| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia popiera dobre pomysły

Unia popiera dobre pomysły

Tylko trzy spółdzielnie znalazły się wśród 399 beneficjentów programu „Rozwój i Modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie - Wsparcie na Inwestycje” (PHARE 2003). Dotacje otrzymało także pięć banków spółdzielczych.

Czy ta proporcja odzwierciedla rzeczywisty udział spółdzielni w wykorzystaniu środków z funduszy europejskich? Pełną statystykę otrzymamy dopiero po całkowitym zamknięciu procedur we wszystkich instytucjach zarządzających programami, czyli dopiero pod koniec 2008 roku.

Analiza list przyznanych dotacji, w których uwidoczniona jest forma prawna beneficjenta, wykazuje, że spółdzielnie stanowią zaledwie ok. 0,5 proc. wszystkich podmiotów, które otrzymały dotacje. A w Polsce działa ponad 18,5 tys. spółdzielni, co z kolei oznacza, że stanowią one ok. 1,5 proc. tych małych i średnich przedsiębiorstw, do których przede wszystkim kierowane jest unijne wsparcie.

WAŻNE

W programie „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”, Działanie 2.1. „Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo”, do wzięcia pozostało jeszcze 90 mln zł. Przewidziane jest dofinansowanie od 2,5 tys. zł do 250 tys. zł. Szczegóły na stronie: www.parp.gov.pl

W tym roku zaczną obowiązywać przepisy unijne zezwalające na tworzenie spółdzielni transgranicznych, co otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Dlatego sytuacja, w której ułamek procentu spółdzielni korzysta z dotacji, powinna niepokoić.

Dobra księgowość to za mało

Jedną z najważniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy jest złe prawo i zmarnowana szansa przyjęcia przez Sejm poprzedniej kadencji projektu ustawy Prawo spółdzielcze. Ciągle obowiązuje więc ustawa z 1982 roku, 30 razy nowelizowana, niespójna, zawierająca archaiczne uregulowania.

Są także inne przyczyny. W większości znanych przypadków spółdzielnie posiadają niemal nieograniczoną zdolność kredytową. I nie jest to wynikiem wzorowej księgowości, lecz wartości posiadanego majątku, przede wszystkim w postaci nieruchomości z uregulowanym stanem własności. Mimo to albo o dotacje nie występują, albo wnioski są odrzucane.

Grzechem głównym spółdzielni ubiegających się o dotacje jest – mówiąc obrazowo – utożsamianie zakupu nowego pieca piekarniczego z innowacyjnością. A zatem traktowanie dotacji jako sposobu na dofinansowanie zakupu doraźnie potrzebnych urządzeń.

Spółdzielnie, właśnie te spełniające kryteria do aplikowania, w większości posiadają słabe zasoby informatyczne, ale nie dostrzegają konieczności zmiany tego stanu rzeczy. Bardzo często poczta elektroniczna jest wykorzystywana wyłącznie w celu dokonania przelewów składek ZUS-owskich. Własna strona internetowa ciągle bywa rzadkością. Zatem jeśli w takim stanie rzeczy spółdzielnia występuje tylko o dofinansowanie zakupu pieca, a nie jest on połączony z wolą dokonania innych zmian, np. z informatyzacją, to firma sama wyklucza się z szansy wsparcia planowanej inwestycji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK