REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczenie nie oznacza przyspieszenia

REKLAMA

Rząd chce wprowadzić korzystne dla przedsiębiorców zmiany do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Proponuje uproszczenie prowadzenia ewidencji przedsiębiorców, ograniczenie liczby kontroli oraz możliwość zawieszenia firmy i niepłacenia przez ten czas składek ZUS.
Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Do najważniejszych zmian należy uproszczenie prowadzenia ewidencji.

Informacje w internecie

Przygotowywany projekt nowelizacji zakłada, że każda gmina otrzymałyby odpowiednie oprogramowanie, które umożliwiłoby jej wydawanie tych informacji, które są dostępne za pomocą internetu. Dzięki temu uniknięto by tworzenia przy gminach oddziałów centralnej informacji gospodarczej, wydających te informacje. Przewidziana w obowiązujących przepisach procedura jest niefunkcjonalna i dlatego projektuje się ją usprawnić i w ten sposób uprościć prowadzenie ewidencji.
Oprogramowanie, które otrzymałaby gmina, umożliwiłoby osobom, które chciałyby zostać przedsiębiorcami, składanie u tego samego urzędnika wszystkich dokumentów związanych z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej, uaktualnieniem numeru NIP, uzyskaniem numeru REGON oraz zarejestrowaniem się w ZUS. Urzędnik ten drogą elektroniczną będzie przesyłał je do zainteresowanych urzędów, aby przedsiębiorca sam nie musiał załatwiać tam formalności. Trwałoby to krócej niż gdyby przedsiębiorca sam chodził z dokumentami do tych urzędów lub gdyby skorzystał z obecnie stosowanej przez gminy możliwości tzw. szybkiej ścieżki. Gmina wprawdzie w jego imieniu załatwia aktualizacje NIP i uzyskanie numeru REGON, lecz czynności te trwają zazwyczaj znacznie dłużej niż wówczas, gdyby przedsiębiorca załatwiał je sam.
Uproszczenie sposobu nie oznacza jednak, że wcześniej niż 1 stycznia 2007 r. zostanie wprowadzona zasada jednego okienka w możliwość rejestrowania się przez przedsiębiorców przy wykorzystaniu drogi elektronicznej.
– Aby rejestr w gminie funkcjonował tak sprawnie jak KRS – mówi Katarzyna Urbańska, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan – musi zostać zinformatyzowany. Tworzenie tego sytemu trwa jednak długo, ponieważ do systemu trzeba wnieść wszystkie dane figurujące obecnie w papierowych ewidencjach i dlatego przepisy przewidują, że wejdzie on w życie dopiero od 1 stycznia 2007 r.

Oznaczanie towarów

Planuje się też uelastycznić sposób oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu w Polsce. Do tej pory sposób określony w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w art. 20 przewiduje zamieszczenie na towarze, jego opakowaniu, etykiecie lub instrukcji informacji w języku polskim o firmie przedsiębiorcy i jego adresie, nazwie towaru oraz zamieszcza się inne oznaczenia i informacje wymagane na podstawie odrębnych przepisów. Zmiany takiego sposobu oznaczania towaru zostały więc wymuszone przepisami unijnymi.Przepis zostanie więc znowelizowany w taki sposób, aby możliwy był również inny sposób informowania klientów przez przedsiębiorców o firmie i towarze. Na przykład zamiast na towarze lub instrukcji, mogliby takie informacje zamieszczać na kwicie kasowym, pod warunkiem że konsumenci będą mogli się z nimi zapoznać.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA