| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Urlop wychowawczy jak zwolnienie

Urlop wychowawczy jak zwolnienie

Jeśli zatrudniasz bezrobotnego, możesz dostać od państwa 12 tys zł. Warunek: przez ostatni rok nie wysłałeś nikogo na urlop wychowawczy.

To antyrodzinny przepis - komentują przedsiębiorcy. Chodzi o ustawę o zatrudnieniu z 2004 r. Przewiduje ona pomoc dla firm, które tworzą nowe stanowisko pracy. Mogą dostać nawet 12 tys. zł dotacji. Tych pieniędzy nie dostaną, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiło zmniejszenie stanu zatrudnienia w zakładzie, czyli np. zwolniły pracownika. Ale dotacja nie należy się też wówczas, gdy jedna z pracownic weźmie urlop wychowawczy.


Nie spełnia kryteriów


Pan Andrzej ma firmę produkującą buty w województwie wielkopolskim. Zakład cały czas się rozwija. Dwa miesiące temu biznesmen postanowił zatrudnić nowa osobę. Chciał na to dostać refundację z urzędu pracy. - Złożyłem potrzebne dokumenty, ale pieniędzy nie dostałem - mówi przedsiębiorca.


Urzędniczka stwierdziła, że pieniądze mu nie przysługują, bo dziesięć miesięcy temu jedna z jego pracownic poszła na roczny urlop wychowawczy - a to według pośredniaka oznacza zmniejszenie zatrudnienia.


- To paranoja! Ta kobieta nadal jest moją pracownicą i po urlopie wróci na swoje stanowisko. Nie zwolniłem jej. A nawet gdybym chciał, to prawo mi tego zabrania - mówi pan Andrzej. - Gdybym kogoś zwyczajnie zwolnił, to rozumiem. Ale nie mam wpływu na to, kiedy i która z moich pracownic zachodzi w ciążę!


Nie wolno naruszać konkurencji


Gdy biznesmen domagał się wyjaśnień, urząd pracy wysłał go do Ministerstwa Pracy. Tam w pięciu departamentach - prawa pracy, rynku pracy, ubezpieczeń, warunków pracy oraz ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji - niczego się nie dowiedział.


- Słyszałem tylko: "O, ciekawe, ale my nic na ten temat nie wiemy", i podawali mi numer telefonu do innego departamentu - opowiada pan Andrzej.


W końcu jeden z pracowników resortu dał mu odpowiedź: "Osoba na wychowawczym nie podpisuje listy pracowniczej i nie świadczy pracy, nie może być więc wliczana przy ubieganiu się o refundację do stanu zatrudnienia".


Potwierdza to Andrzej Zybała, rzecznik resortu pracy: - Przy wykorzystaniu środków pomocy publicznej nie możemy łamać zasad konkurencji. Wszyscy muszą podlegać tym samym zasadom - tłumaczy.


Chodzi o to, że zgodnie z kodeksem pracy urlop wychowawczy nie likwiduje etatu w firmie, ale w czasie jego obowiązywania pracodawca nie wypłaca pracownikowi pensji.


Resort pracy przyznaje, że przedsiębiorca, który chce dostać pomoc, powinien zatrudnić dwóch pracowników. Jednego na miejsce kobiety na wychowawczym (za niego nie dostanie żadnego zwrotu) i drugiego, który będzie już traktowany jako nowe miejsce pracy (tu refundacja będzie przysługiwać).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK