| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm uchwalił budżet na 2006 r.

Sejm uchwalił budżet na 2006 r.

Sejm uchwalił w nocy z wtorku na środę budżet państwa na 2006 r., z deficytem 30,54 mld zł. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd chce "odwrócić" niekorzystne zapisy przyjęte przez Sejm, w trakcie prac w Senacie. Senat ma się zająć budżetem na początku przyszłego tygodnia.

Za uchwaleniem budżetu głosowało 269 posłów, 180 było przeciw, wstrzymało się 2 posłów. Za poparciem budżetu głosowali posłowie PiS, Samoobrony, LPR i PSL. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przeciw budżetowi była Platforma Obywatelska i SLD.     Przez ponad 8 godzin posłowie rozpatrzyli 220 poprawek do budżetu, odrzucając większość z nich. Część poprawek została wycofana, m.in kilka wniosków PSL i LPR, a części nie poddano pod głosowanie z powodu wad prawnych.     Jedną z najważniejszych przyjętych poprawek była poprawka rządu, wskazującą źródła sfinansowania 1,3 mld zł na wypłatę tzw. becikowego. Poprawka zakłada zwiększenie dochodów budżetu państwa o 553,4 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków o 746,6 mln zł.     Mimo negatywnej opinii rządu i Komisji Finansów, poparcie uzyskała też większość poprawek Samoobrony, m.in. wnioski obniżające o ponad 11 mln zł wydatki Kancelarii Prezydenta i o 15 mln zł Kancelarii Premiera.     Ze środków na Kancelarię Premiera zabrano m.in. 10 mln zł na nową rezerwę celową - na rekultywację Jeziora Sławskiego na Pojezierzu Lubuskim. Inna z przyjętych poprawek Samoobrony przeznacza 8 mln zł na pracownie internetowe w szkołach. Sejm zabrał też, na wniosek Samoobrony, 12 mln zł Kancelarii Senatu i przeznaczył tę kwotę na dotacje dla Żuław.     Według premiera Kazimierza Marcinkiewicza, mimo iż jego rząd poprawił projekt budżetu przygotowany przez rząd Marka Belki, wciąż "jest to budżet napiętych finansów publicznych".     Premier skrytykował, że przyjęte przez Sejm poprawki "bardzo niekorzystnie zmieniają" budżet. Ale - jak powiedział - liczy, że Senat naprawi skutki tych zmian. Taką nadzieję wyraziła również wicepremier Zyta Gilowska.     Premier wymienił m.in. zmniejszenie o 80 mln zł środków na obsługę zadłużenia zagranicznego oraz o 40 mln na obsługę długu krajowego. Według premiera, te poprawki mogą przeszkadzać w utrzymaniu "poziomu złotego tak, aby eksport był opłacalny" oraz wzrostu PKB wyższego niż 5 proc. rocznie.     Również wicepremier Zyta Gilowska uważa, że po głosowaniu budżet "jest gorszy, a nie lepszy". Według niej, posłowie "z jednej strony sugerują, że chcieliby, aby złotówka była nieco słabsza, a z drugiej ścinają koszty obsługi długu zagranicznego, skłaniając rząd do walki o jeszcze silniejszą złotówkę".

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »