REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy macierzyński - pomoc czy utrudnienie dla kobiet

REKLAMA

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji kodeksu pracy dotyczących urlopów macierzyńskich. Odrębne projekty złożyli rząd, posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin.
Rząd chce wydłużenia urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie. Posłowie PiS także chcą dłuższych urlopów, jednak nie od razu w maksymalnej wysokości. Wydłużanie urlopu powinno odbywać się stopniowo i potrwać do 2012 roku. Szybkiego i wyraźnego wydłużenia urlopu macierzyńskiego domagają się natomiast posłowie LPR. Chcą także wprowadzenia przepisów chroniących przed zwolnieniem z pracy kobiety powracające z tego urlopu do firmy.

Tadeusz Cymański z PiS stwierdził, że dziś Sejm jest w komfortowej sytuacji, bo nie musi odpowiadać na pytanie, czy wydłużać urlopy macierzyńskie, musi znaleźć sposób, jak optymalnie to zrobić. A posłowie pracujący nad ostatecznymi rozwiązaniami powinni wcielić się w rolę matki, która będzie korzystała z tego świadczenia, a nawet w rolę dziecka, które tak naprawdę jest najbardziej zainteresowane ewentualnymi zmianami.

– Jak dziecko będzie szczęśliwe i bezpieczne, to i Polska będzie bezpieczna – uważa poseł Cymański.

REKLAMA

Zachęty zamiast ochrony

REKLAMA

– Dłuższy urlop macierzyński nie gwarantuje, że dziecko otrzyma potrzebną mu dawkę rodzinnego ciepła. Dla dziecka najważniejsza jest jakość i częstotliwość kontaktów z bliskimi, a nie ich długość – argumentowała posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłodzka z Platformy Obywatelskiej.

Jej zdaniem propozycji wydłużenia urlopu macierzyńskiego nie towarzyszy rzetelna analiza skutków jej wprowadzenia. Nie wiadomo, jak będzie się kształtować sytuacja kobiety na rynku pracy. Zdaniem posłanki nie należy przyznawać kobietom nadmiernej ochronny w pracy po powrocie z macierzyńskiego. Bardziej wskazane byłyby rozwiązania zachęcające pracodawców do zatrzymywania w pracy kobiet wychowujących małe dzieci.

Urlop rodzinny

REKLAMA

Izabela Jaruga-Nowacka, reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej, porównała propozycje zgłoszone w poszczególnych projektach do licytacji i konkursu na najbardziej prorodzinne ugrupowanie. Jej zdaniem analiza przygotowanych projektów skłania do wniosku, że ich autorom zależy na jak najdłuższym i najskuteczniejszym zamknięciu kobiet w domu. Według niej instytucja urlopu macierzyńskiego powinna być zastąpiona urlopem rodzinnym, który dawałby także ojcu dziecka możliwość sprawowania nad nim opieki. Papierkiem lakmusowym poziomu demokracji w państwie jest poziom zrównania praw kobiet i mężczyzn. Prawo do urlopu w celu sprawowania opieki nad własnym dzieckiem powinien mieć więc zarówno ojciec, jak i matka, a decyzja o tym, kto z niego skorzysta, powinna zapadać wewnątrz rodziny.

Z kolei poseł Andrzej Mańka z Ligi Polskich Rodzin przypomniał, że gdyby kilka lat temu SLD nie dokonał barbarzyńskiego skrócenia urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni, nie byłoby dziś potrzeby przeprowadzania zmian. Jego zdaniem nie ma już czasu na stopniowe wydłużanie urlopu macierzyńskiego. Trzeba go wydłużyć dziś, bo sytuacja demograficzna jest tragiczna i każdy rok zwłoki będzie drogo kosztować. Dlatego zadeklarował, że LPR jest bardzo mocno przywiązana do swoich propozycji i będzie ich bronić w dalszych pracach legislacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zmienić model

Również Samoobrona będzie wspierała inicjatywy prorodzinne. Bolesław Borysiuk zwrócił uwagę na zagrożenia demograficzne i niepokojące zmiany w modelu polskiej rodziny. W latach 60. dominował model dwa plus trzy, dekadę później było już dwa plus dwa, obecnie rodzice wychowują najczęściej jedno dziecko. Prognozy pokazują, że dalsze utrzymanie tego modelu spowoduje, iż w 2050 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 31 milionów.

Zdaniem Samoobrony wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie może być jedynym elementem poprawy wskaźników demograficznych. Należy pamiętać o niższych opłatach za przedszkola i żłobki i dostosowaniu ich godzin pracy do czasu pracy rodziców. W opinii posła Borysiuka zbyt długie urlopy i dodatkowa ochrona kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego mogą podnieść i tak wysoki odsetek kobiet bez pracy.

Samoobrona uważa, że w pracach nad wydłużaniem okresu urlopu macierzyńskiego trzeba korzystać z doświadczeń i rozwiązań innych państw. Tam, gdzie są dłuższe niż przeciętnie urlopy, państwo płaci obniżone zasiłki macierzyńskie, a nie tak jak u nas 100 proc. wynagrodzenia. Wszystkie projekty zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich trafiły do sejmowych komisji.


Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA