| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy łamią prawo rekrutując

Pracodawcy łamią prawo rekrutując

Bruksela pracuje już nad projektem dyrektywy ograniczającej zakres stosowania przez pracodawców metod inwigilacji w stosunku do pracowników i kandydatów do zatrudnienia.

Nowe przepisy ograniczą między innymi możliwość stosowania monitoringu w procesie rekrutacji i wypełniania służbowych obowiązków.

W Polsce pracodawcy łamią prawo, zmuszając kandydatów do przeprowadzania testów psychologicznych, dostarczania oświadczeń, że nie będą mieć dzieci oraz zadając pytania dotyczące życia prywatnego (co jest niezgodne z art. 183a kodeksu pracy).

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie wolno też pytać kandydata o stosunek do służby wojskowej, karalność, sytuację majątkową, plany macierzyńskie, orientację seksualną. Za złamanie tych zasad pracodawcy grozi wypłata odszkodowania i grzywna, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Do łamania prawa dochodzi także na kolejnych etapach rekrutacji. Wiele firm, zwłaszcza z branży reklamowej i finansowej, weryfikuje kandydatów do pracy przez testy psychologiczne. Tymczasem od 1 stycznia 2006 roku obowiązuje ustawa o zawodzie psychologa, która nakazuje psychologom informowanie osób badanych, w jaki sposób testy będą przeprowadzone i wykorzystane.

– Kandydaci do pracy muszą wyrazić zgodę na przeprowadzenie testów psychologicznych, choć prawnicy nie są zgodni, czy nawet wtedy są one legalne – tłumaczy prof. Małgorzata Gersdorf z Uniwersytetu Warszawskiego.


Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK