REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy macierzyński - pomoc czy utrudnienie dla kobiet

REKLAMA

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie trzech projektów nowelizacji kodeksu pracy dotyczących urlopów macierzyńskich. Odrębne projekty złożyli rząd, posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Polskich Rodzin.
Rząd chce wydłużenia urlopów macierzyńskich o dwa tygodnie. Posłowie PiS także chcą dłuższych urlopów, jednak nie od razu w maksymalnej wysokości. Wydłużanie urlopu powinno odbywać się stopniowo i potrwać do 2012 roku. Szybkiego i wyraźnego wydłużenia urlopu macierzyńskiego domagają się natomiast posłowie LPR. Chcą także wprowadzenia przepisów chroniących przed zwolnieniem z pracy kobiety powracające z tego urlopu do firmy.

Tadeusz Cymański z PiS stwierdził, że dziś Sejm jest w komfortowej sytuacji, bo nie musi odpowiadać na pytanie, czy wydłużać urlopy macierzyńskie, musi znaleźć sposób, jak optymalnie to zrobić. A posłowie pracujący nad ostatecznymi rozwiązaniami powinni wcielić się w rolę matki, która będzie korzystała z tego świadczenia, a nawet w rolę dziecka, które tak naprawdę jest najbardziej zainteresowane ewentualnymi zmianami.

– Jak dziecko będzie szczęśliwe i bezpieczne, to i Polska będzie bezpieczna – uważa poseł Cymański.

REKLAMA

Zachęty zamiast ochrony

REKLAMA

– Dłuższy urlop macierzyński nie gwarantuje, że dziecko otrzyma potrzebną mu dawkę rodzinnego ciepła. Dla dziecka najważniejsza jest jakość i częstotliwość kontaktów z bliskimi, a nie ich długość – argumentowała posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłodzka z Platformy Obywatelskiej.

Jej zdaniem propozycji wydłużenia urlopu macierzyńskiego nie towarzyszy rzetelna analiza skutków jej wprowadzenia. Nie wiadomo, jak będzie się kształtować sytuacja kobiety na rynku pracy. Zdaniem posłanki nie należy przyznawać kobietom nadmiernej ochronny w pracy po powrocie z macierzyńskiego. Bardziej wskazane byłyby rozwiązania zachęcające pracodawców do zatrzymywania w pracy kobiet wychowujących małe dzieci.

Urlop rodzinny

REKLAMA

Izabela Jaruga-Nowacka, reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej, porównała propozycje zgłoszone w poszczególnych projektach do licytacji i konkursu na najbardziej prorodzinne ugrupowanie. Jej zdaniem analiza przygotowanych projektów skłania do wniosku, że ich autorom zależy na jak najdłuższym i najskuteczniejszym zamknięciu kobiet w domu. Według niej instytucja urlopu macierzyńskiego powinna być zastąpiona urlopem rodzinnym, który dawałby także ojcu dziecka możliwość sprawowania nad nim opieki. Papierkiem lakmusowym poziomu demokracji w państwie jest poziom zrównania praw kobiet i mężczyzn. Prawo do urlopu w celu sprawowania opieki nad własnym dzieckiem powinien mieć więc zarówno ojciec, jak i matka, a decyzja o tym, kto z niego skorzysta, powinna zapadać wewnątrz rodziny.

Z kolei poseł Andrzej Mańka z Ligi Polskich Rodzin przypomniał, że gdyby kilka lat temu SLD nie dokonał barbarzyńskiego skrócenia urlopu macierzyńskiego z 26 do 16 tygodni, nie byłoby dziś potrzeby przeprowadzania zmian. Jego zdaniem nie ma już czasu na stopniowe wydłużanie urlopu macierzyńskiego. Trzeba go wydłużyć dziś, bo sytuacja demograficzna jest tragiczna i każdy rok zwłoki będzie drogo kosztować. Dlatego zadeklarował, że LPR jest bardzo mocno przywiązana do swoich propozycji i będzie ich bronić w dalszych pracach legislacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zmienić model

Również Samoobrona będzie wspierała inicjatywy prorodzinne. Bolesław Borysiuk zwrócił uwagę na zagrożenia demograficzne i niepokojące zmiany w modelu polskiej rodziny. W latach 60. dominował model dwa plus trzy, dekadę później było już dwa plus dwa, obecnie rodzice wychowują najczęściej jedno dziecko. Prognozy pokazują, że dalsze utrzymanie tego modelu spowoduje, iż w 2050 roku liczba ludności w Polsce spadnie do 31 milionów.

Zdaniem Samoobrony wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie może być jedynym elementem poprawy wskaźników demograficznych. Należy pamiętać o niższych opłatach za przedszkola i żłobki i dostosowaniu ich godzin pracy do czasu pracy rodziców. W opinii posła Borysiuka zbyt długie urlopy i dodatkowa ochrona kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego mogą podnieść i tak wysoki odsetek kobiet bez pracy.

Samoobrona uważa, że w pracach nad wydłużaniem okresu urlopu macierzyńskiego trzeba korzystać z doświadczeń i rozwiązań innych państw. Tam, gdzie są dłuższe niż przeciętnie urlopy, państwo płaci obniżone zasiłki macierzyńskie, a nie tak jak u nas 100 proc. wynagrodzenia. Wszystkie projekty zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich trafiły do sejmowych komisji.


Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA