REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniądze będą łatwiej dostępne

REKLAMA

Prawie 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) ma zmniejszyć sięgające 19 proc. bezrobocie. Wartość umów podpisanych na projekty ułatwiające znalezienie pracy bezrobotnym, pozwalające przeszkolić pracowników i umożliwiające zdobycie doświadczenia zawodowego absolwentom, stanowi 42,5 proc. tej kwoty.
Mimo że zainteresowanie uzyskaniem pieniędzy z EFS w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich jest duże – wartość złożonych wniosków opiewa na prawie 2,6 mld euro – to pełne wykorzystanie funduszy stoi pod znakiem zapytania. Realizacja projektów musi bowiem rozpocząć się przed 31 grudnia.
Kosztowne wymogi

REKLAMA

Podpisywanie umów, a następnie ich realizację, utrudniają skomplikowane procedury. Osoby przygotowujące projekty narzekają m.in. na obowiązek dołączenia do wniosku wielu kopii załączników. Zgodność tych kopii z oryginałem musi być poświadczona przez notariusza, a to kosztuje. Organizacje pozarządowe mają z kolei problem z uzyskaniem gwarancji w bankach. Te nie chcą ich udzielać instytucjom, które nie zarabiają i nie posiadają majątku. Z uzyskaniem takiej gwarancji miała kłopot Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, największa organizacja pomagająca najmłodszym, która realizuje projekt „Ośrodki przedszkolne – szansą na dobry start”.

REKLAMA

Małgorzata Maksymowicz z Urzędu Dzielnicy Ursynów, koordynator programu PATRON pomagającego znaleźć zatrudnienie m.in. bezdomnym, dodaje, że problemem jest również wprowadzenie zmian w projekcie. Tych nie da się uniknąć, ponieważ precyzyjne zaplanowanie wszystkich wydatków i działań z półrocznym wyprzedzeniem – tyle czasu mija od napisania projektu do podpisania umowy – jest niemożliwe.

Światełko w tunelu

– W tej chwili trwają prace nad nowelizacją rozporządzeń określających wzór wniosku i umowy o dofinansowanie, które ułatwią życie projektodawcom – mówi Anna Mickiewicz, z Departamentu Zarządzania EFS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Ministerstwo planuje, że to instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań będą określały wymagania dla projektodawców.

– Umożliwi to np. dostosowanie listy załączników czy harmonogramu płatności do konkretnych typów projektów – wyjaśnia Anna Mickiewicz. Ponadto większość dodatkowych dokumentów autor projektu będzie mógł dostarczyć dopiero na etapie podpisywania umowy. Ich zgodności z oryginałem nie będzie musiał poświadczać notariusz. Zdaniem ministerstwa proponowane zmiany znacznie obniżą koszt przygotowania wniosku.

Przyjazne zasady finansowania

REKLAMA

Obecnie każdy, kto realizuje projekt warty ponad 4 mln zł, musi przedstawić dodatkowe zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej na 25 proc. sumy. W niedługiej przyszłości projektodawca będzie mógł negocjować, jaki procent dofinansowania będzie musiał w ten sposób zabezpieczyć. Ministerstwo rozwoju regionalnego zapowiada też, że instytucje wdrażające będą mogły indywidualnie określać procent środków, który należy rozliczyć, aby otrzymać kolejne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– To ułatwi nam pracę – tłumaczy Alina Kozińska z Federacji Inicjatyw Oświatowych. Teraz, aby otrzymać kolejną transzę, muszę rozliczyć 80 proc. poprzedniej. Z tego powodu bardzo często brakuje nam pieniędzy na bieżącą realizację projektu.

MRR planuje również zmniejszyć katalog zmian wymagających podpisania aneksu do umowy. Już niedługo przesunięcie wydatków pomiędzy poszczególnymi kategoriami będzie wymagało jedynie pisemnej zgody.

Jolanta Góra
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA