REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja osiągnie cel na początku 2008 roku

REKLAMA

Narodowy Bank Polski zakłada w projekcji inflacyjnej, że inflacja na początku 2007 roku powróci do przedziału 1,5-3,5 proc., a cel 2,5 proc. osiągnie na początku 2008 roku - głosi opublikowany Raport o Inflacji.
"Pomimo wyraźnego spadku cen ropy i stabilizacji kursu walutowego, ceny paliw będą rosły także w 2008 r. W rezultacie na początku 2007 r. inflacja ponownie znajdzie się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, dochodząc do celu od początku 2008 r." - napisano w Raporcie o Inflacji.

Narodowy Bank Polski ocenia także, że niższe od oczekiwanych dane o inflacji cen żywności i napojów bezalkoholowych w grudniu 2005 mogą przyczynić się do obniżenia poziomu inflacji w okresie do listopada 2006 roku wobec poziomów przyjętych w projekcji styczniowej. Styczniowa centralna projekcja inflacji zakłada, że inflacja w 2006 roku pozostanie poniżej 1,5 proc., a dolny przedział dopuszczalnych wahań inflacji, czyli właśnie 1,5 proc. zostanie przekroczony na początku 2007 roku.

"Obliczone przy założeniu, że model właściwie przewiduje to, co się wydarzy na rynku pracy prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji poniżej celu inflacyjnego jest do I kw. 2007 r. włącznie wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie powyżej celu. Od II kw. 2007 r. oba prawdopodobieństwa są już do siebie zbliżone i rozkład projekcji inflacji staje się bardziej symetryczny" - głosi raport.

NBP podaje, że w pierwszej połowie 2006 r. odchylenie aktualnej ścieżki inflacji od ścieżki z poprzedniej rundy prognostycznej wynika głównie z przebiegu szacowanych poza modelem cen żywności i cen paliw. Zdaniem NBP w kolejnych kwartałach o niższym przebiegu inflacji zdecyduje głównie słabszy wzrost inwestycji, co wynika z rewizji założeń odnośnie napływu funduszy z UE oraz przekonania ekspertów o nieznacznym pogorszeniu ogólnego klimatu do inwestowania w Polsce. Również z powodu obserwowanej wzrostowej tendencji cen na światowych rynkach ropy prognoza cen ropy została podwyższona w porównaniu z sierpniem 2005 roku.

"Skala podwyżki jest związana ze zmianami cen na rynkach terminowych oraz korektami prognoz instytucji analizujących rynek ropy" - uzasadnia NBP.

Zgodnie z obecną prognozą w 2006 r. przewidywany jest wzrost średniej ceny baryłki do ok. 61 USD (w projekcji sierpniowej: ok. 54 USD), a następnie jej powolny spadek do ok. 58 USD w 2007 r. (ok. 53 USD) i 52 USD w 2008 r. Wzrost PKB w latach 06-08 wyniesie 4-5 proc., a tempo wzrostu potencjalnego PKB przyspieszy z 4,0 proc. w 2006 roku do 4,3 proc. w 2008 - prognozuje NBP w opublikowanym w środę "Raporcie o Inflacji".

"Według obecnej projekcji, roczne tempo wzrostu PKB w latach 2006-2008 będzie się kształtować w przedziale 4-5 proc (...) Tempo wzrostu produktu potencjalnego przyspieszy z 4 proc. w 2006 r. do 4,3 proc. w 2008 r" - podaje raport.

Zgodnie z obecną projekcją, w kolejnych latach dynamika eksportu i importu będzie nadal wysoka (ponad 7-8 proc. eksport, ponad 8-9 proc. import).

"Wkład eksportu netto do rocznego tempa wzrostu PKB od II kw. 2006 r. będzie ujemny. W latach 2006-2007 prognozowany wkład eksportu netto do wzrostu PKB nie zmienił się istotnie w porównaniu z projekcją sierpniową" - dodaje NBP.

Ponadto w projekcji nie zakłada się pojawienia większych napięć w sytuacji sektora finansów publicznych.

"Napięcia takie mogą się pojawić, np. w związku z wyższą niż przewidywana absorpcją transferów z Unii Europejskiej. Perspektywa większych napięć w sytuacji sektora finansów publicznych i ich konsekwencje w postaci niestabilności na rynkach finansowych nie są ujęte w wykresie wachlarzowym" - uważa NBP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA