Kategorie

Dłuższy macierzyński - pomoc czy utrudnienie dla kobiet

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji kodeksu pracy dotyczących urlopów macierzyńskich. Odrębne projekty złożyli rząd, posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin.
Rząd chce wydłużenia urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie. Posłowie PiS także chcą dłuższych urlopów, jednak nie od razu w maksymalnej wysokości. Wydłużanie urlopu powinno odbywać się stopniowo i potrwać do 2012 roku. Szybkiego i wyraźnego wydłużenia urlopu macierzyńskiego domagają się natomiast posłowie LPR. Chcą także wprowadzenia przepisów chroniących przed zwolnieniem z pracy kobiety powracające z tego urlopu do firmy.

Tadeusz Cymański z PiS stwierdził, że dziś Sejm jest w komfortowej sytuacji, bo nie musi odpowiadać na pytanie, czy wydłużać urlopy macierzyńskie, musi znaleźć sposób, jak optymalnie to zrobić. A posłowie pracujący nad ostatecznymi rozwiązaniami powinni wcielić się w rolę matki, która będzie korzystała z tego świadczenia, a nawet w rolę dziecka, które tak naprawdę jest najbardziej zainteresowane ewentualnymi zmianami.

– Jak dziecko będzie szczęśliwe i bezpieczne, to i Polska będzie bezpieczna – uważa poseł Cymański.

Zachęty zamiast ochrony
Reklama

– Dłuższy urlop macierzyński nie gwarantuje, że dziecko otrzyma potrzebną mu dawkę rodzinnego ciepła. Dla dziecka najważniejsza jest jakość i częstotliwość kontaktów z bliskimi, a nie ich długość – argumentowała posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłodzka z Platformy Obywatelskiej.

Jej zdaniem propozycji wydłużenia urlopu macierzyńskiego nie towarzyszy rzetelna analiza skutków jej wprowadzenia. Nie wiadomo, jak będzie się kształtować sytuacja kobiety na rynku pracy. Zdaniem posłanki nie należy przyznawać kobietom nadmiernej ochronny w pracy po powrocie z macierzyńskiego. Bardziej wskazane byłyby rozwiązania zachęcające pracodawców do zatrzymywania w pracy kobiet wychowujących małe dzieci.

Urlop rodzinny
Reklama

Izabela Jaruga-Nowacka, reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej, porównała propozycje zgłoszone w poszczególnych projektach do licytacji i konkursu na najbardziej prorodzinne ugrupowanie. Jej zdaniem analiza przygotowanych projektów skłania do wniosku, że ich autorom zależy na jak najdłuższym i najskuteczniejszym zamknięciu kobiet w domu. Według niej instytucja urlopu macierzyńskiego powinna być zastąpiona urlopem rodzinnym, który dawałby także ojcu dziecka możliwość sprawowania nad nim opieki. Papierkiem lakmusowym poziomu demokracji w państwie jest poziom zrównania praw kobiet i mężczyzn. Prawo do urlopu w celu sprawowania opieki nad własnym dzieckiem powinien mieć więc zarówno ojciec, jak i matka, a decyzja o tym, kto z niego skorzysta, powinna zapadać wewnątrz rodziny.

Z kolei poseł Andrzej Mańka z Ligi Polskich Rodzin przypomniał, że gdyby kilka lat temu SLD nie dokonał barbarzyńskiego skrócenia urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni, nie byłoby dziś potrzeby przeprowadzania zmian. Jego zdaniem nie ma już czasu na stopniowe wydłużanie urlopu macierzyńskiego. Trzeba go wydłużyć dziś, bo sytuacja demograficzna jest tragiczna i każdy rok zwłoki będzie drogo kosztować. Dlatego zadeklarował, że LPR jest bardzo mocno przywiązana do swoich propozycji i będzie ich bronić w dalszych pracach legislacyjnych.

Zmienić model

Również Samoobrona będzie wspierała inicjatywy prorodzinne. Bolesław Borysiuk zwrócił uwagę na zagrożenia demograficzne i niepokojące zmiany w modelu polskiej rodziny. W latach 60. dominował model dwa plus trzy, dekadę później było już dwa plus dwa, obecnie rodzice wychowują najczęściej jedno dziecko. Prognozy pokazują, że dalsze utrzymanie tego modelu spowoduje, iż w 2050 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 31 milionów.

Zdaniem Samoobrony wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie może być jedynym elementem poprawy wskaźników demograficznych. Należy pamiętać o niższych opłatach za przedszkola i żłobki i dostosowaniu ich godzin pracy do czasu pracy rodziców. W opinii posła Borysiuka zbyt długie urlopy i dodatkowa ochrona kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego mogą podnieść i tak wysoki odsetek kobiet bez pracy.

Samoobrona uważa, że w pracach nad wydłużaniem okresu urlopu macierzyńskiego trzeba korzystać z doświadczeń i rozwiązań innych państw. Tam, gdzie są dłuższe niż przeciętnie urlopy, państwo płaci obniżone zasiłki macierzyńskie, a nie tak jak u nas 100 proc. wynagrodzenia. Wszystkie projekty zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich trafiły do sejmowych komisji.


Tomasz Zalewski
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Kasy fiskalne 2021
Kasy fiskalne 2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  1 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?