REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ma być prościej i szybciej

REKLAMA

Minister sprawiedliwości chce jeszcze w tym roku usprawnić działanie sądów gospodarczych. Dzięki prostszym procedurom i wprowadzeniu nowych technologii przedsiębiorcy mają znacznie szybciej rozwiązywać spory dotyczące obrotu gospodarczego.
Ułatwić dochodzenie roszczeń przed sądem ma przede wszystkim nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić m.in. przepisy dotyczące właściwości rzeczowej sądów w sprawach gospodarczych. Bardzo często jest to dziś czynnik opóźniający rozstrzyganie sporów. Sprawy mogą bowiem zostać zakwalifikowane do różnych postępowań. Po zmianach – w razie wątpliwości – postępowania gospodarcze będą miały pierwszeństwo.

REKLAMA

Bardziej restrykcyjne staną się zasady wzywania przez sędziego do uzupełnia braków formalnych pism procesowych składanych przez strony. Obecnie, w razie stwierdzenia braków, przewodniczący lub sąd wzywa stronę (jej pełnomocnika) do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie. Dopiero po bezskutecznym jego upływie pismo jest zwracane lub odrzucane. Po nowelizacji, jeśli pełnomocnik strony niestarannie przygotuje pozew, pismo to zostanie odrzucone bez dodatkowych pouczeń.

Każdy sędzia orzekający sądu gospodarczego będzie miał do końca roku asystenta, czyli prawnika, który odciąży go od wielu zajęć administracyjno-biurowych.

REKLAMA

Projekt skraca czas odpowiedzi na pozew. Pozwany będzie musiał odpowiedzieć na pozew w ciągu dwóch tygodni od jego otrzymania i podać wszelkie zarzuty do pozwu oraz dowody. A jeśli nowe dowody zdobędzie później, będzie mógł je przedstawić również w ciągu dwóch tygodni. Inaczej odpowiedź zostanie zwrócona.

Projekt rozszerza możliwość wydawania wyroków na posiedzeniu niejawnym. Ma to skrócić czas rozwiązywania niektórych rodzajów sporów. Posiedzenia niejawne będą możliwe, gdy zadaniem sądu będzie nie tyle ustalenie okoliczności faktycznych, co przesądzenie spornego między stronami zagadnienia prawnego.

Projekt wprowadza też zupełnie nowe rozwiązania, mające na celu dyscyplinowanie uczestników postępowania, w szczególności stron i ich pełnomocników, którzy swoimi działaniami doprowadzają do bezzasadnego odraczania rozprawy. W takich sytuacjach będzie możliwe wymierzanie grzywny.

Sprawniejsza egzekucja

Usprawnić egzekucję – prócz zmian w procedurach – ma większa liczba komorników. Przygotowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja ustawy komorniczej znosi dotychczasowy system rewirów, który pozwalał w jednym takim okręgu działać tylko jednemu komornikowi. Według nowych regulacji na jednym obszarze będzie mogło działać nawet kilkunastu komorników konkurujących ze sobą. Wierzyciele będą mieli prawo wyboru najlepszego – zakłada projekt zmian w ustawie o zawodzie komornika.
Zwiększeniu liczby komorników ma sprzyjać łatwiejszy dostęp do tego zawodu absolwentów prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Więcej pomocników i referendarzy

Za zmianami proceduralnymi idą również zmiany organizacyjne w sądach gospodarczych.

Każdy sędzia orzekający sądu gospodarczego będzie miał do końca roku asystenta, czyli prawnika, który odciąży go od wielu zajęć administracyjno-biurowych. Obecnie takich asystentów pracuje 86; do końca 2006 r. ma ich być 476. Planuje się również rozszerzenie kompetencji referendarzy sądowych w zakresie czynności procesowych w postępowaniu cywilnym. Będą mieli prawo do czynności związanych z orzekaniem o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Elektroniczne sądy

Do usprawnienia sądownictwa ma się przyczynić teleinformatyzacja wymiaru sprawiedliwości, która w pierwszej kolejności obejmie właśnie wydziały gospodarcze. W ministerstwie trwają intensywne prace nad rozwiązaniami, które zapewniłyby elektroniczny dostęp do poszczególnych rejestrów sądowych. Opracowywana jest też koncepcja składania pism procesowych drogą elektroniczną. Dotyczy to m.in. pozwów. Będą też wprowadzane sukcesywnie formularze dla określonych kategorii spraw.


Tomasz Pietryga
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA