| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy sięgają po karty kredytowe

Przedsiębiorcy sięgają po karty kredytowe

Karty kredytowe, które do niedawna były oferowane wyłącznie klientom detalicznym, zaczynają zdobywać rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie mają je w ofercie cztery banki: PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, a od stycznia także Pekao SA.

W Polsce karta kredytowa dla firm jest stosunkowo nowym produktem, ale jej znaczenie rośnie. PKO BP do końca lutego 2006 roku wydał 29,7 tys. takich kart.

Z kredytu w karcie mogą korzystać przede wszystkim indywidualni przedsiębiorcy, ale np. w Raiffeisen Banku również większe przedsiębiorstwa – podmioty prawa handlowego.

– Karty kredytowe mogą być uzupełnieniem innych kredytów, mogą być też wykorzystywane w bieżącej działalności zamiast linii kredytowej w rachunku. Firma może spłacać całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym i tym samym korzystać z nieoprocentowanego kredytu bądź też z kredytu na karcie i kredytu w rachunku – mówi Filip Mazurek z Departamentu Rozwoju i Sprzedaży Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Raiffeisen Bank Polska i dodaje, że coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z oprocentowanego kredytu w karcie.

Jest to stosunkowo młody produkt na rynku, ale zdobywa coraz większą popularność, ponieważ gwarantuje wygodę. Daje natychmiastowy dostęp do gotówki i umożliwia finansowanie bieżących potrzeb.

– Karta kredytowa VISA dla małych firm ING Banku Śląskiego cieszy się powodzeniem od momentu jej wdrożenia w czerwcu 2005 roku. Do lutego 2006 bank wydał już 4,3 takich kart. Popularność karty kredytowej wynika głównie z tego, iż jest to tzw. szybki kredyt. Dodatkowo brak wymogu posiadania konta firmowego w ING Banku Śląskim zwiększa dostępność takiej karty dla przedsiębiorców – powiedziała Urszula Nowakowska, z-ca dyrektora Departamentu Kart Płatniczych w ING Banku Śląskim.

W Raiffeisen Banku warunkiem uzyskania karty kredytowej VISA Business jest posiadanie rachunku w tym banku i minimum 300 tys. zł rocznych obrotów na działalności gospodarczej. Filip Mazurek przyznaje, że z kart kredytowych jak na razie korzystają głównie małe firmy.

Banki zachęcają do korzystania z limitu w karcie. ING Bank Śląski dla wszystkich umów o kartę zawartych po 20 marca wprowadził zasadę, zgodnie z którą wydanie i użytkowanie karty może być bezpłatne (nie pobiera się opłaty aktywizującej) pod warunkiem wykonania płatności na określoną kwotę – min. 2,5 tys. w ciągu pierwszych trzech miesięcy użytkowania i 12 tys. zł w całym roku.

Pekao SA przedsiębiorcom korzystającym z firmowych kart kredytowych udostępnia specjalny serwis concierge, dotychczas zarezerwowany dla kart prestiżowych – złotych lub platynowych. Zawiera on pakiet assistance działający na terenie całego kraju, obejmujący m.in. naprawę samochodu w razie wypadku, usługi medyczne, zakwaterowanie w hotelu.

Okres, w którym banki nie naliczają odsetek za zaciągnięty kredyt może wynosić nawet 55 dni, potem konieczne jest spłacenie 5-10 proc. wykorzystanej kwoty. Maksymalny limit, jaki można otrzymać, to w zależności od banku 25-100 tys. zł.

Eksperci przewidują, że firmowe karty kredytowe będą nabierać coraz większego znaczenia w finansowaniu bieżących wydatków przedsiębiorców. W krajach Europy Zachodniej mają bardzo mocną pozycję wśród bankowych produktów skierowanych do firm. W Wielkiej Brytanii miesięczne wydatki małych i średnich firm dokonane kartami kredytowymi wynoszą 1,8 mld funtów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak
monika.krzesniak@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK