REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci negatywnie oceniają zakaz handlu w niedzielę i święta

REKLAMA

Ograniczenie handlu w niedzielę i święta spowoduje katastrofalne skutki dla rynku pracy. Taki zakaz jest jawnym ograniczeniem swobody działalności gospodarczej - uważają eksperci ekonomiczni. Liga Polskich Rodzin 16 grudnia 2005 r. złożyła projekt zmian w Kodeksie pracy.
Propozycja ta przewiduje zakaz handlu w niedzielę i święta, z wyjątkiem np. aptek oraz placówek handlowych, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników.Rafał Antczak z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) uważa, że "ograniczenie handlu w niedzielę spowoduje katastrofalne skutki dla rynku pracy, w sytuacji gdy mamy rekordowo wysokie bezrobocie".

Według GUS, bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 18 proc. "Podnoszenie kwestii ochrony czasu pracy czy ilości pracowników jest dobre w krajach bogatych, które mogą sobie na to pozwolić, a nie w Polsce, która jest krajem biednym na dorobku" - powiedział Antczak. Dodał, że model niemiecki ograniczający handel w niedzielę, pokazuje złe skutki. Przypomniał, że Niemcy mają najwyższą stopę bezrobocia wśród krajów rozwiniętych na świecie (w lutym bezrobocie w Niemczech wyniosło 11,3 proc. - PAP).

"Konstytucja gwarantuje rozdział państwa od religii. Jeśli ktoś ma inne przekonania, nie ma obowiązku wykonywania zawodu, który wymaga czasu w niedzielę" - powiedział Antczak. Dodał, że jest to bardzo poważne nieporozumienie ideologiczne, którego skutki ekonomiczne będą fatalne.

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) negatywnie ocenia propozycję wprowadzenia zamkniętego katalogu prac, których wykonywanie byłoby dozwolone w niedziele i święta. KPP wskazuje na niebezpieczeństwo obniżenia konkurencyjności przedsiębiorstw w warunkach globalizującej się gospodarki i wzrostu bezrobocia; wskazuje też na zagrożenie stabilności prawa.

"Uchwalenie tych zmian będzie wymuszało modyfikacje tego katalogu prac, a więc częste nowelizacje Kodeksu pracy" - uważa KPP.

KPP podkreśla, że projekt nowelizacji nie wydaje się być zgodny z konstytucją z uwagi na ograniczanie prawa obywatela do świadczenia pracy. "Globalizacja procesów gospodarczych, rozwój technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych oraz sektora usług powodują, że w dzisiejszych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu pracy, jej organizacji i zbiorowych stosunków pracy" - stwierdza KPP.

Prezydent KPP Andrzej Malinowski uważa, że zakaz handlu w niedzielę i święta to jawne ograniczenie swobody działalności gospodarczej. "Przedsiębiorca powinien mieć swobodę w ustalaniu dni czy godzin funkcjonowania jego firmy" - powiedział Malinowski.Business Centre Club (BCC) sugeruje, by do problemu handlu w niedzielę i święta podejść bardzo elastycznie ze względu na duże bezrobocie w naszym kraju.

"Proponowany zakaz może znacznie powiększyć bezrobocie wśród obecnych i potencjalnych pracowników najemnych. Stracą także mali i średni przedsiębiorcy - kooperanci dużych firm handlowych - głównie na obniżeniu wielkości i częstotliwości produkcji i usług oraz dostaw" - uważa BCC.

Zdaniem BCC, należy chronić mniejszych, rodzimych handlowców, producentów i usługodawców oraz walczyć o lepsze warunki kooperacji dużych sieci handlowych z supermarketami.Z badań wynika, że prace tymczasową podejmują głównie ludzie młodzi, nie posiadający jeszcze własnej rodziny. Chętnie podejmują oni zatrudnienie w niedziele, aby zarobić na opłacenie nauki, a tym samym na polepszenie swoich szans na rynku pracy po zakończeniu edukacji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA