REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prostsza droga dla małych firm

REKLAMA

Nie ma tygodnia, by na platformie Start nie zarejestrowała się kolejna spółka. Na początku marca było ich już 35. Z wypełnieniem formularza przez internet nie ma żadnego problemu, można zrobić to w kilka minut.
Program prowadzi spółkę za rękę, podpowiadając, kiedy i jakie pola trzeba uzupełnić. Potem już tylko wystarczy przesłać wypełniony formularz razem z kopią aktualnego odpisu z KRS, poczekać na aktywację w systemie i na ofertę. Może przyjść w każdej chwili.

Platforma okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetestowana przed uruchomieniem na wszystkie sposoby spełnia wszystkie zaplanowane zadania.

REKLAMA

– W każdym tygodniu rejestruje się po kilka spółek – mówi Łukasz Jagiełło, wicedyrektor Działu Emitentów GPW.

Platforma internetowa Start ruszyła 1 grudnia ubiegłego roku. To wspólny projekt Giełdy Papierów Wartościowych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Platforma działająca w sieci ma ułatwiać kontakt między spółkami poszukującym kapitału na rozwój a inwestorami kwalifikowanymi.

Kto może być inwestorem w programie Start

• Inwestorzy kwalifikowani, zdefiniowani w art. 8 ustawy z 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
• Fundusze private equity i venture capital zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych.
• Anioły Biznesu (osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji KPWiG).
• Podmioty zagraniczne.

Dla jakich spółek przeznaczony jest Start

• Dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału do 15 mln zł.
• Dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

REKLAMA

Pomysł na Start kiełkował przez kilka miesięcy. Polegał na stworzeniu takich mechanizmów, które ułatwiałyby małym i średnim przedsiębiorstwom pozyskanie kapitału. Miałyby być to takie firmy, dla których wejście na giełdę to dopiero kwestia przyszłości. Szukają jednak pieniędzy, by dalej się rozwijać. Długą listą firm starających się o dofinansowanie dysponuje PARP, nie mniejszą ma warszawska giełda.

Pomysł znalazł finał w bardzo szerokiej formule platformy, na której zarejestrować się może każda firma. Może być więc to nie tylko spółka akcyjna, ale również komandytowo-akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tego obie instytucje, GPW i PARP, nie wyznaczyły dolnego progu kapitału, jaki można pozyskać, biorąc udział w programie. Istnieje tylko górny limit – 15 mln zł.
Nie ma też żadnych ograniczeń pod względem etapu rozwoju firmy. Może być to więc równie dobrze start-up, jak i przedsiębiorstwo przechodzące restrukturyzację, zmieniające branżę czy prowadzące działalność od kilku lat. Nawet podanie wyników finansowych dwa lata wstecz jest fakultatywne, tak samo jak struktury własnościowej. Obowiązkowo trzeba poinformować tylko o wynikach za 2005 rok, o przeznaczeniu kapitału, jaki chce się pozyskać, przedmiocie działalności i liczbie zatrudnionych. Dane zamieszczone w wizytówce firmy są widoczne albo dla wszystkich inwestorów kwalifikowanych (obecnie jest to 14 funduszy private equity i venture capital) lub dla wybranych. O tym, który z nich będzie je oglądał, decyduje spółka. Z informacjami na ich temat nie mogą natomiast zapoznać się osoby postronne przeglądające strony www.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łukasz Jagiełło mówi, że platforma Start jest przeznaczona dla tych firm, które są za małe, by wejść na giełdę. Jak pokazuje kilkumiesięczne doświadczenie, najchętniej wybierają ją te przedsiębiorstwa, które szukają od kilkuset tysięcy do 2 mln zł.

Ponieważ Start nie jest platformą transakcyjną, jej rola sprowadza się do zainicjowania kontaktu. Co się potem dzieje, nie zależy już od GPW.

 5 KROKÓW 
Jak przejść program Start

 1 Rejestracja spółek i inwestorów – otrzymanie identyfikatora (loginu) i ustalenie hasła.

 2 Zamieszczenie przez spółkę informacji dotyczących działalności oraz kwoty i przeznaczenia kapitału, jaki zamierza pozyskać.

 3 Po aktywacji informacje zamieszczone przez spółkę są widoczne dla inwestorów (wybranych lub wszystkich).

 4 Wybór biura maklerskiego, które przeprowadzi ofertę publiczną.

 5 Nawiązanie kontaktów między stronami inicjują inwestorzy. Transakcje odbywają się na podstawie indywidualnych uzgodnień poza platformą.

REKLAMA

– Każda propozycja jest rozpatrywana przez inwestorów tak jak każdy inny projekt. Czas, jaki upływa od zainicjowania kontaktu i podpisania odpowiednich umów inwestycyjnych zależy od procedur poszczególnych funduszy – mówi Łukasz Jagiełło.
Przyznaje, że zainteresowanie platformą jest cały czas duże, i to zarówno ze strony spółek, jak i inwestorów.

Nic dziwnego, gdyż venture capital intensywnie szukają atrakcyjnych pomysłów na biznes, a spółki – kapitału. Nawet jeżeli teraz nie myślą o giełdzie, za kilka lat może się to zmienić.


Stanisław Koczot
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA