REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WWK wskazuje, że gospodarka nabiera rozpędu

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w styczniu o blisko 1 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Można odnieść wrażenie, że gospodarka rośnie na fali optymizmu, choć w otaczających ją realiach niewiele się zmieniło. Coraz wyraźniejsze są oznaki ożywienia popytu wewnętrznego i coraz mniej sprzyjających warunków dla eksportu" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Z analizy BIEC wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika sześć uległo poprawie, jedna nie zmieniła się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, a jedna pogorszyła się. Dodatkowo, jak zaznacza BIEC, przedsiębiorstwa w dalszym ciągu odczuwają wzrost zamówień, jednak po raz pierwszy od długiego czasu, przy rosnącym portfelu zamówień krajowych, tempo zamówień przeznaczonych na eksport uległo wyraźnemu ograniczeniu.

"Przyczyn takiej sytuacji zapewne należy upatrywać w umacniającej się złotówce oraz w trudnościach, na jakie napotykają nasi eksporterzy, sprzedający swoje towary do Rosji" - napisała Drozdowicz.

BIEC dodaje, że rosnącemu popytowi krajowemu, który zastępuje w ostatnim czasie słabszy popyt z zagranicy, sprzyja niska inflacja, coraz bardziej dostępne kredyty konsumenckie i umiarkowany wzrost płac. Dodatkowo, jak zauważa BIEC, w przedsiębiorstwach zaczęły odkładać się zapasy wyrobów gotowych.

"Być może jest to na razie zjawisko jednorazowe, wynikające z trudniejszych warunków eksportowych. Jednak otwartą kwestią pozostaje czy w sytuacji osłabienia dotychczasowych pozytywnych tendencji w eksporcie, siła popytu wewnętrznego będzie w stanie utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu całej gospodarki." - napisała Drozdowicz.

Ponadto, zdaniem BIEC, sytuacja finansowa w przedsiębiorstwach produkcyjnych w ciągu ostatnich dwóch miesięcy poprawiała się, choć w ciągu ubiegłego roku następowała wysoka zmienność ocen firm dotyczących swojej sytuacji finansowej.

"W konsekwencji trudno zaobserwować zdecydowaną tendencję do jej poprawy na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy" - podsumowuje analityczka.

Według BIEC, wydajność pracy nie zmieniła się w stosunku do notowań z ostatniego miesiąca, choć przed miesiącem uległa ona znacznej poprawie.

"Utrzymanie konkurencyjności stało się wyjątkowo istotne w warunkach umacniającej się złotówki. Stąd też przedsiębiorcy stali się bardziej ostrożni w opiniach co do wielkości zatrudnienia w ich firmach i częściej niż do tej pory wskazują na konieczność redukcji kadrowych, co jest istotnym elementem ograniczania kosztów" - podkreśla Drozdowicz w raporcie. "Tym istotniejsze z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy staje się podtrzymywanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego oraz pobudzanie inwestycji" - dodaje.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA