Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prostsza droga dla małych firm

Nie ma tygodnia, by na platformie Start nie zarejestrowała się kolejna spółka. Na początku marca było ich już 35. Z wypełnieniem formularza przez internet nie ma żadnego problemu, można zrobić to w kilka minut.
Program prowadzi spółkę za rękę, podpowiadając, kiedy i jakie pola trzeba uzupełnić. Potem już tylko wystarczy przesłać wypełniony formularz razem z kopią aktualnego odpisu z KRS, poczekać na aktywację w systemie i na ofertę. Może przyjść w każdej chwili.

Platforma okazała się strzałem w dziesiątkę. Przetestowana przed uruchomieniem na wszystkie sposoby spełnia wszystkie zaplanowane zadania.

– W każdym tygodniu rejestruje się po kilka spółek – mówi Łukasz Jagiełło, wicedyrektor Działu Emitentów GPW.

Platforma internetowa Start ruszyła 1 grudnia ubiegłego roku. To wspólny projekt Giełdy Papierów Wartościowych oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Platforma działająca w sieci ma ułatwiać kontakt między spółkami poszukującym kapitału na rozwój a inwestorami kwalifikowanymi.

Kto może być inwestorem w programie Start

• Inwestorzy kwalifikowani, zdefiniowani w art. 8 ustawy z 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
• Fundusze private equity i venture capital zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Inwestorów Kapitałowych.
• Anioły Biznesu (osoby fizyczne wpisane do rejestru inwestorów kwalifikowanych na mocy decyzji KPWiG).
• Podmioty zagraniczne.

Dla jakich spółek przeznaczony jest Start

• Dla małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem kapitału do 15 mln zł.
• Dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Pomysł na Start kiełkował przez kilka miesięcy. Polegał na stworzeniu takich mechanizmów, które ułatwiałyby małym i średnim przedsiębiorstwom pozyskanie kapitału. Miałyby być to takie firmy, dla których wejście na giełdę to dopiero kwestia przyszłości. Szukają jednak pieniędzy, by dalej się rozwijać. Długą listą firm starających się o dofinansowanie dysponuje PARP, nie mniejszą ma warszawska giełda.

Pomysł znalazł finał w bardzo szerokiej formule platformy, na której zarejestrować się może każda firma. Może być więc to nie tylko spółka akcyjna, ale również komandytowo-akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tego obie instytucje, GPW i PARP, nie wyznaczyły dolnego progu kapitału, jaki można pozyskać, biorąc udział w programie. Istnieje tylko górny limit – 15 mln zł.
Nie ma też żadnych ograniczeń pod względem etapu rozwoju firmy. Może być to więc równie dobrze start-up, jak i przedsiębiorstwo przechodzące restrukturyzację, zmieniające branżę czy prowadzące działalność od kilku lat. Nawet podanie wyników finansowych dwa lata wstecz jest fakultatywne, tak samo jak struktury własnościowej. Obowiązkowo trzeba poinformować tylko o wynikach za 2005 rok, o przeznaczeniu kapitału, jaki chce się pozyskać, przedmiocie działalności i liczbie zatrudnionych. Dane zamieszczone w wizytówce firmy są widoczne albo dla wszystkich inwestorów kwalifikowanych (obecnie jest to 14 funduszy private equity i venture capital) lub dla wybranych. O tym, który z nich będzie je oglądał, decyduje spółka. Z informacjami na ich temat nie mogą natomiast zapoznać się osoby postronne przeglądające strony www.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łukasz Jagiełło mówi, że platforma Start jest przeznaczona dla tych firm, które są za małe, by wejść na giełdę. Jak pokazuje kilkumiesięczne doświadczenie, najchętniej wybierają ją te przedsiębiorstwa, które szukają od kilkuset tysięcy do 2 mln zł.

Ponieważ Start nie jest platformą transakcyjną, jej rola sprowadza się do zainicjowania kontaktu. Co się potem dzieje, nie zależy już od GPW.

 5 KROKÓW 
Jak przejść program Start

 1 Rejestracja spółek i inwestorów – otrzymanie identyfikatora (loginu) i ustalenie hasła.

 2 Zamieszczenie przez spółkę informacji dotyczących działalności oraz kwoty i przeznaczenia kapitału, jaki zamierza pozyskać.

 3 Po aktywacji informacje zamieszczone przez spółkę są widoczne dla inwestorów (wybranych lub wszystkich).

 4 Wybór biura maklerskiego, które przeprowadzi ofertę publiczną.

 5 Nawiązanie kontaktów między stronami inicjują inwestorzy. Transakcje odbywają się na podstawie indywidualnych uzgodnień poza platformą.

– Każda propozycja jest rozpatrywana przez inwestorów tak jak każdy inny projekt. Czas, jaki upływa od zainicjowania kontaktu i podpisania odpowiednich umów inwestycyjnych zależy od procedur poszczególnych funduszy – mówi Łukasz Jagiełło.
Przyznaje, że zainteresowanie platformą jest cały czas duże, i to zarówno ze strony spółek, jak i inwestorów.

Nic dziwnego, gdyż venture capital intensywnie szukają atrakcyjnych pomysłów na biznes, a spółki – kapitału. Nawet jeżeli teraz nie myślą o giełdzie, za kilka lat może się to zmienić.


Stanisław Koczot
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg

  Jak nauczyliśmy się robić zakupy podczas inflacji?

  Polacy kupujący online coraz rozważniej podchodzą do zakupów - już co trzecia osoba porównuje oferty w różnych miejscach i jest w stanie świadomie wybrać moment zakupu produktu. Między innymi takie działania wpisują się w koncepcję smart shoppingu.

  Wodór: Polacy giganci energetyczni podglądają Szwedów

  W Szwecji powstaje duża „fabryka” wodoru, a jego produkcja zasilana będzie bezpośrednio z morskiej farmy wiatrowej. Projekt wzbudza zainteresowanie również w Polsce, gdzie poszukuje się dodatkowych korzyści z realizowanych dużych inwestycji na morzu.

  Pełnia Księżyca w czerwcu. Kiedy wypada? Jak działa na nas Truskawkowy Księżyc?

  Pełnia Truskawkowego Księżyca. Czerwcowa pełnia Księżyca jest wyjątkowa. Wówczas na niebie możemy zobaczyć Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem. Kiedy wypada pełnia Księżyca w czerwcu? Jak na nas oddziałuje?

  Polscy emeryci muszą pracować, żeby przetrwać

  Badanie obejmujące 45 rozwiniętych krajów świata stawia Polskę w nie najlepszym świetle – to polskim emerytom, bez pracy na emeryturze najtrudniej sobie poradzić.