynarodowych firm jak: IBM, HP, Microsoft, Oracle czy Sun Microsystems.
REKLAMA
REKLAMA