Jak ułatwić podatnikom przekazywanie pieniędzy
REKLAMA
Według posła Wiesława Wody z PSL, z powodu utrudnień w przekazywaniu 1 proc. podatku za 2004 r. podatnicy zasilili organizacje pożytku publicznego około 40 mln zł, choć mogli przekazać ponad 300 mln zł. Zdaniem organizacji byłoby inaczej, gdyby podatnicy mogli w zeznaniu podatkowym podać nazwę wybranej organizacji, jej adres i numer konta, a do organów podatkowych należałoby wykonanie woli podatnika. W niektórych krajach taki system obowiązuje.
Wiceminister finansów Mirosław Barszcz powiedział wczoraj w Sejmie, że w resorcie trwają prace nad uproszczeniem przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Trzeba jednak pokonać przeszkody „natury technicznej i logistycznej” oraz organizacyjnej.
To oznacza ogromną pracę dla urzędów skarbowych. Rozwiązać trzeba będzie kwestie pokrycia kosztów przelewów bankowych na rachunki organizacji. Potrzebne będą też zmiany w systemach informatycznych używanych przez urzędy skarbowe – tłumaczył wiceminister Mirosław Barszcz. Ministerstwo chce znaleźć takie rozwiązania, które z jednej strony ułatwią przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a z drugiej – nie sparaliżują urzędów skarbowych. Prace nad projektem mają się zakończyć w marcu.
Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że przekazywanie darowizn podatników za pośrednictwem urzędów skarbowych może być w pewnym sensie niekorzystne dla organizacji pożytku publicznego. Pieniądze będą trafiać na ich konta później niż w przypadku wpłat bezpośrednio od podatników.
REKLAMA
REKLAMA