REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI spadł w marcu, ale tempo spadku coraz mniejsze

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI) spada już czwarty miesiąc z rzędu, choć w marcu tempo redukcji jego wartości uległo ograniczeniu - podało badające wskaźnik Bureau for Investments and Economic Cycles.
"Nadal (...) w gospodarce dominują tendencje oddziałujące stabilizująco na ceny. Stabilne ceny sprzyjają funkcjonowaniu przedsiębiorstw, planowaniu ich inwestycji zarówno rzeczowych, jak i kapitałowych. Jednak nawet niewielki, lecz utrzymujący się w dłuższym okresie czasu spadek cen, zagraża utratą planowanych zysków, pogarsza więc sytuację finansową firm, a tym samym zmniejsza skłonność do inwestowania" - podało BIEC.

Jak napisali eksperci biura w raporcie w ubiegłym miesiącu, w firmach dość radykalnie spadło wykorzystanie mocy produkcyjnych, a to oznacza dodatkowy koszt z tytułu utrzymywania maszyn, które nie są dostatecznie wykorzystywane.

"W tym miesiącu przedsiębiorstwa zasygnalizowały, że koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednostkę wyrobu zaczęły wzrastać. Prawdopodobnie przynajmniej częściowo jest to efekt słabszego wykorzystania mocy wytwórczych" - głosi raport.

Koszty generowane są także przez osłabienie złotego. BIEC podaje, że coraz wyraźniejsze sygnały przemawiające za odwróceniem dotychczasowego trendu do umacniania złotego podrażają import surowców i materiałów przeznaczonych do produkcji.

"Zauważyć również można, że ceny importu wykazują większą zależność od relacji złotego do dolara niż relacji od złoty - euro. Waluta amerykańska w ostatnim czasie umacniała się szybciej w stosunku do złotówki niż wspólna waluta europejska. Tak więc zwiastuny słabnącej złotówki, choć sprzyjają polskim eksporterom, to jednak przyczyniają się do wzrostu kosztów wytwarzania w tych przedsiębiorstwach, które muszą importować niezbędne do produkcji surowce" - napisano w raporcie.

BIEC ocenia, że przedsiębiorcy zmuszeni są utrzymywać pod kontrolą pozostałe koszty, a więc przede wszystkim te, związane z zatrudnieniem pracowników. Biuro dodaje, że od jesieni ubiegłego roku podlegają dość silnej redukcji, czemu sprzyja sytuacja na rynku pracy pozwalająca pracodawcom zatrudniać tańszych pracowników.

"Jednak możliwości redukcji jednostkowych kosztów pracy są na ogół ograniczone nawet w sytuacji wysokiego bezrobocia, zaś wzrost kosztów związanych z importem surowców pozostaje poza sferą wpływów przedsiębiorców. Utrzymywanie się w dłuższym okresie tendencji do wzrostu kosztów produkcji zagraża pogorszeniem się sytuacji finansowej przedsiębiorstw a w konsekwencji ograniczeniem ich planów inwestycyjnych" - napisał BIEC.

Z drugiej strony przedsiębiorcy są ostatnio bardzo ostrożni w swych zamiarach do podnoszenia cen na produkowane przez nich wyroby. Sytuacja taka utrzymuje się już od jesieni ubiegłego roku.

"Warto zaznaczyć, że na ogół do tej pory wszelkim przejawom ożywienia popytu towarzyszyło nasilenie oczekiwań wzrostu cen wśród menedżerów przedsiębiorstw, nawet jeśli później nie były one w pełni realizowane. Stabilne nastroje co do oczekiwanych cen producentów w najbliższej przyszłości mogą świadczyć o słabym przekonaniu o możliwościach poszerzania zbytu produkowanych przez firmy towarów" - oceniają analitycy BIEC.

Eksperci dodają, że łagodnej obniżce ulegają ceny usług transportu i magazynowania, jednak ostatnie dostępne dane na ten temat pochodzą z grudnia ubiegłego roku.

"W minionych latach początek roku kalendarzowego charakteryzował się skokowym wzrostem tej kategorii cen, a to głównie za sprawą wzrostu cen regulowanych przez państwo. W tym roku jednak zjawisko to może pojawić się nieco później, w efekcie zapowiadanej podwyżki cen gazu" - uważa BIEC.

Biuro dodaje, że dług skarbu państwa w końcu ubiegłego roku (ostatnie dane dostępne za grudzień 2005) rósł znacznie wolniej niż w tych samych miesiącach sprzed roku.

"Z punktu widzenia stabilności cen istotny jest sposób wykorzystania przez rząd uzyskanych w ten sposób środków. Przeznaczenie ich na tzw. transfery, takie jak wzrost rent i emerytur oraz wszelkiego rodzaju zasiłki, zwykle szybciej doprowadzają do pojawienia się presji inflacyjnej niż w sytuacji gdy środki te przeznaczane są na inwestycje" - napisano w comiesięcznym opracowaniu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA