REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczeni powrócą do KRUS

REKLAMA

Wykluczenie rolników z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z powodu formy opodatkowania prowadzonej dodatkowo działalności gospodarczej jest niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Dotyczyło ono tego, czy art. 5 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U nr 91, poz. 873) jest zgodny z konstytucją.

REKLAMA

Zgodnie z tym przepisem rolnicy musieli złożyć dokumenty potwierdzające formę opodatkowania i kwotę należnego podatku za 2003 rok. Zdaniem sądu zadającego pytanie rozwiązanie to dyskryminuje rolników prowadzących firmę opodatkowaną na zasadach ogólnych. Dodatkowo ustawodawca w trakcie roku podatkowego umożliwił dalsze pozostawanie w ubezpieczeniu w KRUS tylko rolnikom opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zdaniem sądu przepis ten narusza swobodę działalności gospodarczej, a także podważa zaufanie do stanowionego prawa.

REKLAMA

TK uznał, że uzależnienie prawa od ubezpieczenia w KRUS od formy opodatkowania jest niezgodne z konstytucją. W praktyce oznacza to, że rolnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, a kwota należnego podatku za 2003 rok nie przekroczyła kwoty 2528 zł, będą ponownie mogli podlegać w ubezpieczeniu w KRUS.

Wyrok ten rozwiązuje problem kilku tysięcy rolników, którzy z powodu formy opodatkowania przez rok byli pozbawieni prawa do ubezpieczenia w kasie. Wypełnia lukę, która powstała po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 1 lipca 2005 r. (Dz.U. nr 150, poz. 1248). Zgodnie z nią rolnicy prowadzący działalność na zasadach ogólnych, których podatek za 2004 rok nie przekroczył kwoty 2528 zł, mogli złożyć wniosek o przywrócenie do kasy. Wniosek ten można było składać od 1 października do 31 grudnia 2005 r.

REKLAMA

Osoby, które na podstawie orzeczenia TK będą starać się o przywrócenie do kasy od dnia 1 października 2004 r. do końca września 2005 r., będą musiały zapłacić do KRUS zaległe składki ubezpieczeniowe. Ponieważ w terminie tym opłacali składki do ZUS, będą mogli się domagać zwrotu nadpłaconych składek w systemie pracowniczym.

Sąd zadający pytanie zwrócił uwagę, że niektórzy rolnicy zostali wykluczeni z kasy z dniem 30 września 2004 r. z powodu niedostarczenia do końca września dokumentów potwierdzających wysokość należnego podatku oraz formę opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał uznał, że ustawodawca ma prawo określić w ustawie termin złożenia dokumentów będących podstawą do ustalenia prawa do podlegania ubezpieczeniu.

Tym samym uznał, że art. 5 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym (...) jest zgodny z konstytucją. W tych jednostkowych sprawach, których pytanie dotyczyło, sąd apelacyjny będzie musiał sam ocenić, czy osoby, które nie złożyły w terminie wymaganych dokumentów, mogą być przywrócone do ubezpieczenia w KRUS.


Bożena Wiktorowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA