Eksperci negatywnie oceniają zakaz handlu w niedzielę i święta
REKLAMA
Według GUS, bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 18 proc. "Podnoszenie kwestii ochrony czasu pracy czy ilości pracowników jest dobre w krajach bogatych, które mogą sobie na to pozwolić, a nie w Polsce, która jest krajem biednym na dorobku" - powiedział Antczak. Dodał, że model niemiecki ograniczający handel w niedzielę, pokazuje złe skutki. Przypomniał, że Niemcy mają najwyższą stopę bezrobocia wśród krajów rozwiniętych na świecie (w lutym bezrobocie w Niemczech wyniosło 11,3 proc. - PAP).
"Konstytucja gwarantuje rozdział państwa od religii. Jeśli ktoś ma inne przekonania, nie ma obowiązku wykonywania zawodu, który wymaga czasu w niedzielę" - powiedział Antczak. Dodał, że jest to bardzo poważne nieporozumienie ideologiczne, którego skutki ekonomiczne będą fatalne.
Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia propozycję wprowadzenia zamkniętego katalogu prac, których wykonywanie byłoby dozwolone w niedziele i święta. KPP wskazuje na niebezpieczeństwo obniżenia konkurencyjności przedsiębiorstw w warunkach globalizującej się gospodarki i wzrostu bezrobocia; wskazuje też na zagrożenie stabilności prawa.
"Uchwalenie tych zmian będzie wymuszało modyfikacje tego katalogu prac, a więc częste nowelizacje Kodeksu pracy" - uważa KPP.
KPP podkreśla, że projekt nowelizacji nie wydaje się być zgodny z konstytucją z uwagi na ograniczanie prawa obywatela do świadczenia pracy. "Globalizacja procesów gospodarczych, rozwój technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych oraz sektora usług powodują, że w dzisiejszych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu pracy, jej organizacji i zbiorowych stosunków pracy" - stwierdza KPP.
Prezydent KPP Andrzej Malinowski uważa, że zakaz handlu w niedzielę i święta to jawne ograniczenie swobody działalności gospodarczej. "Przedsiębiorca powinien mieć swobodę w ustalaniu dni czy godzin funkcjonowania jego firmy" - powiedział Malinowski.Business Centre Club (BCC) sugeruje, by do problemu handlu w niedzielę i święta podejść bardzo elastycznie ze względu na duże bezrobocie w naszym kraju.
"Proponowany zakaz może znacznie powiększyć bezrobocie wśród obecnych i potencjalnych pracowników najemnych. Stracą także mali i średni przedsiębiorcy - kooperanci dużych firm handlowych - głównie na obniżeniu wielkości i częstotliwości produkcji i usług oraz dostaw" - uważa BCC.
Zdaniem BCC, należy chronić mniejszych, rodzimych handlowców, producentów i usługodawców oraz walczyć o lepsze warunki kooperacji dużych sieci handlowych z supermarketami.Z badań wynika, że prace tymczasową podejmują głównie ludzie młodzi, nie posiadający jeszcze własnej rodziny. Chętnie podejmują oni zatrudnienie w niedziele, aby zarobić na opłacenie nauki, a tym samym na polepszenie swoich szans na rynku pracy po zakończeniu edukacji.
REKLAMA
REKLAMA