| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy Bruksela pomoże drobiarzom?

Czy Bruksela pomoże drobiarzom?

Minister rolnictwa będzie walczył w Brukseli o pieniądze dla naszych producentów drobiu. Ale szanse ma niewielkie.

Decyzję o tym, w jaki sposób wesprzeć drobiarzy w całej Unii, Bruksela podejmie pod koniec kwietnia. O wsparcie wystąpiły Polska, Francja, Gracja, Hiszpania i Niemcy. - W poniedziałek na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa Unii przedstawiliśmy pięć postulatów. Liczę, że zostaną one pozytywnie rozpatrzone - ujawnił wczoraj minister Krzysztof Jurgiel.


Polska chce, by Unia zwiększyła dopłaty do eksportu drobiu i rozszerzyła je na produkty do tej pory dopłatami nieobjęte. Teraz Bruksela dopłaca 40 euro do 100 kg mięsa. Polska chce, by ta suma się podwoiła i dopłaty objęły nie tylko jaja, polędwiczki i tuszki kurze, ale też wszystkie elementy drobiowe. Chcemy też, by Unia sfinansowała wielką kampanię promującą mięso drobiowe, tak by złagodzić panikę wśród konsumentów.


. - Nic z tego nie będzie, mamy nieoficjalne informacje, że Unia może sfinansować tylko kampanię promocyjną. Pozostałych postulatów nie poprze - mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarstwa. Jego zdaniem Bruksela nie chce zwiększać dopłat, bo boi się, że w ten sposób będzie nakręcała produkcję drobiu. Tymczasem magazyny na całym świecie zawalone są obecnie mięsem drobiowym. W Polsce zalega ponad 30 tys. ton. A eksport maleje (w listopadzie wyeksportowaliśmy 35 tys. ton, w styczniu już tylko 2 tys.). Hodowcy i zakłady mięsne sprzedają dziś swoje produkty grubo poniżej kosztów.


Wiceminister rolnictwa Andrzej Babuchowski uważa, że nasi drobiarze mają szanse na wsparcie ze strony Brukseli. Nigdy bowiem Unia nie spotkała się z taką katastrofą. Nawet w przypadku choroby BSE nie było tak szybkiego i szerokiego upadku branży. BSE rozwijało się u bydła przez wiele lat, tymczasem unijny rynek drobiu zawalił się w ciągu dwóch miesięcy. - Jestem przekonany, że chociaż część spraw załatwimy - mówi Andrzej Babuchowski.



Krystyna Naszkowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »