REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ma być prościej i szybciej

REKLAMA

Minister sprawiedliwości chce jeszcze w tym roku usprawnić działanie sądów gospodarczych. Dzięki prostszym procedurom i wprowadzeniu nowych technologii przedsiębiorcy mają znacznie szybciej rozwiązywać spory dotyczące obrotu gospodarczego.
Ułatwić dochodzenie roszczeń przed sądem ma przede wszystkim nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach. Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić m.in. przepisy dotyczące właściwości rzeczowej sądów w sprawach gospodarczych. Bardzo często jest to dziś czynnik opóźniający rozstrzyganie sporów. Sprawy mogą bowiem zostać zakwalifikowane do różnych postępowań. Po zmianach – w razie wątpliwości – postępowania gospodarcze będą miały pierwszeństwo.

REKLAMA

Bardziej restrykcyjne staną się zasady wzywania przez sędziego do uzupełnia braków formalnych pism procesowych składanych przez strony. Obecnie, w razie stwierdzenia braków, przewodniczący lub sąd wzywa stronę (jej pełnomocnika) do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie. Dopiero po bezskutecznym jego upływie pismo jest zwracane lub odrzucane. Po nowelizacji, jeśli pełnomocnik strony niestarannie przygotuje pozew, pismo to zostanie odrzucone bez dodatkowych pouczeń.

Każdy sędzia orzekający sądu gospodarczego będzie miał do końca roku asystenta, czyli prawnika, który odciąży go od wielu zajęć administracyjno-biurowych.

REKLAMA

Projekt skraca czas odpowiedzi na pozew. Pozwany będzie musiał odpowiedzieć na pozew w ciągu dwóch tygodni od jego otrzymania i podać wszelkie zarzuty do pozwu oraz dowody. A jeśli nowe dowody zdobędzie później, będzie mógł je przedstawić również w ciągu dwóch tygodni. Inaczej odpowiedź zostanie zwrócona.

Projekt rozszerza możliwość wydawania wyroków na posiedzeniu niejawnym. Ma to skrócić czas rozwiązywania niektórych rodzajów sporów. Posiedzenia niejawne będą możliwe, gdy zadaniem sądu będzie nie tyle ustalenie okoliczności faktycznych, co przesądzenie spornego między stronami zagadnienia prawnego.

Projekt wprowadza też zupełnie nowe rozwiązania, mające na celu dyscyplinowanie uczestników postępowania, w szczególności stron i ich pełnomocników, którzy swoimi działaniami doprowadzają do bezzasadnego odraczania rozprawy. W takich sytuacjach będzie możliwe wymierzanie grzywny.

Sprawniejsza egzekucja

Usprawnić egzekucję – prócz zmian w procedurach – ma większa liczba komorników. Przygotowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja ustawy komorniczej znosi dotychczasowy system rewirów, który pozwalał w jednym takim okręgu działać tylko jednemu komornikowi. Według nowych regulacji na jednym obszarze będzie mogło działać nawet kilkunastu komorników konkurujących ze sobą. Wierzyciele będą mieli prawo wyboru najlepszego – zakłada projekt zmian w ustawie o zawodzie komornika.
Zwiększeniu liczby komorników ma sprzyjać łatwiejszy dostęp do tego zawodu absolwentów prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Więcej pomocników i referendarzy

Za zmianami proceduralnymi idą również zmiany organizacyjne w sądach gospodarczych.

Każdy sędzia orzekający sądu gospodarczego będzie miał do końca roku asystenta, czyli prawnika, który odciąży go od wielu zajęć administracyjno-biurowych. Obecnie takich asystentów pracuje 86; do końca 2006 r. ma ich być 476. Planuje się również rozszerzenie kompetencji referendarzy sądowych w zakresie czynności procesowych w postępowaniu cywilnym. Będą mieli prawo do czynności związanych z orzekaniem o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Elektroniczne sądy

Do usprawnienia sądownictwa ma się przyczynić teleinformatyzacja wymiaru sprawiedliwości, która w pierwszej kolejności obejmie właśnie wydziały gospodarcze. W ministerstwie trwają intensywne prace nad rozwiązaniami, które zapewniłyby elektroniczny dostęp do poszczególnych rejestrów sądowych. Opracowywana jest też koncepcja składania pism procesowych drogą elektroniczną. Dotyczy to m.in. pozwów. Będą też wprowadzane sukcesywnie formularze dla określonych kategorii spraw.


Tomasz Pietryga
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA