REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy sięgają po karty kredytowe

REKLAMA

Karty kredytowe, które do niedawna były oferowane wyłącznie klientom detalicznym, zaczynają zdobywać rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Na razie mają je w ofercie cztery banki: PKO BP, Raiffeisen Bank, ING Bank Śląski, a od stycznia także Pekao SA.
W Polsce karta kredytowa dla firm jest stosunkowo nowym produktem, ale jej znaczenie rośnie. PKO BP do końca lutego 2006 roku wydał 29,7 tys. takich kart.

Z kredytu w karcie mogą korzystać przede wszystkim indywidualni przedsiębiorcy, ale np. w Raiffeisen Banku również większe przedsiębiorstwa – podmioty prawa handlowego.

– Karty kredytowe mogą być uzupełnieniem innych kredytów, mogą być też wykorzystywane w bieżącej działalności zamiast linii kredytowej w rachunku. Firma może spłacać całe zadłużenie w okresie bezodsetkowym i tym samym korzystać z nieoprocentowanego kredytu bądź też z kredytu na karcie i kredytu w rachunku – mówi Filip Mazurek z Departamentu Rozwoju i Sprzedaży Produktów dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Raiffeisen Bank Polska i dodaje, że coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z oprocentowanego kredytu w karcie.

Jest to stosunkowo młody produkt na rynku, ale zdobywa coraz większą popularność, ponieważ gwarantuje wygodę. Daje natychmiastowy dostęp do gotówki i umożliwia finansowanie bieżących potrzeb.

– Karta kredytowa VISA dla małych firm ING Banku Śląskiego cieszy się powodzeniem od momentu jej wdrożenia w czerwcu 2005 roku. Do lutego 2006 bank wydał już 4,3 takich kart. Popularność karty kredytowej wynika głównie z tego, iż jest to tzw. szybki kredyt. Dodatkowo brak wymogu posiadania konta firmowego w ING Banku Śląskim zwiększa dostępność takiej karty dla przedsiębiorców – powiedziała Urszula Nowakowska, z-ca dyrektora Departamentu Kart Płatniczych w ING Banku Śląskim.

W Raiffeisen Banku warunkiem uzyskania karty kredytowej VISA Business jest posiadanie rachunku w tym banku i minimum 300 tys. zł rocznych obrotów na działalności gospodarczej. Filip Mazurek przyznaje, że z kart kredytowych jak na razie korzystają głównie małe firmy.

Banki zachęcają do korzystania z limitu w karcie. ING Bank Śląski dla wszystkich umów o kartę zawartych po 20 marca wprowadził zasadę, zgodnie z którą wydanie i użytkowanie karty może być bezpłatne (nie pobiera się opłaty aktywizującej) pod warunkiem wykonania płatności na określoną kwotę – min. 2,5 tys. w ciągu pierwszych trzech miesięcy użytkowania i 12 tys. zł w całym roku.

Pekao SA przedsiębiorcom korzystającym z firmowych kart kredytowych udostępnia specjalny serwis concierge, dotychczas zarezerwowany dla kart prestiżowych – złotych lub platynowych. Zawiera on pakiet assistance działający na terenie całego kraju, obejmujący m.in. naprawę samochodu w razie wypadku, usługi medyczne, zakwaterowanie w hotelu.

Okres, w którym banki nie naliczają odsetek za zaciągnięty kredyt może wynosić nawet 55 dni, potem konieczne jest spłacenie 5-10 proc. wykorzystanej kwoty. Maksymalny limit, jaki można otrzymać, to w zależności od banku 25-100 tys. zł.

Eksperci przewidują, że firmowe karty kredytowe będą nabierać coraz większego znaczenia w finansowaniu bieżących wydatków przedsiębiorców. W krajach Europy Zachodniej mają bardzo mocną pozycję wśród bankowych produktów skierowanych do firm. W Wielkiej Brytanii miesięczne wydatki małych i średnich firm dokonane kartami kredytowymi wynoszą 1,8 mld funtów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak
monika.krzesniak@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA