REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy jak zwolnienie

REKLAMA

Jeśli zatrudniasz bezrobotnego, możesz dostać od państwa 12 tys zł. Warunek: przez ostatni rok nie wysłałeś nikogo na urlop wychowawczy.
To antyrodzinny przepis - komentują przedsiębiorcy. Chodzi o ustawę o zatrudnieniu z 2004 r. Przewiduje ona pomoc dla firm, które tworzą nowe stanowisko pracy. Mogą dostać nawet 12 tys. zł dotacji. Tych pieniędzy nie dostaną, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpiło zmniejszenie stanu zatrudnienia w zakładzie, czyli np. zwolniły pracownika. Ale dotacja nie należy się też wówczas, gdy jedna z pracownic weźmie urlop wychowawczy.
Nie spełnia kryteriów
Pan Andrzej ma firmę produkującą buty w województwie wielkopolskim. Zakład cały czas się rozwija. Dwa miesiące temu biznesmen postanowił zatrudnić nowa osobę. Chciał na to dostać refundację z urzędu pracy. - Złożyłem potrzebne dokumenty, ale pieniędzy nie dostałem - mówi przedsiębiorca.
Urzędniczka stwierdziła, że pieniądze mu nie przysługują, bo dziesięć miesięcy temu jedna z jego pracownic poszła na roczny urlop wychowawczy - a to według pośredniaka oznacza zmniejszenie zatrudnienia.
- To paranoja! Ta kobieta nadal jest moją pracownicą i po urlopie wróci na swoje stanowisko. Nie zwolniłem jej. A nawet gdybym chciał, to prawo mi tego zabrania - mówi pan Andrzej. - Gdybym kogoś zwyczajnie zwolnił, to rozumiem. Ale nie mam wpływu na to, kiedy i która z moich pracownic zachodzi w ciążę!
Nie wolno naruszać konkurencji
Gdy biznesmen domagał się wyjaśnień, urząd pracy wysłał go do Ministerstwa Pracy. Tam w pięciu departamentach - prawa pracy, rynku pracy, ubezpieczeń, warunków pracy oraz ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji - niczego się nie dowiedział.
- Słyszałem tylko: "O, ciekawe, ale my nic na ten temat nie wiemy", i podawali mi numer telefonu do innego departamentu - opowiada pan Andrzej.
W końcu jeden z pracowników resortu dał mu odpowiedź: "Osoba na wychowawczym nie podpisuje listy pracowniczej i nie świadczy pracy, nie może być więc wliczana przy ubieganiu się o refundację do stanu zatrudnienia".
Potwierdza to Andrzej Zybała, rzecznik resortu pracy: - Przy wykorzystaniu środków pomocy publicznej nie możemy łamać zasad konkurencji. Wszyscy muszą podlegać tym samym zasadom - tłumaczy.
Chodzi o to, że zgodnie z kodeksem pracy urlop wychowawczy nie likwiduje etatu w firmie, ale w czasie jego obowiązywania pracodawca nie wypłaca pracownikowi pensji.
Resort pracy przyznaje, że przedsiębiorca, który chce dostać pomoc, powinien zatrudnić dwóch pracowników. Jednego na miejsce kobiety na wychowawczym (za niego nie dostanie żadnego zwrotu) i drugiego, który będzie już traktowany jako nowe miejsce pracy (tu refundacja będzie przysługiwać).
Jeden dostaje, drugi nie
- Urzędnicy wychowawstwo traktują tak samo jak zwolnienie z pracy - mówi Piotr Jaworski z Krajowe Izby Gospodarczej i wylicza absurdy.
Pracodawca nie dostanie refundacji, gdy pracownica idzie na urlop wychowawczy, ale gdy na macierzyński, już tak. Obala argument o niekonkurencyjności. - W jednym i drugim przypadku firma de facto nie płaci pensji - mówi Jaworski. - Bo w przypadku macierzyńskiego całą pensję refunduje pracodawcy ZUS!
Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, pokazuje jeszcze jeden paradoks. Gdy na urlop wychowawczy w firmie pójdzie pracownica administracji, a my w związku z dużymi zamówieniami będziemy chcieli zatrudnić kogoś na produkcji, to dofinansowania też nie dostaniemy. Chociaż tworzymy nowe miejsce pracy, a nie szukamy pracownika na zastępstwo. - Niestety, z powodu tych złych przepisów muszę odmawiać pracodawcom wypłaty pieniędzy - mówi Budnik i zapewnia, że będzie sugerował ministerstwu zmianę prawa.
Pan Andrzej nie dość, że zrezygnował z zatrudnienia nowej osoby, to zastrzega, że jeśli zdecyduje się na to w przyszłości, to na pewno nie będzie to kobieta.

Leszek Kostrzewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA