Pracodawcy łamią prawo rekrutując
REKLAMA
W Polsce pracodawcy łamią prawo, zmuszając kandydatów do przeprowadzania testów psychologicznych, dostarczania oświadczeń, że nie będą mieć dzieci oraz zadając pytania dotyczące życia prywatnego (co jest niezgodne z art. 183a kodeksu pracy).
REKLAMA
REKLAMA
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie wolno też pytać kandydata o stosunek do służby wojskowej, karalność, sytuację majątkową, plany macierzyńskie, orientację seksualną. Za złamanie tych zasad pracodawcy grozi wypłata odszkodowania i grzywna, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Do łamania prawa dochodzi także na kolejnych etapach rekrutacji. Wiele firm, zwłaszcza z branży reklamowej i finansowej, weryfikuje kandydatów do pracy przez testy psychologiczne. Tymczasem od 1 stycznia 2006 roku obowiązuje ustawa o zawodzie psychologa, która nakazuje psychologom informowanie osób badanych, w jaki sposób testy będą przeprowadzone i wykorzystane.
– Kandydaci do pracy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie testów psychologicznych, choć prawnicy nie są zgodni, czy nawet wtedy są one legalne – tłumaczy prof. Małgorzata Gersdorf z Uniwersytetu Warszawskiego.
Łukasz Guza
REKLAMA
REKLAMA