REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rywalizacja o 120 mln zł

REKLAMA

Trzy centrale związkowe ostro rywalizują o majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy związki mają do niego jakiekolwiek prawa.

Ubiegłoroczne wyniki finansowe OPZZ, NSZZ Solidarności i Forum Związków Zawodowych nie zachwycają. Solidarność ze składek członkowskich uzyskała mniej niż 10 mln zł przychodu, OPZZ – 1,2 mln zł, a Forum Związków Zawodowych 1 mln zł. Przychody związków spadają już od kilku lat – na przykład Solidarność w 2003 roku zebrała np. 12 mln zł – teraz o ok. 17 proc. mniej. Szefowie central zgodnym chórem mówią, że nie jest dobrze.

Związki zaostrzyły więc bój o 120 mln zł Funduszu Wczasów Pracowniczych (należy do niego ponad 100 ośrodków wypoczynkowych, m.in. w Zakopanem, Kołobrzegu i Międzyzdrojach).

OPZZ rządzi

Fundusz należy obecnie do OPZZ-owskiej Fundacji Porozumienie. Kwestionuje to Solidarność. Geneza sporu sięga 1988 roku. Wtedy obiekty wczasowe, gromadzone przez dziesięciolecia w Funduszu, trafiły pod skrzydła OPZZ. Oprócz Funduszu OPZZ przejął też majątek zlikwidowanych w stanie wojennym Solidarności i Zrzeszenia Związków Zawodowych. Z majątku Solidarności już się rozliczył. Z FWP do tej pory nie.

Co więcej, w międzyczasie OPZZ przekształcił FWP w spółkę prawa handlowego, a nici powiązań właścicielskich wyprowadzono ze związku do związkowej Fundacji Porozumienie. Operacja stała się faktem, mimo zakwestionowania jej w 1998 roku przez Trybunał Konstytucyjny. Choć od wyroku TK upłynęło już blisko osiem lat, do tej pory resorty pracy i Skarbu Państwa nie podjęły działań blokujących transformację funduszu. Wciąż zarządza nim fundacja, należąca do OPZZ.

Majątek do podziału

Zarówno Solidarność, jak i Forum uważają, że wyceniany obecnie na 120 mln zł majątek powinien być podzielony pomiędzy trzy centrale. Nie potrafią się jednak porozumieć co do metody. OPZZ jest za przekazaniem części udziałów w spółce zarządzającej obiektami poszczególnym centralom. Nie godzi się na to Solidarność, która chce podzielić majątek, a nie udziały. Stefan Kubowicz, skarbnik Solidarności, obawia się ewentualnych nadużyć w spółce, które mogłyby położyć się cieniem na związku. Podejrzewa, że w Funduszu doszło do malwersacji finansowych z wyprzedażą nieruchomości włącznie.

– Sprawę podziału majątku funduszy zamierzamy zakończyć w tym roku – zapowiada S. Kubowicz.

Nie wskazuje drogi, jaką obierze związek. Na pewno Solidarność skoncentruje się na zmianie ustawy o związkach zawodowych, odwracającej przekształcenia własnościowe, jakie miały miejsce w FWP. Związkowcy mają silny atut w ręku, którym jest wspomniany już wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Maciej Manicki, prezes Fundacji Porozumienie, uważa jednak, że przemian nikt nie jest w stanie cofnąć. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. niedawny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu oddalający powództwo Ministerstwa Skarbu Państwa o zwrot
majątku użytkowanego przez FWP.

Sieć powiązań

Manicki czuje się mocny, bo Fundusz w momencie przekształcenia w spółkę prawa handlowego gospodarował majątkiem własnym albo należącym do samorządów lokalnych. Jego zdaniem majątek ten nigdy nie należał do Skarbu Państwa. Manicki nie ma natomiast zastrzeżeń, by podzielić się nim z Solidarnością i Forum.

– Jedyny rozsądny wariant to podział udziałów w spółce, a nie rozdział majątku – uważa M. Manicki. Jego zdaniem wynika to z powstałej przez lata sieci powiązań pomiędzy ośrodkami.

– Obiekty trzeba było modernizować, a na to potrzebne były środki inwestycyjne, które czerpaliśmy m.in. z kredytów – mówi M. Manicki. Zastawem kredytów były natomiast hipoteki innych nieruchomości. – Kto w takim razie miałby objąć nieruchomości wyremontowane, a kto zadłużone – zastanawia się M. Manicki. I dodaje, że zastrzeżenia Solidarności blokują rozwój spółki.

– Klimat oskarżeń doprowadził jedynie do tego, że żaden bank nie chce nam udzielić kredytu inwestycyjnego – mówi M. Manicki. A obiekty wczasowe wciąż wymagają inwestycji. Dlatego, jego zdaniem, sprawę trzeba w końcu rozwiązać.

Na razie wszystko wskazuje na to, że bez interwencji sądu się nie obejdzie.

Dobra czy zła wiara

Związek, który zatrzyma majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych, nie będzie mógł go swobodnie wyprzedawać, aż do uregulowania statusu mienia FWP. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego powstała luka prawna, bo Sejm do tej pory nie uchwalił ustawy regulującej status mienia FWP.

W tej sytuacji związek, który rozpocząłby wysprzedaż mienia, działałby jako nieuprawniony do rozporządzania nim. Natomiast nabywca działałby w złej wierze. Kupując od nieuprawnionego rzeczy ruchome, nabywca uzyskuje ich własność tylko wówczas, gdy działa w dobrej wierze, tzn. jest przekonany o tym, że nabywa ją od właściciela. Natomiast to, czy jego przekonanie o uprawnieniach sprzedającego było usprawiedliwione, ocenia się na podstawie obiektywnych zasad rozumowania.

Cezary Pytlos

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA