BCC o oczekiwaniach wobec opozycji
REKLAMA
"Żeby było ono jeszcze jakoś systemowe, ale uchwalenie becikowego było w naszym przekonaniu doraźne, wiec rodzi się pytanie, dlaczego PO zwiększyło obciążenia budżetowe" - dodał. Kolejne działanie PO, które nie podoba się przedsiębiorcom, to poparcie partii dla zapisów Ordynacji podatkowej, które - zdaniem BCC - są "sprzeczne z logiką, sprawiedliwością i interesem przedsiębiorców". Goliszewski wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie, które dopuszcza w postępowaniach skarbowych zaliczenie do dowodów przeciwko przedsiębiorcom oskarżenia "innych organów ścigania", np. prokuratury.
Dyrektor w BCC Tomasz Uchman zarzucił posłance PO Ewie Kopacz, która jest przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, że nie dopuściła przedstawicieli pracodawców do prac nad ustawą o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Uchman wyraził nadzieję, że pod rządami wchodzącej we wtorek w życie tzw. ustawy lobbingowej i nowego Regulaminu Sejmu, będzie utrzymana zasada udziału partnerów społecznych w pracach komisji .
BCC zgadza się, że sytuacja demograficzna Polski wymaga pilnych działań. Jak powiedział Goliszewski, współczynnik dzietności polskich kobiet jest najniższy od 50 lat, do czego dochodzi najwyższe w UE bezrobocie wśród osób do 25 roku życia, wynoszące 35,4 proc. Pracodawcy przyznają, że rząd i parlament poświęcają sprawie demografii i rodziny wiele uwagi, jednak proponowane i przyjęte rozwiązania są doraźne i sytuacji nie zmieni ani ustawa o becikowym, ani plany wydłużenia urlopów macierzyńskich. Z punktu widzenia gospodarki są to rozwiązania, które obciążają i tak już obciążone finanse publiczne i w konsekwencji mogą doprowadzić do ich rozsadzenia - mówił Goliszewski.
Przedsiębiorcy postulują ogólnospołeczną debatę na temat m.in przebudowy systemu emerytalnego i rentowego, systemu pomocy społecznej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, dostosowania systemu szkoleń zawodowych do zapotrzebowania rynku pracy, uelastycznienia form zatrudnienia.
Przedsiębiorcy z BCC pozytywnie ocenili proponowane przez wicepremier Zytę Gilowską m.in. ujednolicenie zasad powstawania przychodu na gruncie podatków dochodowych i obowiązku podatkowego VAT, plany scentralizowania wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego, czy wprowadzenia instytucji "sprawdzonego podatnika". Jednak - jak podkreślił Marek Goliszewski - są to propozycje bardzo ogólne i nadal nie rozwiązują najbardziej pilnej jego zdaniem kwestii - radykalnej reformy podatkowej i reformy finansów publicznych.
REKLAMA
REKLAMA