REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rywalizacja o 120 mln zł

REKLAMA

Trzy centrale związkowe ostro rywalizują o majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy związki mają do niego jakiekolwiek prawa.

Ubiegłoroczne wyniki finansowe OPZZ, NSZZ Solidarności i Forum Związków Zawodowych nie zachwycają. Solidarność ze składek członkowskich uzyskała mniej niż 10 mln zł przychodu, OPZZ – 1,2 mln zł, a Forum Związków Zawodowych 1 mln zł. Przychody związków spadają już od kilku lat – na przykład Solidarność w 2003 roku zebrała np. 12 mln zł – teraz o ok. 17 proc. mniej. Szefowie central zgodnym chórem mówią, że nie jest dobrze.

Związki zaostrzyły więc bój o 120 mln zł Funduszu Wczasów Pracowniczych (należy do niego ponad 100 ośrodków wypoczynkowych, m.in. w Zakopanem, Kołobrzegu i Międzyzdrojach).

OPZZ rządzi

Fundusz należy obecnie do OPZZ-owskiej Fundacji Porozumienie. Kwestionuje to Solidarność. Geneza sporu sięga 1988 roku. Wtedy obiekty wczasowe, gromadzone przez dziesięciolecia w Funduszu, trafiły pod skrzydła OPZZ. Oprócz Funduszu OPZZ przejął też majątek zlikwidowanych w stanie wojennym Solidarności i Zrzeszenia Związków Zawodowych. Z majątku Solidarności już się rozliczył. Z FWP do tej pory nie.

Co więcej, w międzyczasie OPZZ przekształcił FWP w spółkę prawa handlowego, a nici powiązań właścicielskich wyprowadzono ze związku do związkowej Fundacji Porozumienie. Operacja stała się faktem, mimo zakwestionowania jej w 1998 roku przez Trybunał Konstytucyjny. Choć od wyroku TK upłynęło już blisko osiem lat, do tej pory resorty pracy i Skarbu Państwa nie podjęły działań blokujących transformację funduszu. Wciąż zarządza nim fundacja, należąca do OPZZ.

Majątek do podziału

Zarówno Solidarność, jak i Forum uważają, że wyceniany obecnie na 120 mln zł majątek powinien być podzielony pomiędzy trzy centrale. Nie potrafią się jednak porozumieć co do metody. OPZZ jest za przekazaniem części udziałów w spółce zarządzającej obiektami poszczególnym centralom. Nie godzi się na to Solidarność, która chce podzielić majątek, a nie udziały. Stefan Kubowicz, skarbnik Solidarności, obawia się ewentualnych nadużyć w spółce, które mogłyby położyć się cieniem na związku. Podejrzewa, że w Funduszu doszło do malwersacji finansowych z wyprzedażą nieruchomości włącznie.

– Sprawę podziału majątku funduszy zamierzamy zakończyć w tym roku – zapowiada S. Kubowicz.

Nie wskazuje drogi, jaką obierze związek. Na pewno Solidarność skoncentruje się na zmianie ustawy o związkach zawodowych, odwracającej przekształcenia własnościowe, jakie miały miejsce w FWP. Związkowcy mają silny atut w ręku, którym jest wspomniany już wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Maciej Manicki, prezes Fundacji Porozumienie, uważa jednak, że przemian nikt nie jest w stanie cofnąć. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. niedawny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu oddalający powództwo Ministerstwa Skarbu Państwa o zwrot
majątku użytkowanego przez FWP.

Sieć powiązań

Manicki czuje się mocny, bo Fundusz w momencie przekształcenia w spółkę prawa handlowego gospodarował majątkiem własnym albo należącym do samorządów lokalnych. Jego zdaniem majątek ten nigdy nie należał do Skarbu Państwa. Manicki nie ma natomiast zastrzeżeń, by podzielić się nim z Solidarnością i Forum.

– Jedyny rozsądny wariant to podział udziałów w spółce, a nie rozdział majątku – uważa M. Manicki. Jego zdaniem wynika to z powstałej przez lata sieci powiązań pomiędzy ośrodkami.

– Obiekty trzeba było modernizować, a na to potrzebne były środki inwestycyjne, które czerpaliśmy m.in. z kredytów – mówi M. Manicki. Zastawem kredytów były natomiast hipoteki innych nieruchomości. – Kto w takim razie miałby objąć nieruchomości wyremontowane, a kto zadłużone – zastanawia się M. Manicki. I dodaje, że zastrzeżenia Solidarności blokują rozwój spółki.

– Klimat oskarżeń doprowadził jedynie do tego, że żaden bank nie chce nam udzielić kredytu inwestycyjnego – mówi M. Manicki. A obiekty wczasowe wciąż wymagają inwestycji. Dlatego, jego zdaniem, sprawę trzeba w końcu rozwiązać.

Na razie wszystko wskazuje na to, że bez interwencji sądu się nie obejdzie.

Dobra czy zła wiara

Związek, który zatrzyma majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych, nie będzie mógł go swobodnie wyprzedawać, aż do uregulowania statusu mienia FWP. Na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego powstała luka prawna, bo Sejm do tej pory nie uchwalił ustawy regulującej status mienia FWP.

W tej sytuacji związek, który rozpocząłby wysprzedaż mienia, działałby jako nieuprawniony do rozporządzania nim. Natomiast nabywca działałby w złej wierze. Kupując od nieuprawnionego rzeczy ruchome, nabywca uzyskuje ich własność tylko wówczas, gdy działa w dobrej wierze, tzn. jest przekonany o tym, że nabywa ją od właściciela. Natomiast to, czy jego przekonanie o uprawnieniach sprzedającego było usprawiedliwione, ocenia się na podstawie obiektywnych zasad rozumowania.

Cezary Pytlos

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  REKLAMA

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  REKLAMA

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  REKLAMA