REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci negatywnie oceniają zakaz handlu w niedzielę i święta

REKLAMA

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta spowoduje katastrofalne skutki dla rynku pracy. Taki zakaz jest jawnym ograniczeniem swobody działalności gospodarczej - uważają eksperci ekonomiczni. Liga Polskich Rodzin 16 grudnia 2005 r. złożyła projekt zmian w Kodeksie pracy.
Propozycja ta przewiduje zakaz handlu w niedzielę i święta, z wyjątkiem np. aptek oraz placówek handlowych, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników.Rafał Antczak z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) uważa, że "ograniczenie handlu w niedzielę spowoduje katastrofalne skutki dla rynku pracy, w sytuacji gdy mamy rekordowo wysokie bezrobocie".

Według GUS, bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 18 proc. "Podnoszenie kwestii ochrony czasu pracy czy ilości pracowników jest dobre w krajach bogatych, które mogą sobie na to pozwolić, a nie w Polsce, która jest krajem biednym na dorobku" - powiedział Antczak. Dodał, że model niemiecki ograniczający handel w niedzielę, pokazuje złe skutki. Przypomniał, że Niemcy mają najwyższą stopę bezrobocia wśród krajów rozwiniętych na świecie (w lutym bezrobocie w Niemczech wyniosło 11,3 proc. - PAP).

"Konstytucja gwarantuje rozdział państwa od religii. Jeśli ktoś ma inne przekonania, nie ma obowiązku wykonywania zawodu, który wymaga czasu w niedzielę" - powiedział Antczak. Dodał, że jest to bardzo poważne nieporozumienie ideologiczne, którego skutki ekonomiczne będą fatalne.

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia propozycję wprowadzenia zamkniętego katalogu prac, których wykonywanie byłoby dozwolone w niedziele i święta. KPP wskazuje na niebezpieczeństwo obniżenia konkurencyjności przedsiębiorstw w warunkach globalizującej się gospodarki i wzrostu bezrobocia; wskazuje też na zagrożenie stabilności prawa.

"Uchwalenie tych zmian będzie wymuszało modyfikacje tego katalogu prac, a więc częste nowelizacje Kodeksu pracy" - uważa KPP.

KPP podkreśla, że projekt nowelizacji nie wydaje się być zgodny z konstytucją z uwagi na ograniczanie prawa obywatela do świadczenia pracy. "Globalizacja procesów gospodarczych, rozwój technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych oraz sektora usług powodują, że w dzisiejszych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu pracy, jej organizacji i zbiorowych stosunków pracy" - stwierdza KPP.

Prezydent KPP Andrzej Malinowski uważa, że zakaz handlu w niedzielę i święta to jawne ograniczenie swobody działalności gospodarczej. "Przedsiębiorca powinien mieć swobodę w ustalaniu dni czy godzin funkcjonowania jego firmy" - powiedział Malinowski.Business Centre Club (BCC) sugeruje, by do problemu handlu w niedzielę i święta podejść bardzo elastycznie ze względu na duże bezrobocie w naszym kraju.

"Proponowany zakaz może znacznie powiększyć bezrobocie wśród obecnych i potencjalnych pracowników najemnych. Stracą także mali i średni przedsiębiorcy - kooperanci dużych firm handlowych - głównie na obniżeniu wielkości i częstotliwości produkcji i usług oraz dostaw" - uważa BCC.

Zdaniem BCC, należy chronić mniejszych, rodzimych handlowców, producentów i usługodawców oraz walczyć o lepsze warunki kooperacji dużych sieci handlowych z supermarketami.Z badań wynika, że prace tymczasową podejmują głównie ludzie młodzi, nie posiadający jeszcze własnej rodziny. Chętnie podejmują oni zatrudnienie w niedziele, aby zarobić na opłacenie nauki, a tym samym na polepszenie swoich szans na rynku pracy po zakończeniu edukacji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

    Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

    Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

    Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

    Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

    Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

    Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

    Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

    REKLAMA

    Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

    Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    REKLAMA

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA