REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Albo rząd większościowy, albo kontrakt podtrzymujący rząd

REKLAMA

Prezydent Lech Kaczyński oceniając ostatnie wydarzenia polityczne, a w szczególności bieg wydarzeń rozpoczęty 29 grudnia (uchwalenie w Sejmie dwóch nowelizacji ustaw o świadczeniach rodzinnych) uznał, że istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej: szybkie powołanie rządu większościowego lub zawarcie kontraktu podtrzymującego co najmniej przez rok rząd mniejszościowy.
"Bieg wydarzeń wskazuje, że Sejm do przełomu stycznia i lutego nie uchwali budżetu, a wtedy właśnie w sposób oczywisty mija termin, na co wskazują istniejące  ekspertyzy prawne" - głosi stanowisko prezydenta przekazane przez Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej Kancelarii Prezydenta.

"Prezydent będzie wówczas musiał podjąć w ciągu 14 dni decyzję, czy skrócić kadencję parlamentu. Nie jest to jego obowiązek, lecz uprawnienie. W związku z powyższym prezydent postanowił poinformować opinię publiczną o warunkach, które muszą być spełnione, aby miał podstawy do nieskorzystania z tego prawa" - czytamy.

W stanowisku podkreślono, że obowiązkiem prezydenta jest "dążenie do zapewnienia stabilności politycznej, ciągłości rządzenia państwem, uniknięcia sytuacji osłabienia władzy wykonawczej, która mogłaby być wysoce niebezpieczna wobec wyzwań, przed którymi stoi Polska".

Prezydent jest przekonany - podkreślono - iż podstawową potrzebą Polski, która ma charakter niezależny od przekonań ideowych i związanych z nimi opcji politycznych jest oczyszczenie i naprawa państwa.

"A w efekcie zapewnienie elementarnego porządku moralnego w życiu publicznym i związanej z nim ściśle równowagi społecznej. To jest stanu, którego minimalnym warunkiem jest unikanie sytuacji, w których duże grupy społeczne są obciążane nadmiernym ciężarem, nie odnosząc przy tym większych korzyści."

Prezydent uznał, że istnieją dwie możliwości ustabilizowania sytuacji politycznej. Jak podkreślono, pierwszą możliwością jest powołanie w bardzo krótkim czasie rządu większościowego. "Nie może być w tym rządzie osób karanych za przestępstwa umyślne z oskarżenia publicznego" - czytamy.

Według prezydenta, ten rząd powinien doprowadzić do oczyszczenia państwa (powstania Urzędu Antykorupcyjnego, nadzwyczajnej komisji śledczej), przyjęcia ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

"Prezydent, stojąc na straży prawidłowego funkcjonowania Państwa, nie widzi innego sposobu możliwości zapewnienia porządku w sferze publicznej" - głosi stanowisko.

Według prezydenta, "drugą możliwością jest zawarcie kontraktu podtrzymującego co najmniej przez rok rząd mniejszościowy".

Przy czym, jak zaznaczono w stanowisku, w kontrakcie musi uczestniczyć taka liczba partii reprezentowanych w Sejmie, by wycofanie się jakiejkolwiek z nich nie prowadziło do podważenia jego efektywności politycznej.

"Niezrealizowanie tych warunków oznacza, iż Prezydent RP w imię zachowania stabilności państwa, realizując swoje obowiązki zapisane w konstytucji i wynikające z  przysięgi, będzie zmuszony skrócić kadencję parlamentu i rozpisać nowe wybory" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, prezydent zaprosi w ciągu 3 dni na konsultacje polityczne reprezentantów  wszystkich klubów parlamentarnych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA