REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty i obligacje słabsze, rynek patrzy na polityków

REKLAMA

Złoty i obligacje osłabły w środę rano na fali pogorszenia nastrojów w regionie. Rynek czeka na debatę sejmową w sprawie powołania bankowej komisji śledczej i dane makro, które GUS opublikuje w czwartek.
Około godziny 9.05 za euro płacono 3,9130 zł za euro wobec 3,9090 zł na zamknięciu we wtorek. Dolara wyceniano na 3,2350 zł w porównaniu do 3,2300 zł.

"Złoty otworzył się słabiej. Ten trend może potrwać jeszcze przez kilka godzin, jednak w drugiej części dnia nasza waluta może się umacniać" - powiedział Marek Rogalski z TMS. Jego zdaniem kluczowe dla rozwoju sytuacji na rynku w najbliższych dniach informacje w czwartek poda GUS.

Urząd przedstawi informacje o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w lutym. Zgodnie z ankietą PAP, sprzedaż detaliczna w lutym rdr wzrosła średnio o 9,2 proc. wobec 8,6 proc. w styczniu, a mdm spadła o 3,6 proc. wobec spadku o 26,3 proc. w styczniu.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w lutym pozostało na poziomie 18 proc., czyli takim, jak w styczniu. W lutym 2005 roku bezrobocie wynosiło 19,4 proc.

Według Rogalskiego w najbliższych dniach polityka będzie miała dla złotego drugorzędne znaczenie, bo prawdopodobnie wniosek o samorozwiązaniu Sejmu będzie głosowany dopiero na początku kwietnia.

Marszałek Sejmu Marek Jurek powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia", że złożenia wniosku można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu. Polityka może mieć jednak wpływ na rynek, bo już w środę wieczorem Sejm przeprowadzi debatę nad powołaniem komisji śledczej do zbadania przekształceń własnościowych w sektorze bankowym i działań NBP oraz KNB w ciągu ostatnich 17 lat.

"Mamy na rynku długu w środę przetarg 10-letnich obligacji niemieckich, który może mieć wpływ na rynki bazowe - a więc pośrednio także na nasz - oraz przetarg zamiany, który jednak będzie miał mniejsze znaczenie. Oprócz tego rynek będzie bacznie obserwował wydarzenia związane z powołaniem komisji" - powiedział Piotr Kołuda z Banku BPH.

W środę resort finansów zorganizuje przetarg zamiany, na którym zaoferuje do odkupu obligacje OK0406,PS0506 i OK0806 za łącznie 20,8 mld zł i będzie chciał w zamian sprzedać obligacje PS0511.

"Na otwarciu mamy spadek cen. Przyczyna to przede wszystkim osłabienie złotego i ogólne pogorszenie sentymentu na rynkach wschodzących" - dodał Kołuda.

Rentowność dwuletnich obligacji OK0408 około godz. 9.10 wyniosła 4,17 proc. wobec 4,14 proc. we wtorek na zamknięciu, pięciolatek DS1110 4,68 proc. względem 4,67 proc., a dziesięciolatek 4,86 proc. w porównaniu do 4,81 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA