Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca z urzędu łącznie ze świadczeniem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce zmienić zasady korzystania ze świadczeń przedemerytalnych. Osoby po 50 roku życia zainteresowane uzyskaniem prawa do tych świadczeń musiałyby przez dwa lata pracować na rzecz społeczności lokalnej.
Na świadczenie przedemerytalne mogłyby przejść dopiero po upływie tego czasu, a nie – jak obecnie – w pół roku po utracie pracy. W tym czasie jednak pomagałyby np. w domach pomocy społecznej, domach dziecka itp.

– Chodzi o to, by te osoby mogłyby być jak najdłużej aktywne zawodowo – mówi wiceminister pracy i polityki społecznej Robert Kwiatkowski. W jego przekonaniu należałoby także wprowadzić zachęty dla pracodawców, aby przekonać ich do zatrudniania osób po 50 roku życia. Taki cel zapisany jest także w projekcie Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na rok 2006, do którego dotarliśmy, a którym ma się zająć rząd na jednym z najbliższych posiedzeń. Konkretnych propozycji ułatwień dla pracodawców do zatrudniania osób po 50 roku życia jednak nie ma ani w planie, ani przedstawionych przez ministra koncepcji zmian.

– O konkretach można będzie mówić dopiero po konsultacjach z pracodawcami – podkreśla Robert Kwiatkowski.

Pracodawcy jednogłośnie opowiadają się za zmniejszeniem ochrony przed zwolnieniem z pracy osób starszych.
Krótsza ochrona przed zwolnieniem

Pracodawcy tymczasem jednogłośnie opowiadają się za zmniejszeniem ochrony przed zwolnieniem z pracy osób starszych. Obecnie, zgodnie z kodeksem pracy, taka ochrona wynosi 4 lata. W opinii Jolanty Jaworskiej z Amerykańskiej Izby Handlowej, powinna być ona ograniczona do 2 lat. Obecna, zamiast chronić wspomniane osoby, bardziej im szkodzi. Pracodawcy bowiem boją się zatrudniać osoby po 50 roku życia, inni natomiast rozwiązują stosunek pracy z tymi, które niebawem mają wejść w okres ochronny.

Za jeszcze krótszym, rocznym, okresem ochronnym opowiada się Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Całkowitej likwidacji wspomnianej ochrony chce natomiast Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Nie działa ona bowiem korzystnie ani na pracodawców, ani na samych pracowników. Tym ostatnim często opłaca się przejść na wcześniejszą emeryturę, ponieważ będą mogli dorobić do niej około 1600 zł. – Jak wynika z naszych wyliczeń, jeśli dana osoba nie skorzystałaby z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę i pracowałaby do końca 4-letniego okresu ochronnego, jej świadczenie emerytalne, po upływie tego czasu, byłoby wyższe jedynie o około 10 zł – podkreśla Andrzej Malinowski.

Praca rotacyjna

Pracodawcy chcieliby ponadto, aby możliwe było obniżenie płaconych przez nich składek zdrowotnych za pracowników po 50 roku życia. W opinii Andrzeja Malinowskiego, dobrym pomysłem na zaktywizowanie tej grupy osób byłoby także wprowadzenie tzw. pracy rotacyjnej. KPP chciałaby upowszechnić ten system pracy. Miałby on polegać na tym, że na jednym etacie zatrudnione byłyby dwie osoby – starsza, z doświadczeniem zawodowym i młodsza, która byłaby przez tą starszą przygotowywana do samodzielnego objęcia danego stanowiska. – Chcemy wprowadzić taki pilotażowy program w kilku przedsiębiorstwach w Polsce – wspomina prezydent KPP.

Połowa zasiłku dla pracodawcy

Inny pomysł na rozwiązanie, które miałoby zachęcić pracodawców do zatrudniania osób po 50 roku życia – szczególnie tych pozostających bez pracy – ma Jolanta Jaworska.

– Jeżeli ta osoba nie pracuje, to koszt tego spada w całości na państwo. W takim razie, państwo mogłoby podzielić się zasiłkiem wypłacanym bezrobotnemu z pracodawcą. Tę część zasiłku pracodawca otrzymywałby w zamian za zatrudnienie bezrobotnego.

Ucieczka z rynku pracy

Z kolei w opinii dr. Macieja Grabowskiego z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, największym problem nie jest brak zachęt dla pracodawców do zatrudniania osób starszych. Problemem jest stworzenie przez państwo możliwości ucieczki z rynku pracy tych osób – na wcześniejsze emerytury lub świadczenia przedemerytalne. Dostrzegają to także eksperci resortu pracy. Podkreślają, że jedną z cech polskiego systemu zabezpieczenia społecznego jest powszechna dostępność świadczeń dla osób w wieku przedemerytalnym. W ostatnich latach głównie wcześniejsze emerytury i świadczenia przedemerytalne umożliwiały odchodzenie z rynku pracy osobom przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. W okresie wcześniejszym, w większym stopniu wycofywanie się z rynku pracy umożliwiały renty z tytułu niezdolności do pracy.

Taka konstrukcja systemu zabezpieczenia społecznego jest podstawową przyczyną bardzo niskiego wskaźnika aktywności zawodowej osób w wieku 55-64 lat (poniżej 35 proc.). Ponad 80 proc. osób biernych zawodowo w tym wieku deklaruje, że otrzymywanie wcześniejszego świadczenia emerytalnego lub renty inwalidzkiej jest przyczyną pozostawania poza rynkiem pracy. Dlatego tak ważny jest nacisk na aktywizację.


Izabela Rakowska
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Najważniejsze języki świata - teraz i w przyszłości
  O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie? Jakie języki będą dominować w 2050 roku?
  Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?
  W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Likwidacja spółki jawnej
  Likwidacja spółki jawnej jest procesem skomplikowanym i wymagającym przygotowania wielu dokumentów, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże Ci tego uniknąć!