REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BCC o oczekiwaniach wobec opozycji

REKLAMA

Wyjaśnienia kwestii poparcia dla becikowego oraz dla zapisów Ordynacji podatkowej domaga się od Platformy Obywatelskiej Business Centre Club. Według prezesa BCC Marka Goliszewskiego, jest to niezbędne, by można było uznać, że PO jest rzeczywiście partią prorynkową i progospodarczą.
Na konferencji dotyczącej oczekiwań kół gospodarczych wobec opozycji parlamentarnej Goliszewski tłumaczył, że becikowe jest wprawdzie działaniem prospołecznym, ale bardzo obciążyło budżet.

"Żeby było ono jeszcze jakoś systemowe, ale uchwalenie becikowego było w naszym przekonaniu doraźne, wiec rodzi się pytanie, dlaczego PO zwiększyło obciążenia budżetowe" - dodał. Kolejne działanie PO, które nie podoba się przedsiębiorcom, to poparcie partii dla zapisów Ordynacji podatkowej, które - zdaniem BCC - są "sprzeczne z logiką, sprawiedliwością i interesem przedsiębiorców". Goliszewski wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie, które dopuszcza w postępowaniach skarbowych zaliczenie do dowodów przeciwko przedsiębiorcom oskarżenia "innych organów ścigania", np. prokuratury.

Dyrektor w BCC Tomasz Uchman zarzucił posłance PO Ewie Kopacz, która jest przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, że nie dopuściła przedstawicieli pracodawców do prac nad ustawą o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej. Uchman wyraził nadzieję, że pod rządami wchodzącej we wtorek w życie tzw. ustawy lobbingowej i nowego Regulaminu Sejmu, będzie utrzymana zasada udziału partnerów społecznych w pracach komisji .

BCC zgadza się, że sytuacja demograficzna Polski wymaga pilnych działań. Jak powiedział Goliszewski, współczynnik dzietności polskich kobiet jest najniższy od 50 lat, do czego dochodzi najwyższe w UE bezrobocie wśród osób do 25 roku życia, wynoszące 35,4 proc. Pracodawcy przyznają, że rząd i parlament poświęcają sprawie demografii i rodziny wiele uwagi, jednak proponowane i przyjęte rozwiązania są doraźne i sytuacji nie zmieni ani ustawa o becikowym, ani plany wydłużenia urlopów macierzyńskich. Z punktu widzenia gospodarki są to rozwiązania, które obciążają i tak już obciążone finanse publiczne i w konsekwencji mogą doprowadzić do ich rozsadzenia - mówił Goliszewski.

Przedsiębiorcy postulują ogólnospołeczną debatę na temat m.in przebudowy systemu emerytalnego i rentowego, systemu pomocy społecznej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, dostosowania systemu szkoleń zawodowych do zapotrzebowania rynku pracy, uelastycznienia form zatrudnienia.

Przedsiębiorcy z BCC pozytywnie ocenili proponowane przez wicepremier Zytę Gilowską m.in. ujednolicenie zasad powstawania przychodu na gruncie podatków dochodowych i obowiązku podatkowego VAT, plany scentralizowania wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego, czy wprowadzenia instytucji "sprawdzonego podatnika". Jednak - jak podkreślił Marek Goliszewski - są to propozycje bardzo ogólne i nadal nie rozwiązują najbardziej pilnej jego zdaniem kwestii - radykalnej reformy podatkowej i reformy finansów publicznych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA