REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bunt przeciwko OFE

REKLAMA

Przymus oszczędzania w otwartych funduszach emerytalnych może być niezgodny z konstytucją. Zdaniem prawników sprawę tę powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny, chociażby dlatego, że dotyczy 11 mln osób.
W Sądzie Okręgowym w Warszawie odbędzie się w najbliższy poniedziałek rozprawa z powództwa Adama Mielczarka z Warszawy. Domaga się on wykreślenia go z listy osób, które mają być losowane do otwartego funduszu emerytalnego.
Przeciwnicy takiego przymusowego oszczędzania (II filar) powołują się na art. 67 ust. 1 konstytucji. Zgodnie z nim obywatel ma prawo, a nie obowiązek, do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ponadto, wprowadzając przymus oszczędzania w OFE, złamano przepisy art. 76 ustawy zasadniczej. Według nich władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

Przymuszony traci

Zdaniem konstytucjonalistów reforma emerytalna ogranicza także wolności człowieka. Państwo może stosować przymus, jeżeli środki zastosowane przez prawodawcę będą w stanie doprowadzić do zamierzonych celów. Muszą być one proporcjonalne do ciężarów nakładanych na obywatela. Po kilku latach funkcjonowania zreformowanego systemu ubezpieczeń społecznych wiadomo, że jest on niekorzystny dla świadczeniobiorców, gdyż ich przyszłe emerytury będą na poziomie 30–40 proc. ostatnich swoich zarobków.
– Reforma zmusza osoby młode do skierowania 7,3 proc. składki emerytalnej do jednego z otwartych funduszy emerytalnych – zauważa dr Paweł Wojciechowski, ekspert Światowej Federacji Funduszy Emerytalnych (FIAP).
Ci, którzy sami nie wybrali funduszu, muszą się też liczyć z ewentualnymi stratami finansowymi, gdyż składka nieprzekazywana do OFE jest zdeponowana przez ZUS na nieoprocentowanym rachunku. Po losowaniu, Zakład przekazuje do OFE niezwaloryzowaną, nominalną wartość składek. Dodatkowo kosztuje też ewentualna zmiana funduszu.
– Zawarcie umowy z funduszem emerytalnym jest bezwzględnie obowiązkowe i może być egzekwowane przy zastosowaniu środków przymusu państwowego – wyjaśnia adwokat Karolina Miara.

Własne mienie

Konstytucja gwarantuje obywatelom swobodę dysponowania własnym mieniem, podkreślają prawnicy. Pieniądze gromadzone w OFE są bez wątpienia takimi środkami. Wydaje się więc, że ustawodawca nie powinien odbierać możliwości decydowania o pieniądzach, które obywatel otrzymuje w zamian za pracę.
W art. 107 ust. 1 ustawy o otwartych funduszach emerytalnych czytamy, że jego członek nie może rozporządzać środkami zgromadzonymi na rachunku. To ogranicza swobodę obywatela do korzystania z konstytucyjnych praw wolności i praw jednostki. Artykuł 21 konstytucji wymienia własność i prawo jej dziedziczenia jako podstawową zasadę ustroju gospodarczego państwa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bożena Wiktorowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA