REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas na średnie firmy

REKLAMA

Konkurencja między towarzystwami sprawia, że polisy ubezpieczenia od utraty zysków są coraz tańsze. To szansa, że zainteresują się nimi również przedsiębiorstwa średniej wielkości.
Według danych po trzech kwartałach 2005 r. przedsiębiorcy wydali na polisy chroniące od różnych ryzyk finansowych 164 mln zł, a rok temu było to 208 mln zł. Można założyć, że ponad 80 proc. z tej składki zostało przeznaczone na polisy utraty zysków (BI – od angielskiego business interruption). Nie oznacza to jednak spadku zainteresowania takimi ubezpieczeniami.

– Rośnie popyt na tego typu polisy szczególnie w branży elektroenergetycznej, która czyni w ostatnim czasie spore inwestycje – mówi Artur Zaron z firmy brokerskiej Gras Savoye.

Według Zbigniewa Jęksy, z kierownik wydziału ubezpieczeń ogniowych dla przemysłu w Allianz Polska, liczba klientów rośnie o 10-15 proc. rocznie.

Nie przekłada się to na wzrost przypisu składki, bo takie polisy są coraz tańsze.

– Średnie składki spadły o około 30 proc. – szacuje Wojciech Trybuszkiewicz, dyrektor departamentu ubezpieczeń korporacyjnych w Generali.

Oznacza to, że obecnie za polisę BI trzeba zapłacić 120-130 proc. składki za ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.

WAŻNE
200 mln zł, tyle rocznie wydają polscy przedsiębiorcy na polisy utraty zysków, ponad 60 proc. z tej kwoty przypada na polisy utraty zysków związane z ubezpieczeniami od ognia i innych zdarzeń losowych (FBI), reszta to składka za polisy pokrywające utracone zyski w wyniku awarii maszyn (MLoP) czy szkód budowlano-montażowych (ALoP).

Popyt na takie ubezpieczenia to efekt rosnącej liczby przedsiębiorstw kontrolowanych przez kapitał zagraniczny. –

Można oszacować, że około 50 proc. firm, o majątku powyżej 100 mln zł, zawiera takie umowy – mówi Zbigniew Jęksa.

Dodaje, że jeżeli zawęzimy ten segment tylko do branży produkcyjnej, to odsetek ten wyniesie już ok. 65-70 proc. Znacznie gorzej jest wśród średnich firm (o majątku w granicach 10-100 mln zł), gdzie polisę BI ma około 10 proc. klientów, którzy kupują polisę ogniową. W Niemczech ten odsetek jest kilkakrotnie wyższy.

Do kupna polisy BI zachęca obiegowa opinia, że ubezpieczyciel szybciej wtedy wypłaca odszkodowanie z polisy podstawowej, czyli np. ubezpieczenia mienia od ognia.

Potwierdza to praktyka. Klient, który posiada obie polisy (BI i ogniową), dostaje pieniądze szybciej. Towarzystwo robi wszystko, żeby skrócić czas, w którym będzie pokrywało utratę zysków. Od razu wdrażany jest program jak najszybszego powrotu do pełnych mocy produkcyjnych, a ubezpieczyciel pokrywa wszelkie związane z tym koszty. Oczywiście, jeśli nie przekraczają one utraconych zysków.

– W takich wypadkach dowiadujemy się o szkodzie w ciągu kilku godzin i niemal od ręki możemy przystępować do usuwania jej skutków, np. czyszczenia maszyn, żeby klient jak najszybciej mógł uruchomić produkcję – mówi Jerzy Michałowski z firmy Belfor, zajmującej się m.in. usuwaniem skutków pożarów czy zalań.

Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA