reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mroźna lekcja ekonomii

Mroźna lekcja ekonomii

Niskie temperatury to wymierne straty dla gospodarki. Prawo przewiduje bowiem kary za niedotrzymane umowy. Teoretycznie można więc domagać się odszkodowania za opóźniony pociąg lub niedogrzane mieszkanie.

Monopolista na rynku gazu ziemnego – PGNiG – zmniejsza dostawy dla przedsiębiorców. W tym samym czasie przedsiębiorcy zaopatrujący stacje tankowania i domy w gaz płynny (LPG) bez żadnych kłopotów wywiązują się z zamówień. Dlaczego? Bo konkurencja wymusza elastyczność. Kara finansowa dla małej firmy zaopatrującej odbiorców indywidualnych w LPG jest łatwa do wyegzekwowania. Wywalczenie odszkodowania od PGNiG jest praktycznie niemożliwe. Tak samo jak od innych monopolistów.

Poszkodowany klient indywidualny może liczyć jedynie na bonifikaty. Musi jednak sam złożyć odpowiedni wniosek. Nie można jednak zapominać, że przedsiębiorstwa energetyczne zastrzegają sobie prawo do awarii, za które nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. I tak w przypadku prądu jest to 48 godzin rocznie. A i sankcje za niedostarczenie gazu czy ciepła są łagodne dla dostawców.

Miłosz Marczuk


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama