reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja w I kwartale 2006 roku na poziomie IV kw. 2005

Inflacja w I kwartale 2006 roku na poziomie IV kw. 2005

 Inflacja w pierwszym kwartale 2006 roku będzie kształtować się na poziomie zbliżonym do tego z czwartego kwartału 2005 - powiedział Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Inflacja będzie wciąż bardzo niska przez bieżący kwartał, zbliżona do tej jaką obserwowaliśmy w czwartym kwartale 2005 roku. Następnie zacznie wzrastać tak, żeby w połowie 2007 roku znaleźć się na poziomie celu i ustabilizować się" - powiedział Filar w wywiadzie dla Radia Pin.Jego zdaniem czynnikiem przemawiającym za wzrostem inflacji jest rosnące zatrudnienie. "Obserwujemy szereg zjawisk, w tym bardzo ważne zjawisko roku 2005, jakim jest wzrost miejsc pracy w gospodarce" - powiedział członek RPP. "Temu przyrostowi zatrudnienia towarzyszy wyraźny wzrost wynagrodzeń. Nawet jak wyeliminujemy te nadzwyczajne czynniki, czwarty kwartał był zdecydowanie lepszy niż pozostałe trzy kwartały ubiegłego roku. Pojawia się istotny czynnik, który sprawia, że inflacja będzie rosła" - dodał.Filar powiedział także, że styczniowa projekcja umożliwiła obniżkę stóp o 25 pb. "W okresie, w którym decyzje rady oddziałują najmocniej, w perspektywie sześciu kwartałów, inflacja, gdyby stopa nie została zmieniona, wynosiłaby 2,1-2,2 proc., czyli byłaby nieznacznie poniżej celu w połowie 2007 roku. I to właśnie ta mała furtka, która pojawiła się w 2007 roku pozwoliła nam na obniżenie stóp" - powiedział Filar. Natomiast na pytanie czy głębsza niż 25 pb obniżka stóp byłaby ryzykowna Filar odpowiedział: "Wiązałaby się z pewnym ryzykiem. My działamy w warunkach niepewności, projekcja jest pewnym punktem odniesienia" - stwierdził.Członek RPP powiedział także, że jego zdaniem złoty będzie się stopniowo umacniał. "Są podstawy do tego, żeby oczekiwać, że kurs będzie się łagodnie umacniał, patrząc długookresowo" - powiedział Filar.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama