| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prostsza droga dla małych firm

Prostsza droga dla małych firm

Nie ma tygodnia, by na platformie Start nie zarejestrowała się kolejna spółka. Na początku marca było ich już 35. Z wypełnieniem formularza przez internet nie ma żadnego problemu, można zrobić to w kilka minut.

Program prowadzi spółkę za rękę, podpowiadając, kiedy i jakie pola trzeba uzupełnić. Potem już tylko wystarczy przesłać wypełniony formularz razem z kopią aktualnego odpisu z KRS, poczekać na aktywację w systemie i na ofertę. Może przyjść w każdej chwili.

Platforma okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetestowana przed uruchomieniem na wszystkie sposoby spełnia wszystkie zaplanowane zadania.

– W każdym tygodniu rejestruje się po kilka spółek – mówi Łukasz Jagiełło, wicedyrektor Działu Emitentów GPW.

Platforma internetowa Start ruszyła 1 grudnia ubiegłego roku. To wspólny projekt Giełdy Papierów Wartościowych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Platforma działająca w sieci ma ułatwiać kontakt między spółkami poszukującym kapitału na rozwój a inwestorami kwalifikowanymi.

Kto może być inwestorem w programie Start

• Inwestorzy kwalifikowani, zdefiniowani w art. 8 ustawy z 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
• Fundusze private equity i venture capital zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych.
• Anioły Biznesu (osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji KPWiG).
• Podmioty zagraniczne.

Dla jakich spółek przeznaczony jest Start

• Dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału do 15 mln zł.
• Dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Pomysł na Start kiełkował przez kilka miesięcy. Polegał na stworzeniu takich mechanizmów, które ułatwiałyby małym i średnim przedsiębiorstwom pozyskanie kapitału. Miałyby być to takie firmy, dla których wejście na giełdę to dopiero kwestia przyszłości. Szukają jednak pieniędzy, by dalej się rozwijać. Długą listą firm starających się o dofinansowanie dysponuje PARP, nie mniejszą ma warszawska giełda.

Pomysł znalazł finał w bardzo szerokiej formule platformy, na której zarejestrować się może każda firma. Może być więc to nie tylko spółka akcyjna, ale również komandytowo-akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tego obie instytucje, GPW i PARP, nie wyznaczyły dolnego progu kapitału, jaki można pozyskać, biorąc udział w programie. Istnieje tylko górny limit – 15 mln zł.
Nie ma też żadnych ograniczeń pod względem etapu rozwoju firmy. Może być to więc równie dobrze start-up, jak i przedsiębiorstwo przechodzące restrukturyzację, zmieniające branżę czy prowadzące działalność od kilku lat. Nawet podanie wyników finansowych dwa lata wstecz jest fakultatywne, tak samo jak struktury własnościowej. Obowiązkowo trzeba poinformować tylko o wynikach za 2005 rok, o przeznaczeniu kapitału, jaki chce się pozyskać, przedmiocie działalności i liczbie zatrudnionych. Dane zamieszczone w wizytówce firmy są widoczne albo dla wszystkich inwestorów kwalifikowanych (obecnie jest to 14 funduszy private equity i venture capital) lub dla wybranych. O tym, który z nich będzie je oglądał, decyduje spółka. Z informacjami na ich temat nie mogą natomiast zapoznać się osoby postronne przeglądające strony www.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »